Namevcut böyle düzenek…Kovanlara ‘Balkız’ önlemi

Bulunmayan böyle mekanizma…Kovanlara ‘Balkız’ önlemi

DÜZCE – Düzce’birlikte aşkın tükettiği bal ile gündeme mevrut ayının ardından balcılar da kovanları üzere ayrımlı önlemler alamaya başladı. Bir üreticinin su ile kurduğu sistem ise pop oldu.

Olay, 10 Ağustos’ta Yığılca ilçesine mecbur Karakaş Köyü’nde meydana geldi. Orman memurları ve vatandaşlar, kat kenarında baygın halde tıpkısı ayı buldu. Kamyonetin kasasına konulan yavru kocaoğlan için bölgeye Milli Parklar Ofis Müdürlüğü ekipleri atıf edildi. Veteriner hekimler aracılığıyla Efteni Gölü Tabii Dirim ve Iyileştirme Merkezi’nde tedavi altına alınan ayının, aşkın bal tükettiği amacıyla fenalaştığı belirlendi. “Balkız” ismi sunulan çocuk ayı, yığılmış halde çekilen görüntüsüyle adeta Türkiye’nin gündemine oturdu. Veteriner hekimlerce özenle bakılan Balkız, tedavisinin arkası sıra doğaya salındı.

Kendi imkanlarıyla mekanizma kurdu

Balkız arıcıları birlikte harekete geçirdi. Bölgede çetin şekilde üretilen ormangülü balının hem pahalı hem üstelik emekli olması sebebiyle üreticiler kovanları farklı yöntemler ile korumaya başladı. Aynı yetiştirici de, öz imkanlarıyla su ile müteharrik mekanizma kurdu. Ayıların gürültüden korktuğu bilgisinden yola çıkan yetiştirici, kurduğu düzenekte de erdemli sesin çıkmasını sağladı. Üreticinin bu önlemi kısa sürede popüler oldu.

Share: