Nebati: Üretimde, büyümede, ihracatta, istihdamda rekor kırmaya devam ediyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP’li Öztrak’a rakamlarla reaksiyon gösterdi.

Bakan Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada CHP Parti Sözcüsü Fait Öztrak’ın eleştirilerine yanıt verdi. Açıklamasında Öztrak’ın gerçekleri çarptığını ifade eden Nebati, “Sayın Yüksek Öztrak, sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin siyaset çizgisini bildiğimiz için çıktı on paralık şaşırmıyoruz. Ancak şişman resmin çabucak tıpkısı köşesini gösterip sakat bilgiyle gerçeği çarpıtma çabanız katiyen kabul edilemez.

Temas şeyden önce sizin pervasızca ‘uyduruk’ diyerek rapor ettiğiniz mümasil kapsamında ve gelişen koşullara göre devreye aldığımız icraat sebebiyle üretimde, büyümede, ihracatta ve istihdamda Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırmaya bitmeme ediyoruz. İhracatımızdaki kocaman artışa rağmen cari dengedeki bozulmanın anne sebebi global çalkantılar sonucunda enerji emtialarında son 2 yıldan bu yana gerçekleşen astronomik denk artışlarıdır.

Söz Gelişi dünyada gaz fiyatları salgın başlangıcı olan 2020 yılından bu yana 10 kattan elan fazla aynı artma göstermiştir. İşte bilcümle da bu yüzdendir kim Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Abdülhamid Eğlek tetebbu gemimizi dahi devreye alarak toplamda 2 sismik araştırı ve 4 araştırma gemisiyle dünyada eşine az rastlanır benzeri etüt filosu oluşturarak milletimizin hizmetine sunduk” dedi.

‘YILLIK BAZDAKİ CARİ İŞLEMLER DENGESİNDE 35 MİLYAR DOLAR AŞKIN VERMEYİ BAŞARDIK’

Nazır Bitkisel, Türkiye’nin almanak bazdaki cari işler dengesinde 35 bilyon dolar çok verdiğini aktararak konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Cumhurbaşkanımızın zaman 34 Hidroelektrik Santrali’nin açılışını yapması, Semavi Yurt, Karadeniz Doğalgazı, Akkuyu Santrali, bitmeme eden berri araştırı çalışmaları, yeşil enerji yatırım ve desteklerimiz de bilcümle bu yüzdendir. Bu kazanımlar, düşüntülü ve çarpıtılmış tweetler atarak değil, milletimizle birlikte bir nice cephede verdiğimiz kararlı mücadeleler sonucunda elde ettiğimiz kazanımlardır.

Sizin dahi Hazne Müsteşarı olduğunuz dönemden bilmeniz gerektiği üzere ‘net günah noksan’ kalemi, farklı yerlere çekmeye çalıştığınız kadar ‘kaynağı belirsiz’ tıpkısı servet girişi değildir. Teknik hesaplamalarda ahit uyumsuzlukları, beyan hataları kabil durumları kapsar. Bozuk göreviniz bakımından çok bol bildiğinizi umduğum bu konuda vatandaşlarımızın zihnini bulandırmaya çevrik manevralarınızı milletimizin takdirine bırakıyorum.

Akan angarya konusuna dönecek olursak, süresince bulunduğumuz 2022 yılı Familya- Haziran döneminde erke aut değerlendirildiğinde cari işlemler dengesinde 8,1 bilyon dolar; yıllık bazdaki cari işler dengesindeyse 35 milyar dolar çok vermeyi başardık.

Büyümenin diri olduğu bir dönemde, erke hariç cari dengedeki bu müspet manzara, gerçekleştirdiğimiz strüktürel dönüşümlerin ayrımsız yansımasıdır. 2020 yılında 28,9 bilyon dolar olan erke faturamız 2021 yılında 50,7 bilyon dolara yükselmiştir. Ulaştığımız iktisadi büyüklüğün ve rekor seviyede artan küresel erke fiyatlarının sonucu olarak bu faturanın 2022 böylelikle 100 milyar dolar seviyelerine yükselmesi öngörülmektedir.

Aşağıya erke hariç akan işler dengesi tablosunu bile bırakıyorum. Baktığınızda siz de rahatlıkla göreceksiniz ki pandeminin doruk yaptığı 2020 yılı dışında son yıllarda tartılı tıpkı erke dünya akan fazla meze konusudur. Töz budur.”

Bakan Nebati: Cari fazla vermeye bitmeme ediyoruz

 

Nebati: Hububat Sevkiyatı Anlaşması fiyatlara düşüş cepheli yansıdı

 

Nebati’den Kılıçdaroğlu’nun ‘KKM’ eleştirilerine yanıt

 

Share: