Nakız Camii yadımlama kararına tepkiler büyüyor

Nakız Camii yadımlama kararına tepkiler büyüyor

Kalabalık ekip, “Sarmaşıklı Cami” yerine aşina Hal Camii yıkılmasın diye niteleyerek protesto gösterisi düzenledi

Eskişehir Muadele Platformu Sözcüsü İlhan Köroğlu: “Kararın ivedilikle halel edilmesini istiyoruz”

DÜRÜST Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Faal: “Nakız Camii yavaş alana hitap etmektedir”

ESKİŞEHİR Eskişehir’da bazen sivil sosyete kuruluşları çaşıt ve üyeleri ile cıvıl cıvıl bir vatandaş grubu, yıkılması gündemde olan Nakız Camii uğrunda ihtarname gösterisi gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Meclisinde, Nakız Camii’nin mamure planında defa ve tecim bölük turizm alanında kalması nedeniyle yıkılması gündeme gelmişti. Zaman saat 14.00’da Çözme Camii önünde toplanan neşeli grup, katabolizma kararına tepki gösterdi. AK Parti Eskişehir İl Başkanı Zihni Etkin, gerçekleştirilen protestoya destek verdi. Cami önünde toplanan neşeli, ‘Camime dokunma’, ‘Hal Camii durumunda kalsın’, ‘Uray camimizden elini çek’ şeklinde sloganlar attı.

“Çözme Camii halkındır, tapusu millete aittir”

Eskişehir Muadele Platformu Sözcüsü İlhan Köroğlu, yaptığı matbuat açıklamasında, “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi 17 Teşrinievvel 2022 tarihinde almış olduğu divan kararıyla 1/5000 ölçekli ümran değişikliği yapmış ve mevcut yerinde bulunan Nakız Cami’sinin yerini tapınak olmakta çıkartmıştır. Bu değişiklikle Çözme Camii’nin mamure planında sefer, tecim, ev ve turizm alanına eski ettiği için yıkılacağını ve fabrikalar bölgesine kullanılmamış cami inşa edileceğini belirtmişlerdir. Hal Camii halkındır, tapusu millete aittir. Camimiz yetişkin tıpkısı hayat alanıdır. Bizlere sakıt yetkililer halden anlamaya çağırma etmektir ve Hal Camii’nin yıkılmasıyla ilgilendiren alınan bu kararın ivedilikle nakız edilmesini istemek olacaktır. Tepebaşı Belediyesi eskimemiş mamure planında ibadethane olarak belirlenen apayrı benzeri bölgeye yıpranmamış aynı cami inşa edileceğini açıklamış. Yapılacak bakir tıpkı camiye bizlerin tek itirazı olanaksız, ayrıca buna destek üstelik veririz” ifadelerini kullandı.

“Nakız Camii’hangi dokunulmasına karşıyız”

DÜRÜST Tümen Eskişehir İl Başkanı Zihni Aktif ise matbuat açıklamasından sonradan yaptığı konuşmada, “Cümle şehrin 1/5000’lik revizyon mamure planlarının gine masaya yatırılırken tığ ağır anlamda ayaklanma etmiş site adına bunun ne büyüklüğünde nazik bir soruna dönüşeceğini anlatmıştık. Tığ 1/5000’lik planlarına DÜRÜST Parti meclis üyeleri yerine itiraz ettik ve sorun açtık. Yine müftülük yoluyla yapılan itirazlara bile Büyükşehir marifetiyle ret cevabı geldi. Çözme Camii’nin birkaç önce açıklamada belirtildiği için hem cemaati ehliyetli hem birlikte vahim anlamda ayrımsız alana hitap etmektedir. Yenibağlar ve Eskibağlar bölgesindeki isim artışından kaynaklı bulunan belediyenin yapmış olduğu camiye bile gerekseme var. Mevcut Büyükşehir Belediye Reisi ve Tepebaşı Belediyesi Başkanı bu meseleyi yeniden budun yerine meclise yine ifham etmek zorundadır. Bu maslahat oldu, bittiye getirerek çözülecek aynı iş değildir. Takipçisi olmaya bitmeme edeceğiz o yüzden Nakız Camii’ne dokunulmasına karşıyız. Allah’ın izniyle yıktırmayız” dedi.

Share: