Nazır Kurum’dan, 2020’deki Elazığ merkezli depremden etkilenen Malatya’daki çalışmalarla ilişik izah

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Gurur, 2020’deki Elazığ merkezli depremden etkilenen Malatya’dahi eşsiz benzeri inkılap başlattıklarını, tek aynı afetzedeyi evsiz bırakmadıklarını bildirdi.

Gelgel, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, kıyamet sonrasında Malatya’dahi ahali birliğiyle tahakküm günlerin üstesinden geldiklerini belirterek, “Yaraları sarmakla kalmadık, misilsiz ayrımsız dönüşümü başlattık. Yeni binalar düz yazı ettik, yegâne bir afetzede kardeşimizi evsiz bırakmadık. Alay verdik, sözümüzü tuttuk.” ifadesini kullandı.

Malatya’de yerli mimariye akla yatkın ve iklime duyarlı bölük

Bakan Gurur, açıklamasıyla birlikte kente yapılan çalışmaların anlatıldığı videoyu de paylaştı.

Videoda, 24 Aile 2020’deki Elazığ merkezli depremden etkilenen Malatya’üstelik bakanlığın yaraları sardığı vurgulanarak, depremin anında peşi sıra çalışmalara derakap başlandığı, hasar gören ve yıkılan binaların adına TOKİ marifetiyle yerli mimariye uygun, çevreye ve iklime duygulu sakıncasız konutlar mensur edildiği kaydedildi.

Kentte konutların yanında vatandaşların sosyal ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik birlikte çalışmalar yürütüldüğü, bakir konutlarda yaşayanlar için okullar, camiler ve parklar yapıldığı, depremde büyük hasar gören Doğanyol ilçesinin da baştan inşa edildiği aktarıldı.

Malatya’dahi 8 bin konut üretimi

Videoda görüşlerine saha verilen Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Malatya İl Müdürü Ulvi Laloğlu birlikte ilde tahminî 8 bin konut yapıldığı, 88 derslikli okulun tamamlandığı ve halkın hizmetine sunulduğu bilgisini verdi.

Videoda, vatandaşlar bile Malatya’bile yapılan çalışmalara ait görüşlerini dile getirdi.

Share: