Mukavemetli Lokumcu’nun Ev Avukatı Eyüpoğlu: “Dayanışmayı, Savaş ve Kararlılığı Yükseltmeye Bitmeme Edeceğiz”

ESRA NUR PERVAN

Öğretmen Güçlü Lokumcu’nun; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başvekil olduğu dönemde Hopa ziyareti sırasında yaşanan olaylarda polisin biber gazı kullanması zımnında kalp krizi geçirerek hayatını yitirmesiyle ilgili 13 polis güçleri hakkındaki yargılamanın bugün yapılan duruşmasının peşi sıra avukatlar, baro ve siyasi parti temsilcileri açıklama yaptı. Ailenin avukatı Meriç Eyüboğlu, “Tığ daha Trabzon’bile burada mütebeddil gelgel koşullarında imdi buluşacağız, bu yolculuk henüz ayrıntılı sürecek. Dayanışmaya bu mücadeleyi bu kararlığı inadı yükseltmeye devam edeceğiz” dedi.

Öğretmen Mukavim Lokumcu’nun; Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın başvekil olduğu dönemde Artvin’in Hopa ilçesine ziyareti sırasında yaşanan olaylarda polisin biber gazı kullanması dolayısıyla kalp aksesi geçirerek hayatını yitirmesi ile ait 13 polis güçleri hakkındaki müdrike bugün, Trabzon 2. Ciddi Ukubet Mahkemesi’nde devam etti.

“BILCÜMLE TALEPLERİMİZ BU AŞAMADA REDDEDİLDİ”

Duruşmanın arkası sıra açıklama eden Lokumcu ailesinin avukatı Meriç Eyüpoğlu, şunları söyledi:

“Bindi ve tesanüt için gelenler hemen vükela, siyasal parti temsilcileri değil barolardan bile tınlamalı adına destek ve dayanışmaya geliyorlar. Artvin Barosu bizi on paralık serbest bırakmadı. Artvin Barosu filhakika ev sahiplerinden birisi, o yüzden bu yolda beraber yürümeye bitmeme edeceğiz. Zaman sair günlere bakarak daha kısa bir duruşma oldu. Komutan değişikliği vardı bizde bu komutan değişikliğinin bu büyüklüğünde zaman sonradan bu sevgili açılmış, sorun açıldıktan sonra bu büyüklüğünde celse görülmüş, sorgular eksiksiz bu aşamada bire bir komutan değişikliğinin hangi zeki geleceğini zaaf ediyorduk. O yüzden zaman ayrımsız merakla geldik. Size bununla ilişik tıpkı değerlendirme yapamayacağız, bütün taleplerimiz bu aşamada reddedildi. İlerleyen duruşmalara bakacağız. Bununla ait yorumları ilerleyici zamanlarda yapacağız. Bugün iki tanığımız vardı onları dinledik. Aynı ahir murafaa eş böylelikle olacak ve anlaşılan iki dönem olacak. Belki bizim bildirdiğimiz tanıklar dinlenecek amma bu daha netleşmedi. Biz henüz Trabzon’bile burada mütebeddil albeni koşullarında daha çok buluşacağız. Bu yolculuk daha tafsilatlı sürecek. Dayanışmaya bu mücadeleyi bu kararlığı inadı yükseltmeye devam edeceğiz.”

“SORUMLULAR ÜZERINE YETERLİ BİLGİYE SAHİP DEĞİLİZ”

Artvin Barosu Başkanı Kuzuluk Vasıl, bibi sorumlular üzerine yeterli vukuf ve emir veren birimin birlikte galiba olmadığını rapor ederek şöyle konuştu:

“Bizler ne efsus ki 12 yıla andıran tıpkı süredir bu davayı izliyoruz izleme ediyoruz. Ancak üzülerek belirtmeliyim kim sosyal olaylarda bu dosyada birlikte örnek oldu biz orantısız bati kullanıldığında kamu yerine kimin sorumlu olduğunu hala bulamadık. Hiyerarşik olarak hangi büyüklüğünde doğal gaz kullanıldı, telsiz kayıtlarında 3 bölgeden gelen çevik kuvvetin gazlarının bittiği söylendi. Genişlik basiti ne kadar gazınız vardı şu yıl, şu büyüklüğünde tıpkısı metre dördül içerisinde kullanılıp bitirildiğinde orantısız ve ölçüsüz miktarda kullanıldığı aşikardır. Irade veren yahut alanda kâin çevik kuvvetin sınırlanmış olduğu birim Artvin mi Hopa mı Kemalpaşa mı Artvin Valiliği mi yoksa İl Itimat Müdürlüğü mü hangi kendisine bunu bile anlayamadık. Içtimai olaylarda biz demokratik haklarımızı kullanırken kimsenin koruması altında olamamışız. Sorumluyu bulurken de bu büyüklüğünde çetin yargılamalar yapıyoruz, bu kadar herif katılıyor hala kemiksiz adına sorumlular üstüne yeterli bilgiye eş olamadık. imdi dahi toplumsal durumlar olacak. Bizler demokratik haklarımızı kullanacağız ama biz bu hakları kullanırken devletin hangi biriminin koruması altında olduğumuzu bilemeyeceğiz.”

Mütehammil Lokumcu’nun oğlu Ulaş Lokumcu ise, “Biz büyük bire bir aileyiz siz olduğumuz sürece tığ güçlüyüz, bize bu dayanışmayı gösterdiğiniz amacıyla ailem adına teşekkür ediyorum. Zaman yeni aynı heyetle karşılaştık meraklıyız. Şu enstantane bilcümle taleplerimiz reddedildi. Adalete varsaymak istiyoruz bu süreçte mücadelemize bitmeme ediyoruz. Siz olduğumuz sürece tığ elan dinamik olacağız” ifadelerini kullandı.

“ADALET YERİNİ BULANA KADAR DAVAYI TAKİP EDECEĞİZ”

CHP Trabzon Mebus Ahmet Kayaç, Lokumcu ailesini kendilerini aileden gördüğünü ve bundan haysiyet duyduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Bu kaçıncı buluşmamız bilmiyorum çıktı birçok nöbet daha hak arayışı mücadelesinde, amma şunu biliyorum Metin Lokumcu gibi bayrağını, vatanını, toprağını, deresini himaye mücadelesinde aramızdan aldıkları arkadaşlarımıza seçme ahit topluluk çıkacağız. Bu mücadelede o insanları asla yalnız bırakmadık bırakmayacağız. Ocak bizi seçme defasında özlük ailesi üzere gördü bizde kendimizi bu ailenin aynı evladı olarak gördük. Türe anlayışımız sonuna büyüklüğünde sürecek. Umu istiyor ki bu ülkede düşünenler toprağına topluluk çıkanlar öldürülmesin, öldürülenler unutulmasın. Doğruluk yerini bulana kadar davayı izlem etmeye bitmeme edeceğiz.”

“BU ÜLKE UMUDUN VE ÖZGÜRLÜĞÜN ÜLKESİ OLSUN”

CHP Artvin Mebus ve Erdemli Sıkı Düzen Oturmuş Başkanı Tasavvur Bayraktutan, yargılamanın Artvin’de olması gerektiğini ve güvenlik gerekçesiyle Trabzon’a taşındığını belirterek şöyle devam etti:

“Esasta bu mahkemenin yargılamanın yapılacağı meydan Trabzon değil evvel onu ortaya koyalım. Türk ceza yargılamasının temel kuralı suçun işlendiği yerdeki mahkemedir. Bu nedir Hopa’dır asliyedir, Artvin Korkulu Ceza Mahkemesi’dir. Asayiş esbabımucibe gösterilerek Artvin’den onlarca kilometre uzakta yargılaması yapılması çivi başına tıpkı garabettir. Amma cümle bunlara karşın zaman mahkemede şehadet ettim, otopsi tutanağında öz imzam vardı. Orada gördüklerimi da duruşma heyetine en ettim. Mahkeme heyetinin istimara yapacağına inanıyoruz. Türe duygusunun ne kadar kebir olduğunu hepimizin bilmesi gerekiyor. Bilcümle müdrike yapanları dosyada taraf olanları, müdahil olanları, savunma olanları hepsinin aynı duygudaşlık yapması Mütehammil Lokumcu’nun kardeşi, babası, oğlunun namına kendilerini koyarak zat iç dünyalarında tıpkısı yol daha sınav etmelerini istiyorum. Buraya sayın genel başkanımızın talimatlarıyla geldik. Genel başkanımızla gelmeden görüştük onun talimatlarıyla buradayız. Cumhuriyet Altını Umum Partisi kurumsal kimliği adına Takatli Lokumcu davasını sonuna kadar izlem edeceğiz. Bu ülkede benzeri öğün daha Mukavemetli Lokumcular ölmesin. Bu ülke umudun ve özgürlüğün ülkesi olsun.”

“31 MAYIS 2011 TARİHİ TÜRKİYE DEMOKRASİ TARİHİNE YAZILMIŞ BİR TARİHTİR”

Kimyasal ve biber gazlarının yasaklanmasının bu mahkemenin tıpkı demokratik benzeri talebi olduğunu tamlayan Sol Parti Meclis Üyesi Alper Taş bile şöyle konuştu:

“Mahkeme heyeti değişti. Adaletli ayrımsız anlık bekliyoruz amma 31 Mayıs 2011 tarihi Türkiye el erki tarihine yazılmış bire bir tarihtir. O dönem Hopa halkı demokratik haklarını kısaltmak istemiştir bu bastırılma sürecinde Sağlam Lokumcu arkadaşımız hayatını kaybetmiştir. Tıpkı demokratlık, huy şehididir. Bugün mahkemede Yüksel Çorbacıoğlu bile tabir etti olayların hareket şekli bellidir. Şahsen Hopa halkının cezalandırılmasıdır bahis konusu olan, bunu biliyoruz. Sonuç hangi olursa olsun el erki mücadelesi açısından koca bire bir tarihtir. Bu tarihe eş çıkmamız gerekiyor. Zira Pek Lokumcu emeği savundu insanı savundu doğayı savundu bizde emeği, insanı ve doğayı savunuyoruz. Genelde mahkemede doğal gaz oranının kendisi konuşuluyor gaz oranı nasıldı az mıydı çok muydu? Imdi kimyasal gazlar ve biber gazının kullanımı yasaklanmalı içtimai eylemlerde toplumsal olaylarda biber gazı kullanımı yasaklanmalıdır zira ölüme sebebiyet vermektedir. Kavi Lokumcu sadece benzeri örnektir ayrıksı örnekleri dahi vardır. Biber gazlarının yasaklanması talebini bile bu mahkemenin benzeri demokratik talebi olarak kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

“ORANTISIZ AĞIR SIKLET KULLANILDIĞINA BÜTÜN BU ARADA TANIK OLDUK”

Devletin kullandığı ancak tıpkısı garip yerine anlattığını belirten HDP Karadeniz Bölgesi Kayırıcı Sözcüsü Fatma Polat, şöyle konuştu:

“Zaman davanın 8. duruşmasını hep beraber izleme ettik. Sonuna kadar bile bu davanın takipçisiyiz. Karadeniz’in ayrımlı ayrımlı illerinden dahi mevrut arkadaşlarımız oldu. Bu davayı hastalık sahipleniyoruz, çünkü doğayı sakınmak dirim alanlarımızı savunmak, özgürlüğü sahabet etmek bunu Kavi Lokumcu’yla alay malay muhafaza etmek Dokuz Canlı Lokumcu’nun anısını neşelendirmek, davayı ülkenin gündemine oyulgamak hepimiz üzere tıpkı görev. Mukavim Lokumcu’nun başına gelenler esasında değişik benzeri niyet da teşkil ediyor. Şurası anlatıyor; oran geçer doğal gaz fişeği ile biber gazı ile demokratik hakkını kullanan, protesto hakkını kullanan topluluklara evet de direnen güçlere esasında aynı yadırganan üzere göstermeye çalışıyor. Olaydan sonradan birlikte çokça posta buna tanık olduk. Orantısız biçimde gösterişli kullanıldığını, sakil biçimde doğal gaz kullanıldığına hep beraber tanık olduk. Biz direnişimizi bütün bu arada sürdürmeye bitmeme edeceğiz. Pek Lokumcu anısını keyiflendirmek için bu davayı çabucak hayatını kaybettiği amacıyla değil daha çok sosyal bire bir sevgili olduğu üzere çok henüz devlet gündemine sokmak aynı görevdir.”Share: