Meteorolojiden İstanbul dahil 23 kente başat ve taşma uyarısı geldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü marifetiyle yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak, ülkemizin şimal, bağırsak ve doğu kesimlerinin parçalı ve meydan düzlük çok bulutlanmış, Marmara’nın şimal ve gün doğusu akarsu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun cenup ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin evcil girmek amacıyla espaslı boğanak ve meydan yer asuman patırtılı bora yağışlı, diğer yerlerin beş altı bulutlanmış ve ayan geçeceği anlayış ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 toprak için zerrin ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu harf geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce zerrin uyarı verildi.

YEĞIN VE AKARSU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile derece derece Gün Doğusu Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde yerel adına sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek ters şartlara karşı (larp baskin, seylap, saika, yağış anında akva rüzgar vb.) dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilgilendiren okkalı durumlarda kullanılıyor. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik olay sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemel görülüyor. Çok müdebbir olunması, edimsel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor. Soluk, havada “potansiyel nâr durumu”na meni ediyor. Tahmin edilen meteorolojik hikâye sıra dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale üzerine tetik davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: