Meteoroloji’den Şarki Anadolu’nun Doğusu İçin Fırtına Uyarısı

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü (MGM), Şarki Anadolu’nun doğusu amacıyla ( Erzurum, Ardahan, Kars, Ağrı, Iğdır, Van, Bitlis, Muş, Hakkari) akva rüzgar ve sıkıntı uyarısı yaptı. Cumartesi haset sabahleyin saatlerinden itibaren rüzgarın cenup yönlerden sağlam ve kayran meydan kısa sürekli sıkıntı şeklinde esmesi beklendiği belirtildi.

MGM’den yapılan uyarıda, 24 Ilkgüz Cumartesi sabahından itibaren, Erzurum, Ardahan, Kars, Dert, Iğdır, Van, Bitlis, Muş, Hakkari’de güney yönlerden sağlam 50-70 km/saat ve kayran meydan güdük kesiksiz sıkıntı 70-80 km/saat şeklinde esmesi beklendiği belirtildi. MGM’nin açıklaması şöyle:

“24.09.2022 Cumartesi haset sabah saatlerinden itibaren rüzgarın; Gün Doğusu Anadolu’nun doğusunda (Erzurum, Ardahan, Kars, Veca, Iğdır, Van, Bitlis, Muş, Hakkari) cenup yönlerden akva (50- 70 km/sa) ve düzlük kayran kısa sürekli fırtına (70-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden, dikme ve dikme devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara alın tetik ve tedbirli olunmalıdır.”

Share: