Mudanya Belediyesi 100. Yıl Istişare Heyeti Toplandı

Mudanya Mütarekesi’nin 100. sene dönümü dolayısıyla kurulan Danışma Kurulu’nun geçmiş toplantısı bugün Tirilye Konferans Evi’nde yapıldı.

Mudanya, 100 sene önceki Türkiye’nin bağımsızlığına revan yolu açan Mudanya Mütarekesi’ni bu yıl bile namına reva ayrımsız etkinlikle kutlamaya hazırlanıyor. Mudanya Mütarekesi’nin bu sene düzenlenecek tebrik kartı programı öncesinde Danışma Kurulu, Tirilye Konuşma Evi’nde bire bir araya geldi.

SHP bozuk Umumi Başkanı, geçmiş ahit Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve esbak çağ Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Kasıt Karayalçın başkanlığındaki kurulda; Zahmetli Büyükelçi, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı, NATO Daimi Temsilcisi Değer Öymen, Mütekait Sefirikebir, CHP İstanbul Mebus, Dış Politikadan Mesul Umumi Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz, Zor Tugay Uca Leşker, İstanbul Ara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kürsü Başkanı Prof. Dr. Süha Atatüre, Devir Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öznur Alkan, Gazeteciler Sedat Olmuş ile Kasıt Kâmil, CHP Ankara Milletvekili, eski devir CHP Ankara Mebus, Avrupa Konseyi Vekil Meclisi Onur Üyesi Gülsün Bilgehan, Yazar Ayşe Kulin, Payitaht Üniversitesi Ord. Prof. Enver Temiz Karal Zaman Aplikasyon ve Araştırı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Seçil Karal Akgün düz aldı.

Toplantı öncesinde basın mensuplarıyla tıpkısı araya gelen Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, şöyle konuştu:

“MUDANYA’DA HERHANGI BIR ŞEY BARIŞ AŞKINA”

“Mudanya Ateşkes Antlaşması, barışı öngörüyordu, bu nedenle barışın sağlanabilmesi için dokunaklı icraat içerisine girilmişti. O dönemde Mudanya’birlikte atık sulh adımları, zaman ‘Barışın ve Kardeşliğin Başkenti’ sloganımızı güçlendiriyor. Bırakışma görüşmelerine aile sahipliği yaparak Cumhuriyet tarihinin çok kocaman aynı dönemecine şehadet eden ve barışa aile sahipliği yapmanın mutluluğunu hararetli Mudanya’da bire bir çalkantı ve cümbüş herhangi bir sene 11 Ekim’birlikte tekrarlanıyor. Mudanyamızın Lozan’a revan yolda lacerem zer bire bir mihenk taşı olduğunu hepimiz biliyoruz.

Mudanya; Türkiye ve dünyada barış ve kardeşlikle anılmalıydı ki, şu anda bunu nail bulunuyoruz. Mudanyamıza barışın ve kardeşliğin başkenti derken, bunu çoğaltmak için bile tamam etkinliklerimizde kentimizle ilgili bu algıyı örmeye bitmeme ediyoruz. 100 sene geçmiş Mudanya Mütarekesi ile atılan barış ve beraberlik imzasının ışığında bu yıl adımıza reva bir kutlamaya imza atacak, Atamızı ve Mudanyamızın fahri hemşehrisi İsmet İnönü’yü anacak, Cumhuriyet’in önsözünün yazıldığı Mudanya’de rastgele öz ‘hazar aşkına’ diyeceğiz.”

Danışma Kurulu’nun toplantıda aldığı kararları yazılmış namına Mudanya Belediye Başkanlığı’na sunmasının arkası sıra Başbuğ Türkyılmaz alınan kararları şehremaneti meclisinin bilgi ve onayına sunarak duyurusunu yapacak.

Share: