Miğfer Seyhan memleketi Giresun’da Bireysel Futbol Akademisi kurdu

– Tolga Seyhan memleketi Giresun’de Ferdî Futbol Akademisi kurdu

GİRESUN – Giresunlu futbolcu Miğfer Seyhan, bilgelik, repertuvar ve tecrübelerini gençlerle tesahup etmek, kullanılmamış yetenekleri temin etmek üzere aynı proje başlattı. Bireysel Ayak Topu Akademisi için Seyhan, “Buradaki tendürüst kardeşlerimize dayanaklık etmek, tecrübelerimizi, gördüklerimizi, bildiklerimizi onlara öğretmek için benzeri yola çıktık. Şu dakika çokça majör ayrımsız projenin kafa aşamasındayız” dedi.

Türkiye A Milli Takımı ve Giresun spor‘un birlikte kariyerinde Galatasaray, Shakhtar Donetsk, Trabzonspor kabil arka düzem takımlarda uzun süre biçim giyen Tolga Seyhan, Giresunspor’un sakat kalecisi Harun Ovalıoğlu ile alay malay Giresun’birlikte, Ferdî Ayak Topu Akademisi kurdu.

Ferdî Futbol Akademisi projesi ile ilgili İhlas Vukuf Ajansı’na izah işleyen Seyhan, hedeflerinin kullanılmamış yetenekleri icat etmek, gelişimlerini çakozlamak, hevesli egzersiz programları ile bu gençleri Türk futboluna vermek olduğunu söyledi.

Tolga Seyhan, “Giresun’un bu konuda natamam olduğunu düşündük. Seçkin molekül imkan meselesi, buradaki canlı kardeşlerimize destek olmak, tecrübelerimizi, gördüklerimizi, bildiklerimizi onlara belletmek üzere bire bir yola çıktık. Şu dakika çokça majör bire bir projenin temel aşamasındayız. Projemizin ilerleyici süreçte haddinden fazla henüz dolgunca olacağını düşünüyoruz. Bu daha çok Harun’un beni teşvik etmesiyle oldu. Giresun’birlikte çok fazla topçu yetişmiyor. Belki imkan meselesi ihtimal bambaşka nedenlerdendir bilmiyorum. 10 kıta üstelik olsa, 3 parça birlikte olsa, 2 devam üstelik olsa bu çocuklara yardım etmek üzere hikmet ve birikimimizi aktarma etmek istiyoruz. Ben senelerce dışarıda oynadım. Allah’a şükür bütün kayırıcı düzey oynadım. Dışarıdaki imkanlarımızı bile kullanıp, çocuklarımıza pir bire bir gelecek arz etmek istiyoruz. Giresun’birlikte şahsen futbol zir yapısıyla çok aşkın ilgilenilmediğini düşünüyorum. Elbette eksiklerimiz, görmediklerimiz vardır. Bu işi bunun üzere yapıyoruz. Temel ve babaların bu konuda balaban ısrarları var. Çünkü dizge çocuklarının iyi aynı yerde olmasını istiyor. Bağımlı cümle futbolcu olacak diye niteleyerek bir husus yok amma çocuğun yeteneği varsa ortaya yararlanmak geçişsiz. Bizde bu konuda inşallah arz gani şekilde yardımcı oluruz diye niteleyerek düşünüyorum” cümlelerine düz verdi.

“Bu çocuklar benim üzere milli takıma gitsinler, çok isterim”

Seyhan, milli takımın çok eksantrik ayrımsız his olduğunu kaydederek, “Giresun benim memleketim. Şehrimin insanlarının bana karşı haddinden fazla iri sevgisi var. Ego birlikte bu sevgiye karşı kendimi mesul hissediyorum. İnşallah Giresun’birlikte temas yönüyle kuvvetli daha gür futbolcular yetişir. Henüz iyisi çıksın isteriz. Ego Giresun’u haddinden fazla seviyorum. Dışarıda de olsam hayatım burada geçti. Bu çocuklar benim gibi milli takıma gitsinler, haddinden fazla isterim. Milli mızıka çokça apayrı tıpkı duygu. Ayak Topu branşı olmasa da farklı branşlarda bu konuda milli ergin, madalya almış Giresunlu çoluk çocuk var, onları de kutlama ediyorum. Dediğim kadar bu proje tıpkısı eğitim süreci ve sabır işidir. Yeni başladığımız üzere herkesin desteği haddinden fazla kebir. Ailelerimiz heves rahatlığıyla çocuklarını getirsinler, gözleri arkada kalmasın. Çok dolgunca ve kaliteli hocalarla çalışıyoruz. Bu projemiz ile yeni yeteneklerin çıkacağına inanıyorum” diye konuştu.

Harun Ovalıoğlu: “‘Senin Giresun’a vefa borcun var ve senin kabil nesiller yetiştirelim’ dedim”

Giresunspor’un çarkıt kalecisi Harun Ovalıoğlu de Ferdî Ayak Topu Akademisi’nde çocuklara ve gençlere yalnız özel idman yaptırmadıklarını, aynı zamanda akademideki seçme çocuğun kariyer planlaması ortamında özel icraat yürüttüklerini belirtti. Ovalıoğlu, “Biz Ferdî Ayak Topu Faaliyet Akademisi hikayesine Miğfer ağabey ile başlarken, menajerlik adına başlayalım dedik. Bittabi Tolga ağabeyin balaban takımlarda oynaması, milli takımda oynaması, mahdut dışında bizi baziçe etmesi.. Tolga ağabeye şunu söyledim düpedüz; ‘Senin Giresun’a bir vefa borcun var ve senin gibi nesiller yetiştirelim’. Giresunspor’un haddinden fazla mebzul tıpkı tarihi var. Benim rahmetlik babam üstelik dahildir buna. Ama Giresun’bile Tolga Seyhan gerçeği var. Tolga Seyhan bizi hem mikro ortamında hem yurt dışında hem üstelik milli takımda çok gani oyun etti. Miğfer ağabeye; ‘Senin tıpkısı vefa borcun var, seni sahaya indirelim. O çocuklara o başarıları kuşkusuz elde ettin, bu hikayeyi bu çocuklarla paylaşmanı isterim’ dedim. Beni bu konuda kırmadı, dedi kim yapalım. Sonrasında Bireysel Futbol Say Akademisi’ni kurduk. Yakup Soydan hocam ve İbrahim hocamla birlikte akademide çalışmalarımızı bitmeme ettiriyoruz” şeklinde konuştu.

“Bizde futbolun bu biriminde kendimize hatır alalım istedik”

Türkiye’nin her noktasından iyice dönüşlerin olduğunu vurgulayan Ovalıoğlu, “Akademinin içeriği esasen şu; tığ kendimizi spor okulu kendisine kabul etmiyoruz. Bizimki ağız ağıza bireysel. Bireysel yerine çocuklara ağmak, onların geleceğiyle alakalı kariyer yönetimini planlamada bile menajerlik sistemi devreye giriyor. Burada o fabrikayı kuralım. Sonrasında dedik ki bu çocukları Giresun’üstelik eğer Türk futboluna katabiliyorsak bizden mutlusu bulunmayan. Çocuklarımızı bu fabrikadan benzeri yerlere götürebilirsek, Giresun’a da koskocaman aynı hizmet etmiş oluruz. Buradaki yer şişman hedefimiz menajerlik sistemi. Benim yıllardır tayf ettiğim ayak topu menajeri olmaktı. Miğfer ağabey üstelik futbolu bıraktıktan sonraları az buçuk ırak kaldık ama tığ futbolun içine tekrar girelim, özlük akademimizle gelişigüzel menajerlik boyutunda devam edelim dedik. Sabık yazdan itibaren bu menajerlikle alakadar çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hem ensiz süresince hem bile sınırlı dışında kocaman temaslarımız var, daim danışma yapıyoruz. Miğfer ağabey teferruatlı müddet peş liglerde oynadığı amacıyla çok iyi oruçlu ilişkiler kurmuş. Bu ongun ilişkileri Ferdî Ayak Topu Akademisi’ndeki çocuklarımızın geleceği için bereketli tıpkısı vesile namına görüyoruz. Tıpkısı yandan antrenmanlarımızı mütemadi sürdürürken, sair taraftan insanlara ulaşıyoruz. Türkiye’nin seçkin yerinden haddinden fazla güzelce köylü dönüşler oluyor. Diyoruz ki aynı dakika önceki aile ayı gelsin, hem akademimizden hem ev dışından evet üstelik sıkı içinden menajerlik sistemimizi oluşturalım. İnşallah bu yolda evire çevire adımlar attık. Dizgeli tıpkısı şekilde çalışıyoruz. Biz futbolun içinden geldik, bunaltıcı birliği yaptık, hezen sırta verdik. Biz de futbolun bu biriminde kendimize kalıp alalım dedik. Seçme molekül şu anda sunturlu gidiyor. İnşallah artık çalışmalarımız resme döküldüğünde, anlaşmaları yaptığımızda ne buyurmak istediğimizi, icraatı yaptığımızda, o resme girdiğimizde herkes görecek” ifadelerini kullandı.

Share: