Minik Bulut, 5 ay sonra kâin donör ile hayata baştan tutundu

Minik Endişe, 5 ay sonraları bulunan donör ile hayata yeniden tutundu

Doğuştan ‘bilier atrezi’ tanısı konulan minik Bulut’a, uykuluk nakli

Anne Elif Belletici: “Parçalanmamış umudumuzun kesildiği zamanda bağışçı ablamız aradı ve canımıza fert oldu”

AÜ Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı:

“Bu 10 kilo altındaki bebeklerin ameliyatları normal standartlara göre elan ağırlık oluyor”

“Balaban olan us ölümü olduğunda bağışçı olabilmektir”

“Minik Bulut’un şuanda durumu gayet iyi”

ANTALYA – Antalya’dahi bilier atrezi(anadan doğma balast kanallarının olmaması) hastası yerine dünyaya gelen ve dakikasında kilogram kaybedip gelişimi duran 8 maaş Keder bebeğe 5 ay sonraları, akla yatkın donör bulunarak, Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’nde gerçekleştirilen karaciğer nakliye sağlığına kavuştu.

Mardin’bile dinamik ev kadını Elif Antrenör ile Uzatmalı Çavuş Serkan Antrenör’un geçtiğimiz 12 Ilk Teşrin tarihinde Mersin’dahi hususi aynı hastanede er doğumla benzeri ayvaz çocukları dünyaya geldi. Şişman mutluluk faal koşa, çocuklarının ismini Endişe koydu. Antrenör ailesi, bebeğin dışkısındaki farklılık ve yüzündeki hepatit konusunda doğumun yapıldığı hususi hastaneye gidip durumu anlattıklarında “Ağırbaşlılık olanaksız, bu zümre şeyler normal” denilerek evlerine gönderildi. Askeri personel olan baba Serkan Antrenör, görev yaptığı bölgede yavru doktorunun olmaması dolayısıyla Endişe’un durumu için yeniden hastaneden vukuf almak istedi.

Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’ne başvurdu

Doktorların tıpkısı kalın olmayacağını söylemesi üstüne Belletici ailesi, Mardin’in Savur ilçesine gitti. 2 mahiye aşısı sırasında Antrenör ailesine gittikleri esenlik ocağında Endişe’un sarılığının gösterişli olduğu ve ince bire bir doktora başvurmaları gerektiği bildirildi. Diyarbakır’dahi yapılan tetkiklerde karaciğer değerleri erdemli çıkan minik Keder, 10 ahit hastanede kaldı. Değerleri normale dönen Bulut, Ankara’bile bir hastaneye atıf edildi. Ankara’üstelik yapılan mufassal tetkiklerde Bulut’a bilier atrezi (çırılçıplak safra yolları yokluğu) tanısı konuldu ve ivedili akciğer nakli yapılması gerektiği bildirildi. Aile yaptıkları araştırmanın ardından şubat ayında aktarım üzere Akdeniz Üniversitesi Organ Aktarımı Merkezi’ne başvurdu. Burada müstacel uykuluk nakli yapılması gerektiği kararı verilen Bulut’a, asıl ve babasının birlikte akrabaları donör olmaya değişmeyen verdi ancak nesiç ve nefes uyuşmazlığı zımnında verici olamadı.

AÜ Organ Aktarımı Merkezinde kudretli operasyon

Tıpkısı süre bilahare Malatya’da diri Safiye Badas ana ve babanın çağrısını görünce duruma rahat kalamadı. Otobüs bileti alarak derakap Antalya’evet mevrut Badas, lazım tetkiklerin yapılması amacıyla Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’ne başvurdu. Badas’ın dokusu minik Keder ile eşleşti. Akdeniz Üniversitesi Organ Aktarımı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı’nın başında bulunduğu kol tarafından minik Keder’a 2 hafta ilk uykuluk nakli gerçekleştirildi. Ameliyata AÜ Rektörü Özlenen Özkan üstelik katıldı. 3 gün çetin bakımda tutulan Endişe çağa, 15 aktarılma servis tedavisi gördü. AÜ Rektörü Özlenen Özkan de Endişe ve ailesini servis odasında görüşme ederek tedavi sureci hakkında bilgi aldı. Özkan, “Imdi sizi izlem edeceğiz” ifadelerine kayran verdi. Minik Keder, esbak taburcu edilerek ailesi birlikte evine gönderildi.

“Verici ablamız bir hafta ortamında taburcu oldu”

Süreci anlatan temel Elif Antrenör “Çocuğumuza doğuştan ‘bilier atrezi’ tanısı konuldu. Geç tanı konulmuştu. Doktorumuz bize çabucak uykuluk nakli olmasını gerektiğini söyledi. Benim, çocuğumun babası ve akrabalarımın hiçbirisinin uymadı. tek ablamız gönüllü kendisine bizlerle bildirişim kurdu. Arkası Sıra bizim üstelik ricamız ile hemencecik bilet alarak Antalya’evet geldi. Bütün tetkikleri yapıldı, çok şükür dokular uydu ve operasyon oldu. Donör ablamız da tıpkısı hafta süresince taburcu oldu. Çokça şukur iyiye gidiyor” dedi.

“Tamam umudumuzun kesildiği zamanda aradı”

5 kamer boyunca makul donör bulunmasını beklediklerini tamlayan anne Çalıştırıcı, “Uykuluk değerlerini ilaçlar ile düşürülmeye çalışılıyor, 5 ay süresince bekledik ve şuanda mutluyuz, tüm umudumuzun kesildiği zamanda ablamız aradı ve canımıza fert oldu. Allah ondan bin öğün razı olsun” diye aktardı. Taburcu olduklarına sevindiklerini tamlayan Çalıştırıcı, “Hocalarımıza ve burada etkin bütün personele teşekkürname ederim. Tümce bizimle ilgilendi. Tığ verici çıkmasını çokça bekledik. Bu nakillerin herhangi bir sıkıntısı namevcut. Bizim kabilinden muntazır çokça züğürt var. Bağışçı namına onlara düş olabilirler. Bizim vericimiz 1 hafta içerisinde taburcu oldu” dedi.

“Bu 10 kilo altındaki bebeklerin ameliyatları alışılagelen standartlara göre daha baskı oluyor”

Nakil karşı vukuf veren Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı ise şunları söyledi: “Çocuğumuza doğuştan ‘bilier atrezi’ denilen anadan doğma safra yokluğu ile doğmuş aynı bebekti. Sıkıntıları vardı, sarılık kabil. Hastanın vericisi akraba sıfır bire bir vericisiydi. Asamble onayı alındıktan sonra cerrahi müdahale gerçekleştirildi. Bu vericisinin karaciğerinin gerçekten aynı parçasını aldık, organ nakli gerçekleştirildi. Belli ayrımsız düzelme periyodu geçirdi. Şuanda üstelik durumu gayet ferah. Bu 10 kilogram altındaki bebeklerin ameliyatları alışılagelen standartlara bakarak elan print oluyor. Ama Akdeniz Üniversitesi ekibimizin deneyimi bu ameliyatın liyakatli ayrımsız şekilde geçmesine apotr oldu. Bu hastalarımızı önce 3 ay çokça mail strateji ediyoruz. Henüz sonra bile izlem periyotlarını arttırarak bir mevcudiyet boyu bizim takibimizde olacak. Biraz merhem kullanacak. Amma daha sonradan bu ilaçlarda azalacak. İnşallah büyüyüp okula gidecek.”

“Kocaman olan kanı ölümü olduğunda bağışçı olabilmesidir”

Vatandaşlara aynı el elan organ aktarımı hediye çağrısında bulunan Aydınlı, “Burada asıl eke olan akıl ölümü gerçekleşmiş hastalarımızın ailelerinin bağış yapmasıdır. Eğer biz düşünce ölümü gerçekleşmiş hastamızdan bunu alabilseydik şişman ayrımsız insan olsa dahi onun karaciğerini kıytırık ayla getirip bir parçasını buluta benzeri parçasını dahi büyük tıpkı insana takabilirdik. Muhteşem olan akıl ölümü olduğunda bağışçı olabilmesidir. Bunu de şöyle düşünmeli hepimiz ayrımsız dönem bağışçı olabiliriz. Bize ve ya yakınlarımıza karaciğer böbrek nakilleri gerekebilir” dedi.Share: