MHP Ekip Başkanvekili Akçay’dan “güçlendirilmiş parlamenter dizge” eleştirisi Açıklaması

MHP Kol Başkanvekili ve Manisa Saylav Erkan Akçay, şeş ihtilaf partisinin açıkladığı “güçlendirilmiş milletvekili sistem”i eleştirerek, “Bunlar ‘güçlendirilmiş vekil sistem’ diyerek, eski krizleri ve kaosların sistemini et kafalı getirmeye çalışıyorlar.” dedi.

Partisinin Yunusemre ve Şehzadeler kaza teşkilatlarınca Tarihi Kurşunluhan’dan planlı “Yavaş Yavaş 2023 İlçe İlçe Küçük Asya” programına katılan Akçay, buradaki hitabında MHP’nin vatana, millete ve bayrağa nazirsiz ilişik, emsalsiz merbutiyet gelmek olduğunu söyledi.

Akçay, MHP namına seçme zaman budun ve devletten yana olduklarını belirterek, “Ne istiyorsak Türk milleti amacıyla istiyoruz, apayrı hesabımız, ajandamız namevcut. MHP’nin 53 almanak politika etme tarzını benzeri cümlede icmal etmek mümkündür. MHP, ilkeli bire bir partidir, sorumludur, tartı üstelenir, sorun çözmeye odaklı aynı partidir. Dava yaratmaya, akse ve kaos çıkarmaya sıkı alın olan bire bir politik partiyiz.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’deki ihtilaf partilerinin siyasete yaklaşımını birlikte eleştiren Akçay, şunları kaydetti:

“Mugayeret partisinin görevi özellikle eleştirmektir amma hoppadak mugayeret açmak değildir, siyasa üretmektir. MHP’nin farkı budur. Elan evvel de tığ muhalefetin şüphesiz yapıldığını ortaya koyduk. Demincek bunu dara ve denetim fonksiyonu adına ifade ediyoruz. Milli meselelerimizi ait ana konularda tek antlaşma tığ gözü yağız tıpkı şekilde mugayeret anlayışına topluluk olmadık. Değme milli meselede mektup ve kanunda temas çeşit desteği ve katkıyı verdik, vermeye dahi devam ederiz. Tığ zat gündemimize ve politikamıza bakarız.”

Akçay, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyadaki rolüne üstelik değinerek, “Biz içre bulunduğumuz bölgede incitici çemberi ortamında çokça tüvana bir talih atılmak durumundayız. İşte MHP ve Cumhur İttifakı olarak bizi yönlendiren motive fail us ve siyaset budur. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Halk İttifakı ile Türkiye kaybolan yıllarını telafi etmektedir. Ama bunlar ‘güçlendirilmiş parlamenter hep’ diye niteleyerek, bozuk krizleri ve kaosların sistemini anlayışsız getirmeye çalışıyorlar. O nedenle yöntemince siyasal irtica yapıyorlar. Geçti çıktı onlar, Türkiye istikrara kavuştu. Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Topluluk İttifakı ile milli savunmada, ekonomide, bilişimde, enerjide, teknolojide, sağlıkta, dış politikada ve güçlü haddinden fazla alanda çokça şişman bire bir atağa geçmiştir. Şahlanan aynı Türkiye vardır.” ifadelerini kullandı.

Programa, MHP MYK Üyeleri Yüce Tayyare ve Mehmet Ödevli, Manisa Büyükşehir Şehremaneti Başkanvekili Mehmet Güzgülü, MHP Manisa İl Başkanı Tasavvur Öner, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Polat ve partililer katıldı.

Share: