Nazır Varank: Ek değerin anahtarı yazılımda, tasarımda

SANAYİ ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin, eklenmiş zer üretimle asri medeniyetler seviyesini yakalayabileceğini belirterek, “Ekleme değerin anahtarı nerede? Siz güre kardeşlerimizde, yazılımda, tasarımda. Bu alanlarda ne kadar çokça âdem yetiştirirsek Türkiye’yi üstelik bu manada çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne o kadar macerasız çıkarabiliriz” dedi.

Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki Bilişim Vadisi’nde 1 Eylül’dahi başlayan ve 11 Eylül’e kadar devam edecek Oyun Ihya Yaz Kampı’na katılan 20’den aşkın ülkeden kestirmece 600 katılımcı kampta kurdukları takımlarla oyun geliştirme proje çalışmaları yapıyor. Vadideki Sayısal Canlandırma ve Baziçe Tasarruf Merkezi’nde baziçe geliştirme ve global ekosistem buluşmalarında ‘hyper casual’ oyunlar özellikle tevessül etmek amacıyla ‘mid-core’ ve ‘consol profe’ tasarımlarıyla bakir çocuk metaverse blockchain, NFT ve VR oyun projeleri ihya çalışmaları yapılıyor.

‘TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNE KATKI’Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, mülhak zer üretimin Türkiye amacıyla önemine değindiği konuşmasında, “Katma değerin anahtarı nerede? Siz tendürüst kardeşlerimizde, yazılımda, tasarımda. Bu alanlarda hangi kadar çokça eş yetiştirirsek, Türkiye’yi dahi bu manada muasır medeniyetler seviyesinin üstüne o büyüklüğünde niteliksiz çıkarabiliriz. İnanın kim bu işleri parayla ölçemezsiniz. Buradaki arkadaşlarımız maaşlarını aldıkları amacıyla gelip sizinle beraber vakitlerini geçirmiyorlar. Bu işe inandıkları için, sizinle beraber Türkiye’nin geleceğine yardım sağlayacaklarına inandıkları için bu işlerin içerisinde oluyorlar. Ben o arkadaşlarıma bile haddinden fazla teşekkürname ediyorum” dedi.’1,5 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPILDI’Türkiye’bile uygulayım bilimi tabanlı işlere son 2 yılda yatırımlar yapıldığını açıklanan Vekil Varank, şöyle konuştu: “2016-17-18’e baktığımızda bu işe envestisman işleyen firmalar haddinden fazla azdı. Amma akıbet 2 senede Türkiye’de özellikle teknoloji tabanlı işlere 1,5 bilyon dolarlara vasıl yatırımlar yapıldığını görüyoruz. Çıktı geleneksel hareket insanlarımızda bu alanların ne büyüklüğünde mülhak kızıl olduğunu görmeye başladılar. Tığ onlara şu imkanı sunuyoruz. Bakın bakir benzeri iktisat var, eskimemiş bire bir acun var. Girişimcilik alanı var. Bu alana elkızı sizler da yardım sağlayın ve sağladığınız katkılar misliyle size dönecek. Ferda ati fonların son 1-2 yılda kurulan ve bu işlere yatırım eden fonlar. Bilişim Vadisi adına tığ öncü olalım. Kendi adım sermayesi fonunu kurduk. Dinç kabiliyet ve taze şirketlere yatırım yapıyoruz. Bunu gören özel sektör da bu alanlarla ilgilenmeye başladı. İnşallah bu işler çokça elan yalın kat olacak. Benzeri girişimcinin yeryüzü iri sıkıntısı yatırım alabilmek ve bu fonlar sebebiyle biz imkanları dahi tendürüst kardeşlerimizle buluşturmaya başlamış olacağız. Sonuç 2 çeyrektir Avrupa’de baziçe alanında yeryüzü çok envestisman kayran kent İstanbul oldu. İkinci Londra ve Londra’birlikte arz çok yatırımı düzlük ayrımsız Türk. Bu kabiliyetimizi şu anda keşfetmiş olmaktan memnunuz.”

Share: