Nazır Varank, Enformatik Vadisi’nde 51 ülkeden 600 gençle buluştu Açıklaması

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Enformatik Vadisi’nde kâin Dijital Animasyon ve Oyun Tasarruf Merkezi (DIGIAGE) Oyun Ihya Yaz Kampı’nda 51 ülkeden 600 gençle benzeri araya geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, katılımcıların Enformatik Vadisi’nde uykusuz geceler geçirerek gruplar halinde baziçe tasarladıkları kampın son konuğu Nazır Varank oldu.

Ziyaret esnasında Varank’a Kocaeli Valisi Seddar Çetin ile Bilişim Vadisi Genel Müdürü Başkomutan İbrahimcioğlu zevcelik etti.

Farklı ülkelerden öğrencilerin aynı araya gelerek oluşturdukları takımlarla kardeş kardeş eden Varank, tasarlanan oyunları denedi. Varank’ın baziçe performansı, katılımcılardan alkış aldı.

Öğrencilerle özçekim özne, oyun kampı duvarına imzasına atan Varank, Planetary Çadırı’nda birlikte baziçe deneyimi yaşadı. Varank, ziyareti sırasında katılımcılara dondurma dahi izzetüikram etti.

“Yakaladığımız ivme Türkiye’yi ayrımlı benzeri boyuta taşıyacak”

Bakan Varank, kampta yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin teknoloji tabanlı işlerde tahammülfersa tıpkı ivme yakaladığını söyledi.

Varank, “Bundan üç sene önceki Türkiye’birlikte biricik ‘unicorn’ yani bilyon dolarlık şeriklik yokken şu anda 6 ‘unicorn’umuz var. Bunlardan 3’ü oyun ve yazılım firmaları. Bu alana gençlerin bile rabıt duymasıyla beraber yakaladığımız ivme, Türkiye’yi değişik tıpkı boyuta taşıyacak.” ifadesini kullandı.

Kısaca 5 bin başvurudan 600 genci fiziksel adına davet ettikleri bilgisini veren Varank, şunları kaydetti:

“Buraya gelen gençlerimiz kimi dışarıda çadırlarda, kimisi yurtlarda kalıyor ama buraya gelerek ‘render’ından tutun dahi ayrımlı senaryo yazımına büyüklüğünde bire bir oyunu geliştirirken neye ihtiyacınız var, ne bilgiye cemaat olmanız gerekir, bunlarla ilişkin bilgileri alıyorlar, bunları pekâlâ oyunlarına aktaracaklarını öğreniyorlar. Daha sonrasında eğer şirketlerini kuracaklarsa elbet desteklerden faydalanabiliyorlar, bunlarla ilişkin hep bilgileri burada alarak haddizatında tüvana arkadaşlarımıza kariyerlerinde makro bir avantajı sağlamış oluyoruz.”

Destekleri vermeye bitmeme edeceklerini vurgulayan Varank, Türkiye’nin çağdaş medeniyetler seviyesine çıkması, dünyanın genişlik iri 10 ekonomisinden biri olması üzere katiyetle mülhak derece üretilmesi gerektiğini belirtti.

Vekil Varank, şöyle bitmeme etti:

“İşte oyun ihya yazılım gibi alanlar bu munzam değerin arz faziletli olduğu alanlar. Buradaki arkadaşlarımızın heyecanından, gayretinden haddinden fazla memnunum. Gençlerimizi bu işe daha çok davet edeceğiz. İnşallah seneye 600 değil, 6 bin gencimizi burada ikram etmek isteriz.”

Gördüğü çalışmalardan etkilendiğine işaret fail Varank, gençlerin ufuklarının haddinden fazla açık olduğunu söyledi.

Varank, çok inovatif çözümler olduğuna dikkati çekerek, “Biz bu işi başlattığımızda ‘HyperCasual’ dediğimiz oyunlar artık yaygındı amma zaman sektörün değişik bir alana gittiğini görüyoruz. Bu alanda da şirketlerimiz kalburüstü. İnşallah buradan çıkma girişimler çok liyakatli olacak.” ifadesini kullandı.

Katılımcı yorumları

Katılımcılardan Tanzanyalı Selahaddin Mohammed Mesud, daha ilk böyle tıpkısı ortamda bulunmadığını belirterek, “Benim amacıyla haddinden fazla coşkulu. Bazen bir baziçe oynarken bir eksiklik görüyorum söz gelişi, onun amacıyla eskimemiş ayrımsız husus yapabilirsem benim için çok bereketli olacağını düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunu Beyzanur Altınok üstelik elektronik beyin üzerinde 3D Art çalıştığına bel ederek, nesnelerin tasarımlarını çıkarttığını bildirdi.

Litvanyalı katılımcılardan Karoline Sputaite, kampa geldiğinde baziçe sektörüne yönelik bilgisi olmadığını belirterek, “Atmosfer aşağılık tam. Hakeza ayrımsız takıma sahip olduğum amacıyla çok şanslıyım. Takımım da benimle alay malay öğreniyor, birbirimize öğretiyoruz. Arkadaşlarımız İngilizce’lerini geliştiriyorlar.” ifadesini kullandı.

19 yaşındaki Barkın Anayurt, kampta hem oyun geliştirdiklerini hem da oynadıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“8 yıldır baziçe geliştiriyorum. Bire Bir oyunum var Steam’bile. Antarktika dış parçalanmamış kıtalara ulaştırdık. 5 binden fazla kopya sattık. Demin de ikinci oyunumuz üzerinde çalışıyoruz. Burada yatırımcılarla buluşabiliyoruz. Şirketimizde düzlük alabilecek insanlarla tanışabiliyoruz.”

Litvanyalı Marius Barones, kampta baziçe ihya, kripto üzere konularda yıpranmamış şeyler öğrendiğine meni ederek, aç aynı baziçe geliştirici haline süzülmek istediğini belirtti.

Gebze Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Öğrencisi Ayşegül Yılmayan bile sektörle ilişkin hikmet edinmek amacıyla kampa katıldığını aktararak, “Çokça memnunuz. Çokça iyice arkadaşlıklar edindik, networkler kurduk.” ifadelerini kullandı.

Kazak Gülnur Dosbolova, Selçuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü doktora öğrencisi olduğu bilgisini vererek, “Haddizatında paradigma senaryoları yazıyorum ama buraya geldikten sonradan baziçe senaryosu yazmayı öğrendim. Animasyon şirketi kurmayı düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Sudanlı Mustafa Bukhari Mohamed Ahmed, Kırıkkale Üniversitesi Elektronik Beyin Mühendisliği öğrencisi olduğunu ve sektörü keşfetmeye geldiğini belirterek, “Esasen web alanında çalışıyorum. Kendisini geliştirmeye etkin ve hedefleyen insanlar tıpkısı araya geldiğinde çokça pir şeyler yapıyorlar.” ifadesini kullandı.

Litvanyalı Justas Petrulis, Erasmus Projesi ile kampa katıldığını vurgulayarak, kampın büyük baht olduğunu kaydetti.

3 kategoride yarışma var

Baziçe ekosistemindeki yaklaşık 600 yazılımcı, tasarımcı, senarist, tabi, mektepli, reklamcı ve yönetici kampta yer alıyor. Global iş birliği anlayışıyla fiziki ve devir içi adına tıpkısı araya gelen tasarımcılar, 10 günlük kampın böylecene projelerini tasarlayıp arsıulusal jüriye sunacak. Katılımcılar, Baziçe Senaryosu-Metanetli, Oyun Karakter Tasarımı-Çizge Canlandırma ve Oyun Mekaniği-Yazılım kalkışmak için üç kategoride istihsal yaparak, projelerini jüriye beğendirmeye çalışacak.

“HyperCasual” oyunlar ilkin görünmek için midcore ve consol projeleriyle metaverse, blockhain, NFT ve VR oyun projeleri kabilinden yeni evlat mazruf fikirleri üstelik kampta maltalık bulacak. Tahminî 50 mızıka, 70’in üstünde baziçe tasarladığı kampta takımların ortaya çıkardıkları eskimemiş baziçe fikirlerinden bazıları DIGIAGE marifetiyle desteklenecek. Bu fırsatlar sayesinde uluslararası angajman ve hisse senedi gücü paylaşımı sağlanacak. Türkiye’nin dünyaya sunduğu baziçe üretim gücünün büyümesi öngörülüyor. Yıpranmamış stüdyolar ortaya çıkmasına bile imkan sağlanması bekleniyor.

2 bine mail taze Bilişim Vadisi’nde konuk

DIGIAGE kampları, yaz ve kış olmak amacıyla yılda iki defa yapılıyor. Kış kampı artık tecrübelilerin katıldığı bir kamp olurken yaz kampı bu sektöre yemeden içmeden ilişkin olanların de düz aldığı bir dinlenme kampı olarak tasarlandı. Bu yıl 6’ncısı planlı kampa bugüne büyüklüğünde 15 binden çok referans oldu ve 2 bine andıran tendürüst, Bilişim Vadisi’nde mihman edildi. DIGIAGE kamplarında bugüne kadar 25’ten aşkın baziçe tevessül-up’ı kuruldu ve 100’lerce tüvana baziçe ekosisteminde çalışmaya başladı.

Kamp süresince katılımcılar, yemeden içmeden esas baziçe ihya eğitimleri değil, tıpkı zamanda şirketleşme, ülfet, para yönetimi kabil eğitimler alıyor. DIGIAGE Baziçe Ihya Kampı, Avrupa Birliğinin Erasmus+ Projesi kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı aracılığıyla gerçekleşiyor.

Türk baziçe ekosistemini yükseltmek amacıyla kurulan DIGIAGE, düzenlediği kamplarla sektöre âdem kaynağı kazandırmayı, amme ile seksiyon beyninde köprü olmayı ve oyun stüdyolarının gelişimine katkı sunmayı hedefliyor.

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının himayesinde 1 Eylül’üstelik Enformatik Vadisi’nde başlayan DIGIAGE Yaz Kampı, 11 Eylül’e kadar sürecek.

Bu yıl Avrupa Birliği kapsamına giren DIGIAGE’e Bosna Hersek, Norveç ve Litvanya’dan 30 yabanlık benzeri kadro katıldı.

Share: