Nazır Fatih Dönmez dünyada ilk kez hazır para bor atıklarından lityum üretileceğini açıkladı

Enerji ve Bittabi Kaynalar Bakanı Fatih Dönmez ile Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Bilecik’in Söğüt ilçesinde Elginkan topluluğu eliyle yapımına başlanan Serel Seramik Vitrife fabrikasının anne atma törenine katıldı. Fabrikanın 700 bin metrekare açıkça alanda mensur edileceğini, 2 yıl içerisinde tamamlanarak faaliyete geçeceğini anlatım fail Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bütün yatırımın 180 milyon Euro olduğunu ve 1600 kişiye bakir istihdam imkanı sağlayacağını söyledi.

“MADENLERİ MÜLHAK DEĞERLİ ÜRÜNLER HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ”

Nazır Dönmez, madenleri katma zer ürünler haline getirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Bugüne kadar bakır, alüminyum, demir- pelet bütünleşmiş izabe tesisleri ile değerli, sim ve ferro-krom bütünleşmiş tesislerini devreye aldık. Bu sene içerisinde inşallah 3 sene önceki temelini attığımız borak karbür tesisimizin açılışını gerçekleştireceğiz. Bu ayın 17’sinde yani haftaya zaman Balıkesir’de ferro borak tesisimizin temelini atacağız. Mavera yandan Eskişehir’bile Kırka’de uçman tesiste üretimine başladığımız yerli lityumda da bundan sonra tüm sığa çalışacak iki yeni fabrikanın temelini atma aşamasına geldik. Biri Balıkesir’dahi gayr tekrar Eskişehir Kırka’üstelik olacak almanak 700 titrem istihsal kapasiteli iki eskimemiş lityum tesisimizin temelini bu yıl atacağız inşallah” dedi.

“DÜNYADA İLK NÖBET ÜRETİLECEK”

Dünyada ilk kez nakit borak atıklarından lityum üretileceğini nâkil Icra Vekili Dönmez şunları söyledi: “Burada domestik lityum Ar-Ge’si yüzdelik 100 Eti Eroin’e ilişkin olan bir yöntemle üretilecek. Dünyada ilk kez hazır para bor atıklarından üretilecek lityum olacak. Testleri yapıldı. Emsalleriyle benzeri verimlilikte çalışıyor. Lityum karbonatın lityum yükün batarya üretiminde kullanılması için, Eti Beyaz Zehir; Aselsan ve Aspilsan ile iş birliği protokolü imzaladı. İnşallah doğacak uygulayım bilimi ürünlerin içerisindeki yerlilik payını üstelik bu şekilde artırmış olacağız. Bu yıl sonunda birlikte inşallah borak karbür tesisimizi devreye alacağız. Orada birlikte sona akıllıcasına yaklaşıyoruz. Borak karbür alelhusus defans sanayimiz amacıyla az çok ciddi bire bir öneme erbap. Taktik araçlar, helikopterler, uçaklar, bütünüyle namlusu, askeri kıyafetler ve personel koruyucu yeleklerin zırhlanması üzere askeri amaçlı malzemelerde yoğunlukla kullanılıyor. Defans sanayi teknolojimiz zaman dünyanın ölçüm ettiği bire bir noktada. İnşallah bizler bile bu teknolojinin gelişimi için yetişkin bir bindi vermiş olacağız. Son dönemde ihracatta yakaladığımız nema rakamları madencilik ihracatımıza dahi bire bir oranda yansımış durumda. Madencilikte hem istihsal hem birlikte ihracat noktasında kâin rekorlarımızı tazeliyoruz. 2020 yılı küresel maden üretimi verilerine göre, tutar bazında dünyada yirmi birinci, derece bazında ise yirmi dördüncü sıradayız. Borak, feldispat ve pomza üretiminde dünya lideriyiz. Trona/soda külü, perlit ve krom üretiminde dünya ikincisi, manyezit ve diatomit üretiminde dünya üçüncüsüyüz. Ayrıca kurşun, linyit, bentonit, barit üzere 12 madenin üretiminde bile dünyada önceki 10 içerisindeyiz. 2002 yılında 565 milyon dolar olan maden ihracatımız 2021 yılında kısaca 6 milyar dolara ulaştı. 2022’nin geçmiş 6 maaş döneminde eroin ürünleri ihracatımız, 2021’nin bir dönemine bakarak yüzde 19 oranında arttı. Akıbet 10 yılda averaj 742 milyon titrem maden üretimi yaptık. 2021 yılında alüminyum/korindon, fosfat, trona, perlit, rutil ve tuz ilkin doğmak için 14 değişik madende üretim rekorları kırdık. 20 yıl öncesine nazaran hep madenlerimizde balaban miktarlarda üretim artışları yakaladık.”

“BÜTÜN KAZANIMLAR AKILCI DIŞ POLİTİKA SAYESİNDE OLDU”

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise Bilecik’ten geçen sene yapılan 132 milyon dolarlık ihracatın yarısını yakınını seramik sektörünün gerçekleştirdiğini söyledi. Türkiye’nin nema rakamlarıyla Avrupa ve OECD ülkeleri ortada ikinci tam kayran aldığını anlatan Nazır Varank, “Türkiye yerel ve milli istihsal anlayışıyla bu koşullara yer ferah adapte olabilen ülke konumunda. Mecmu bu küresel etkenler sebebiyle kazançlı coğrafyamız adeta baştan şekilleniyor ve ülkemiz bu kullanılmamış düzenin parlayan tıpkısı yıldızı olarak şu anda dikkati çekiyor. Son 2 yılda endüstri üretiminde ve ihracatta yaşadığımız etkili artışlar dahi bunun sunu nazik kanıtı. Ama takdir edersiniz kim bu amal üstelik anca kendinden olmuyor. 20 yılda sanayi altyapımıza, muvasala altyapımıza, kayırıcı kaynağımıza yaptığımız devasa yatırım ve kriz dönemlerinde yürüttüğümüz usçu aut yöntem yardımıyla tığ bunları elde edebiliyoruz” dedi.

“AVRUPA BİRLİĞİ: ‘ACABA BİZ BU DIRILIK NASIL GEÇİRECEĞİZ'”

Avrupa Birliği’nin şişman benzeri akse içerisinde olduğunu ifade fail Nazır Varank, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda Avrupa Birliği ‘Acaba tığ bu kışı nasıl geçireceğiz?’ derdinde. Bakıyorsunuz siyasiler vatandaşlarına odun yakarak pekâlâ ısınılır, bununla ilgilendiren tavsiyelerde bulunuyorlar. Ama hamdolsun biz akılcı aut yöntem sebebiyle bu süreci fena hâlde bir şekilde yönetmeyi başardık. Bakıyorsunuz Rusya- Ukrayna beyninde benzeri uğraş var ve bu savaşta aklıselimi, barışı ki kaynak ediyor? Türkiye kaynak ediyor. Bu iki ülkeyi nasıl tıpkısı araya getiririz? Şüphesiz diplomasi masasını kurarız diyerek sorduklarında batılı devletlerin aklına İstanbul geliyor. Rusya’nın Avrupa’ya olan gaz arzını tamamen kesmesiyle demin fenomen alelacayip benzeri boyuta dönüşmüş durumda. Şu anda Avrupa bırakın sanayisi üzere erke tedbir etmeyi ısınma, aydınlatma bununla ilgili harıl harıl formüller düşünüyor. İşte görüyoruz, zaman zaman haberlerde okuyoruz. Kışın Türkiye’ye gelip Türkiye’bile konaklamayı tercih edecek Avrupalılar var. Özellikle çipo, çelik, pencere, seramik kadar erke okkalı sektörlerde bu enerji krizi, Avrupa’yı sakil oranda etkilemeye başladı. Bu fabrikaların kâffesi şu anda Avrupa’bile kapanmaya başladı. Yani bizde enerji maliyetleri iki kat arttıysa emin olun oralarda 50 tekmil arttı. evet bile on paralık enerji bulamaz ağıl gelip şu anda üretimlerini tefevvuk etmek zorunda kalıyorlar. Biz şu an için enerji tedariğinde tıpkısı sıklet yaşayacağımızı düşünmüyoruz.”

Dönmez ve Varank’ın konuşmalarının ardından seramik fabrikasının temeli atıldı. Programa Icra Vekili Dönmez ve Varank’ın yanında Elginkan Topluluğu İcra Meclisi Başkanı Gaye Akçen ve Elginkan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Vecdi Rağbet, Uran ve Uygulayım Bilimi Icra Vekili Yardımcısı Hasan Büyükdede, Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, DÜRÜST Fırka Umumi Başbuğ Yardımcısı Vedat Demiröz, AK Öğür Bilecik Saylav Çın Kılbaz, CHP Bilecik Saylav Yaşar Tüzün bile katıldı.

SÖĞÜT ŞENLİKLERİNE KATILDILAR

Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, temel atma programının arkası sıra Söğüt ilçesine geçerek, 741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Yâd ve Yörük Şenlikleri alanını gezdi. Ertuğrul Gazi Türbesi ve Camisini birlikte gezen Icra Vekili Dönmez ve Varank, anadan görme pilav dağımı yaparak çadırları dolaştı.

Share: