Nazır Izdıraplı: 26 milyon evre görüşme edilecek

AİLE ve Içtimai Hizmetler Bakanı Derya Acılı, ‘Ulusal Gömlek Ziyaretleri’ projesi kapsamında, 15 bin personel ile 26 milyon hanenin biricik tek ülfet edeceğini, özürlü, buğulu, sayrı kabil yardıma gerekseme duyan birinin tespit edilmesi durumunda hem kendilerinin dahi hem bile ilişkin kurumların kişinin ihtiyaç duyduğu hizmeti sunacağını söyledi.

Ayrımsız sıra konuşma ve temaslarda mevcut olmak için Kahramanmaraş’a gelen Karı ve Toplumsal Politikalar Bakanı Su Acılı, Andırın ilçesinde planlı ‘Ailemizin Çınarları-Plato Sonu Şenlikleri’ne’ katıldı.

Etkinliğe Bakan Üzüntülü’ın yanında Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Büyükşehir Belediye Reisi Hayrettin Güngör, milletvekilleri, gelgel müdürleri ile vatandaşlar katıldı.Etkinlikte konuşan Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanı Kükremek Kederli, hayata geçirileceği açıklanan ‘Ulusal Merhale Ziyaretleri’ projesinin detaylarını paylaştı. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 2002’dahi iktidara geldiklerine ‘Hükümdar değil, hizmetkar azamet olacağız’ dediğini ve bu kapsamda 20 yıldır devletin hizmeti vatandaşın ayağına götürdüğünü söyleyen Acılı, “Önümüzdeki günlerde ‘Ulusal Kerte Ziyaretleri’ programıyla 10 bine mail Toplumsal Teavün ve Tesanüt Vakfı personelimiz, 5 bin de ASDEP personelimiz ile hep sahaya dağılacağız. 26 milyon hanenin tamamına gireceğiz ve rastgele birinde bu tetkikleri yeniden yapacağız. Sonunda ihtiyacı olan vatandaşımızın ayağına revan benzeri toplumsal ihtişam gereğini yerine getireceğiz. Tıpkı bambaşka bakım modelimiz, kısaca SHM dediğimiz Toplumsal Bakım Merkezlerimizdir. Biri Andırın’birlikte kalkışmak üzere Kahramanmaraş’ta toplanmış 9 sosyal hizmet merkezimiz var. Bu merkezlerimiz çocuk, gailesiz, eş, koca, mânialı, nemli, şehit yakını ve gazilere yani toplumumuzun seçme kesimine hizmet veriyor. Yapılan başvuruları değerlendirip araştırmalar sonucunda uygun hizmet modellerinden vatandaşlarımızın yararlanması amacıyla çalışıyorlar. ASDEP, yani Ev Sosyal Destek Programı personelimiz bir iki evvel ulusal merhale ziyaretlerinde rapor ettiğim şekliyle gerçekleştirecekler. 2013’ten bu yana filhakika ASDEP personelimiz tarafından bu hizmetimizi gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalar kapsamında 2017 yılından 2022’nin haziran ayına büyüklüğünde Kahramanmaraş’ta 59 çığır elemanımız ile 150 bin 332 ayak ziyareti sayısına ulaştık. Andırın’bile bu şekilde ulaştığımız merhale ziyareti sayısı ise 8 bin 285. Bu sayıyı inşallah henüz üstelik artıracağız” dedi.’KADINA YÖNELİK ŞİDDET KIRMIZI ÇİZGİMİZ’Engelli ve yaşlıların aileleri birlikte bakımlarını hatırlamak üzere onlara icra vekili vatandaşlara yönelik evde bakım yardımı sunduklarını kaydeden Icra Vekili Yoğunluk Üzüntülü, bakımı üstlenen aile üyesi, akraba yahut vasiye olanlara maddesel destek verdiklerini anlatım etti. Kahramanmaraş’ta bu yardımdan 9 bin 714 vatandaşın yararlandığını ve 2006 yılından bu yana uygulanan bu nazir ile Kahramanmaraş’a 1.4 bilyon TL hizmet desteği sağladıklarının altını çizdi. Icra Vekili Üzüntülü, DÜRÜST Fırka hükümetinin değme vatandaşın yanı sıra olduğunu anlatım ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bakımı üstlenen eş üyesi, akraba yahut vasiye maddesel bindi veriyoruz. Kahramanmaraş’ta bu yardımımızdan 9 bin 714 vatandaşımız yararlanmış. 2006’dan beri uyguladığımız bu modelimiz kapsamında Kahramanmaraş’a 1.4 bilyon TL bakım desteği sağladık. Fakat değme durumda evde hizmet cins olamayabiliyor. Buna de hazırlıklıyız. Kurum bakımına gerekseme duyan mânialı ve yaşlılarımız üzere ihtisaslaşmış kuruluşlarımızda bakımlarını sağlıyoruz. Bakanlığımıza tutkun 3 huzurevinde 190 büyüğümüze hizmet veriyoruz. Tıpkısı şekilde 63 kapasiteli kemiksiz bakım merkezimizde bakıma gerekseme duyan sakat vatandaşlarımıza destek oluyoruz. Vekillik kendisine ivazsız ve iri ayrımsız dikkatle çalıştığımız alanlardan birisi pekâlâ kadınlara müteveccih faaliyetlerimiz. Seçme şeyden ilk kadına müteveccih şiddet bizim kırmızı çizgimiz. Bizim kırmızı çizgimiz olduğu kadar kültürümüzden aldığımız değerler, ayar yargılarımız dahi Allahu Teala’nın eşrefi mahlukat saydığı insana saygıyı kıran, insanın izzeti nefsini afet kalem keder muameleyi tahkir fail, reddeden tıpkı inanca sahibiz. Nedeniyle bizim al çizgimiz olması tıpkı zamanda bizim maneviyatımızın, bizim inancımızın, ayar yargımızın bir gereğidir. Lazım inhibütör tedbirler kabul etme ve buna yönelik çalışmalar yürütme noktasında, gerekse mağdurların yanı sıra olma ve maniple çalışmalar ika noktasında birçok başlıkta değişik bakım modellerimiz var. Kısaca ŞÖNİM dediğimiz Takat Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüklerimiz bu konuda eleştiri aynı öneme cemaat. Bu merkezlerimizde çabukluk mağdurlarına psikososyal bindi hizmetinin yanı sıra hukuki bindi üstelik sağlıyoruz.”

– Kahramanmaraş

Share: