Nazır Varank 42 İstanbul yazılım okulunda gençlerle buluştu Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Berrak Töz Platformu ile Meslek 42’nin hareket birliğiyle açılan 42 İstanbul ve 42 Kocaeli okullarındaki öğrencilerin oyunlaştırılmış metotla projeler yaparak yazılım öğrendiklerini belirterek, “Bu tür inovatif eğitim metotlarıyla Türkiye’deki yazılımcı kapasitesini bırakmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Varank, Düzlük İstanbul’de bulunan 42 İstanbul’da yazılım öğrenen gençleri konuşma etti.

Varank, ziyarette gençlerin okuldaki programları izlem ederek birbirlerine koruyucu olduklarını ve yazılımcı yerine yetiştiklerini belirterek, okulları ülkeye güzeşte sene kazandırdıklarını anımsattı. Varank, şöyle bitmeme etti:

“42 Kocaeli ve 42 İstanbul’da bu işe merakı olan özellikle gençlerimizi tıpkısı sınava bağımlı tutuyoruz. Gailesiz arkadaşlarımızın harezmi yolu hal kabiliyetleri var mı, riyazi hatır kabiliyetleri var mı, yemeden içmeden ona bakıyoruz. 18 yaşını güllabi Türk vatandaşı gelişigüzel arkadaşımız bu okullara başvurabiliyorlar. Zihayat arkadaşlarımızı ziyarete geldik. Henüz evvel lezzetli devretme sözü vermiştim. Onu namına getirmiş oldum. Kendileriyle arkadaşça ettik. 42 okulları yenilikçi bire bir öğrenme metodu. Mezunları liyakatli şekilde yazılım öğreniyorlar. Mezunlarının yüzdelik 90’lar seviyesinde aksiyon bulduğunu henüz önceki tecrübelerden görebiliyoruz. Bu makule inovatif eğitim metotlarıyla Türkiye’deki yazılımcı kapasitesini arttırmak istiyoruz. 42 okulları birlikte şimdiye büyüklüğünde yüzümüzü ağartan ayrımsız çalışma oldu.”

Okullar gençlerin önünü yapmak için tasarlandı

Varank, bu okulların bildirme nazik özelliğinin hiçbir eğitmen olmadan tamamen oyunlaştırma ve proje iyice şekilde yazılımı öğretmesi olduğuna belen etti.

Okulda öğrencilerin oyunlaştırılmış metotla projeleri yaparak yazılım öğrendiklerini anlatım fail Varank, “Benzeri zamanda sarıklı olmadan öz kendilerine bu işi öğreterek benzeri araya gelerek iş çözerek yazılım öğreniyorlar. Hasis inovatif benzeri metot. Bu okulları gençlerimizin önünü ayırmak üzere tasarladık. Hiçbir sevap kâm etmiyoruz. Burada paydaşlarımız da var. Bu programı, Türkiye Münhal Hamur Platformu ile gelişigüzel geliştirdik. Platformun balaban yazılımcı firma ortakları var. Toptan markalar bu işin ortağı. Oradaki firmalar üstelik bu öğrencilerimizi birinci yıldan itibaren stajyer olarak bünyelerine katıyorlar. Şirketlerimizin kalifiye öge ihtiyacını dahi bu şekilde sağlamış oluyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ziyaret sonrasında Saha İstanbul’üstelik restoranı olan adlı reis Danilo Zanna’nın hususi tarifiyle yapılan tiramisuyu tahminî 150 gence servis eden Varank, Danilo Önder ile de görüntülü görüştü.

Varank, “Tiramisuları ego ısmarladım. Yemekler üstelik senden şefim.” derken Danilo Şef dahi “Hepsini ağırlayacağım, benim misafirim olsunlar.” karşılığını verdi.

“42 İstanbul’üstelik yazılımın temellerini öğreniyoruz”

42 İstanbul katılımcılarından Selin Belen, hem çalışıp hem eğlenerek öğrendiklerini belirterek “Ego zaten eksantrik bire bir okulda okuyorum ama bura haddinden fazla henüz gür. Bakanımıza çok teşekkür ederiz. Bize dahi şaşırtı oldu. Haddinden Fazla şaşırdık görünce.” ifadesini kullandı.

İrem Öztimur, 42 İstanbul’de yazılımın temellerini öğrendiklerini vurgulayarak, “İmkanlar haddinden fazla domuzuna. Ego bu kadarını beklemiyordum.” dedi.

Hasan Eksiksizlik Gümüşcüoğlu de “Çok değişik bir yetişek. Verilen sistemden ve imkanlardan haddinden fazla memnunum. Sayın Bakanımın sürprizine şaşırdım. İnce tıpkısı debi. Bize ikramda bulundu.” diye niteleyerek görüşlerini dile getirdi.

Muhammed Enes Başpınar, öğrenirken öğretmenin özlük öğrenme sürecini olumlu etkilediğine meni ederek, “Tıpkı okulda öğretmenden alabildiğiniz o öğretmenle sınırlıyken burada herkesin bilgisini herkesten alabiliyorsun.” sözleriyle deneyimini aktardı.

Karabük Üniversitesi Canlılık Elektronik Mühendisliği 4’üncü derslik öğrencisi Ayşe Hümeyra Cengiz, Icra Vekili Varank’a şaşırtı ziyareti ve ikramı amacıyla teşekkür ederek 42 İstanbul serüvenini şu sözlerle anlattı:

“Yazılım eğitimi alıyoruz. Şubattan beri buradayım. Okulla alay malay yürütüyorum. Bakanımızın attığı tweeti görerek buraya geldim. Kendimiz araştırarak çabalayarak öğrendiğimizde henüz temelli olduğunu düşünüyorum.”

Danilo Önder gençleri ağırladı

Bakan Varank’ın ziyaretinin peşi sıra Danilo Önder, 42 İstanbul öğrencileri ve mezunlarına Kayran İstanbul’üstelik bulunan restoranında kahvaltı verdi.

Danilo Şef, Türkiye’nin arz anlaklı ve yer başarılı gençlerini ağırladıklarını belirtti.

Türkiye Zahir Hakikat Platformu Direktörü Sertaç Yerlikaya birlikte ev sahipliği için Danilo Lider’e teşekkür etti.

Danilo Reis, kahvaltı sırasında Vekil Varank’ı görüntülü aradı. Nazır Varank, gösterdiği rabıta dolayısıyla Danilo Lider’e teşekkürlerini ileterek “Türkiye’da faziletkâr teknolojiye verdiğin desteği on paralık unutmayacağız.” esprisini yaptı. Danilo Reis üstelik “Estağfurullah seve seve amma maşallah hangi büyüklüğünde çokça yemek yiyorlar.” karşılığını verdi.Share: