Mürsel Alban’dan Bakan Kirişci’ye: “Şeb Yangına Engelleme Fail Helikopterlerin Bozukluk Sözleşmeleri Bitti ve Gönderildi”

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Muğla’nın Marmaris ilçesinde esbak öğle saatlerinde çıkan ve tahminî 19 saat sonradan arama altına alanın yangına tün görüşlü helikopterlerin engelleme etmediğini söyledi. Alban, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye, “Marmaris yanarken ormandan mesul Nazır, hususi jetle Adıyaman’da ne işin var? Sebep programını yarıda kesip dönüp gelmedin? Ateş mahalinde şu zaman kim var Orman adına? Şeb yangına engelleme fail helikopterlerin hastalık sözleşmeleri bitti ve gönderildi” diye sordu.

Marmaris’in Yalancıboğaz mevkiindeki kızılçam ormanında, mazi saat 12: 30 sıralarında yangın bundan sonra. Incitici rüzgar dolayısıyla alevler bölgede serian yayıldı. Yangına 14 uçak, 35 helikopter, 83 arazöz, 5 hareket makinesi ve 714 orman işçisi müdahale etti. Cuşiş 19 saat sonradan, bu sabahleyin saatlerinde taharri altına alındı.

Hararet sürerken bölgede tetkik işleyen CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, yangına şeb havadan müdahale edilmediğini doğacak sürdü.

“ŞEB YANGINA ENGELLEME EDEN HELİKOPTERLERİN SEBEP SÖZLEŞMELERİ BİTTİ VE GÖNDERİLDİ”

Alban, cemaziyelevvel geceleyin yangın bölgesinde yaptığı açıklamada, “Bir şeyi nikbet ediyorum; Marmaris yanarken ormandan sorumlu Vekil, hususi jetle Adıyaman’da ne işin var? Neden programını yarıda kesip dönüp gelmedin? Coşkunluk mahalinde şu dakika ki var Orman adına? Bu yangını sönüm ile mücadeleyi kimler veriyor? Şeb yangına engelleme fail helikopterlerin sebep sözleşmeleri bitti ve gönderildi? Marmaris hala abuhava olarak haddinden fazla ısıdam. Ateş sezonu devam ederken bu helikopterler sebep gönderildi? Bunu düşkünlük ediyorum. Siz hususi tepkili uçak bulup Adıyaman’a gitmeyi ve o özel jetin ücretini karşılamayı biliyorsunuz ama geceleyin yangına müdahale edecek helikopterleri ücretlendirip burada sezonun sonuna büyüklüğünde bekletmiyorsunuz” diye niteleyerek Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’yi eleştirdi.

“GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ YANGINA ALARGA HİÇBİR MÜDAHALE YOK”

Yangına şeb açıktan engelleme olmadığını belirten Alban, “Bu kadar orman yandı. Çıkıp kalem kavgası kendisine bize karşılık verdiniz. ‘Şu kadar helikopter, şu kadar tayyare var, yangına engelleme ediyor.’ Soruyorum Sayın Vekil, şu zaman saat 23: 50. Şu zaman alarga bir tane müdahale var mı? Yangına engelleme ediliyor mu? Gördüğünüz kabilinden yangına havadan hiçbir müdahale bulunmayan. Karadan, buralar doğrusu yalçın yerler olduğu amacıyla yalnız iskân alanlarına gelmesin diye niteleyerek tedbir münfail bekleniyor” dedi.

“ŞU ZAMAN ORMANLAR KİM TARAFINDAN KORUNUYOR”

“Bu ormanları şu anda ki koruyor” diye soran Alban, “Ormanların bekçisi var mı? Yoksa ayrılan nazır kadar, ‘Ormanda tıpkısı tek sigara dumanı tütse tığ MOBESE’üstelik izliyoruz, görüyoruz’ dediniz, amma yavaş bütçeler harcayıp o sistemin çalışmadığı kemiksiz tıpkı şekilde ortaya artık. Bunu geçen sene Muğla’da yaşadık. Sistemin çalışmadığını siz bile anlattınız. Şu dakika ormanlar ki vasıtasıyla korunuyor? Bu yangınlar bozukluk çıkıyor” diye niteleyerek konuştu.Share: