Nemrut Dağı eteklerinde üretilen domateslerin ayrımsız kısmı kurutularak ihraç edilecek

Bitlis’in Tatvan ilçesinde Nemrut Dağı eteklerindeki artağan arazilerde üretilen domateslerin ayrımsız kısmı, kurutularak ihraç edilecek.

Bölgedeki tarlalarda ekincilik işçileri vasıtasıyla toplanarak sepetlere konulan domatesler, kamyonetlerle çiftçi Behçet Bilici’nin Tatvan’ın Karşıyaka Mahallesi’nde oluşturduğu kurutma alanına getiriliyor.

Domates kurutma çalışmalarını inceleyici İl Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Polat, gazetecilere, sofralık domatesin, çokça sayıda önemli ürünün yetiştirildiği Bitlis’te temel ürünler ortada saha almaya başladığını söyledi.

Kentte 26 bin dekar alanda 208 bin titrem sofralık domates üretimiyle bu sene birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde önceki tam yer aldıklarını bildiren Çelik, şöyle konuştu:

“Domatesin zirai hasıla anlamında ilimize balaban katkısı oluyor. 208 bin titrem domatesimizin ilimize ilişik değeri kestirmece 832 milyon liradır. Bitlis’te sofralığının birlikte endüstri tipi domates yetiştiriciliği de çok koca. Endüstri tipi domateslerimizi endüstriyel endüstri tesisimiz olmadığı üzere yaş göveri yerine Türkiye’nin 80 vilayetine, Irak ve Suriye pazarlarına sunma etmekteydik. Ekincilik ve Orman Bakanlığımız ve iklim müdürlüğü namına bu üretimlere elbet tıpkı ilişik ayar sağlarız, ürünlerimizi yarı yahut umum mamule dönüştürürüz diye düşündük ve kurutmalık domates sektörüne bile girmeye başladık.”

Bu sene kurutmalık domates üretimine ağırbaşlılık verdiklerini nâkil Çelik, “Burada 250 bin metrekarede sergimizi açtık. Bu alanda ürettiğimiz 208 bin ton domatesin 7 bin tonunu kurutmalık olarak değerlendireceğiz. Bu birlikte 700 tona karşılama ediyor. İklimimiz domates kurutmaya çok müsait. Domatesler ikiye bölünerek tuzlanıyor. Güney ikliminde domatesler 6-7 günde kururken bizde 8-10 haset bulabiliyor. Katıksız kuruma yöntemi ürünün kalitesini da artırıyor. Kuruttuğumuz domatesleri Iye Bölgesi’nden nida ettiğimiz gelişim insanlarına satacağız. Onlar birlikte endüstriyel işlemlerin ardından ürünleri Almanya ve Hollanda’ya, mağrip ülkelerine, Amerika Kıtası’na ve Kanada’ya gönderecekler.” diyerek konuştu.

Gelecek yıldan itibaren Bitlis’i aracısız dış satım noktası yapmayı hedeflediklerini anlatan Polat, kurutulmuş domatesin Avrupa pazarında fiyatının 5 ila 20 dolar ortada değiştiğini tabir etti.

Amaçlarının aut veriş çıkarmak olduğunu kaydeden Polat, “Burada şu an 250’den fazla iştirakçi istihdam ediliyor. 26 bin dekarlık domates istihsal alanında mevsim boyunca 7-8 bin civarında mevsimlik işçi çalışıyor. Bu alanlardaki üretimler hem ilimize haddinden fazla majör ayar katmakta hem birlikte işsiz iş gününün istihdam edilmesine nazik fayda sağlamaktadır.” dedi.

Share: