Nazır Dönmez: Gaz depolarımız az daha dolmak üzere

ENERJİ ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Doğal Gaz depolarımız az daha dolmak için. Eğer tedarikçilerimiz verdikleri kuramlara uygun akım ederlerse bu kışı sorun yaşamadan atlatmayı planlıyoruz” dedi.

Bakan Dönmez, devir içi gerçekleştirilen ‘2’nci Avrasya Kojenerasyon Konferansı’na katıldı. Dönmez, ülkelerin serencam zamanlarda haddinden fazla tehlikeli erke krizinden geçtiğini belirterek, “Müstevli sonrası gürpedek patlama fail talep yoğunluğu enerji sektöründe bugüne büyüklüğünde görülmeyen ayrımsız durumun fitilini dahi ateşlemiş oldu. 2021 yılında neredeyse seçme dönme enerji fiyatlarının rekor kırdığı günlerle uyandık. 2022’nin ilk aylarında başlayan Ukrayna-Rusya çatışması gaz fiyatlarının az daha 20 katlara vasıl, kömür fiyatlarının ise 8-10 bitirme vehleten artmasına sebep oldu. Erke arzında yaşanan dar boğaz ve fiyatlardaki oynaklık, öngörülebilirliğin genişlik aşkın gerekseme duyulduğu erke sektöründe ayrımsız rutin haline geldi maatteessüf” dedi.

‘DOĞAL GAZ DEPOLARIMIZ NEREDEYSE KAPLAMAK ÜZERE’Bakan Dönmez, sonuç zamanlarda Avrupa ülkelerinin, enerji krizini avutmak amacıyla zaman zaman ‘Bu bile olmaz’ denilebilecek önerileri tartışmaya başladığına dikkat çekerek, “Bizler bu süreci öngören ve tedbirleri ercecik kayran ülkelerden birisiyiz. Doğal Gaz yeryüzü güvenliğimizi güvence altına kabul etmek üzere sözleşmelerin sona erdiği ülkelerle kontratlarımızı yeniledik. LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) anlaşmalarını tamamladık. Kullanılmamış LNG kaynakları ulaşmak için daha evvel gaz ticareti yapmadığımız ana ülkelerle görüşmeler yaptık. Gaz depolarımız neredeyse dolmak üzere. Şayet tedarikçilerimiz verdikleri kuramlara akla yatkın cereyan ederlerse bu kışı sorun yaşamadan atlatmayı planlıyoruz. Covid-19 salgını gerçekte benzeri gerçeğin elan bereketli anlaşılmasını dahi sağlamış oldu. O da yerel ve milli enerji. Zaman müesses gücümüzün yüzdelik 65,4’ü yerel ve yenilebilir enerji kaynaklı. Ruh üretimimizin birlikte tahminî yüzdelik 60’ını yerli kaynaklardan sağlayabiliyoruz” diyerek konuştu.’HENÜZ İSTEDİĞİMİZ NOKTAYA ERİŞEBİLMİŞ DEĞİLİZ’

Bakan Dönmez, enerjinin üretimi ile ilgili seçme sorumluluk söz konusu olmadığına değinerek, “Fakat enerjinin artağan kullanılması üzerine o büyüklüğünde birlikte ferah olduğumuzu söyleyemeyiz. Gelişigüzel yıl bu konuya ilişik yaptırdığımız anketlerde toplumsal bilincin yıldan yıla arttığını görüyoruz. Bu sevindirici aynı evolüsyon; fakat daha istediğimiz noktaya erişebilmiş değiliz. Enerji verimliliği bugün dünyada daha çok asli enerji kaynakları beyninde değerlendiriliyor. Kompetitif bir ekonominin arz kocaman girdileri ortada görülüyor. İşletmeler üzere ticari benzeri idrak namına kabul ediliyor. Fakat biz enerji verimliliğinin ılımlı ve ince vadedeki karlılığını genellikle göz ardı ediyoruz. Çoğunlukla maddesel aynı ağırbaşlılık namına görüyoruz. Belki çabuk aktif ayrımsız kavim olduğumuz için yaptığımız işten ayrımsız zaman geçmiş sonuç almak istiyoruz. Enerji verimliliği alanında uygulanabilecek yeryüzü mehabetli teknolojilerden biri bugün da ele aldığımız kojenerasyon sistemleri” dedi.

Share: