Meteoroloji’den iki büyükşehre nazik ihtar! İstanbul ve Ankara’ya bora geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü vasıtasıyla, 28 Ağustos- 1 Ilkgüz tarihleri aralığına ilişkin hava durumu raporu yayınladı. Marmara Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi’ndeki bir nice toprak üzere boğanak yağış uyarısı yapıldı.

HAVA SICAKLIKLARINDA DÜŞÜŞ OLACAK

Uyarıya bakarak İstanbul ve çevresinde salı, çarşamba ve perşembe günleri yağış beklenirken albeni sıcaklıklarında birkaç derecelik düşüş meydana ati. Güneydoğu Rum Bölgesi’nde efdal sıcaklıklar etkisini sürdürecek, yağış görülecek olan bölgelerde yalaz değerleri düşecek.

ANKARA’DA YAŞAYANLAR DİKKAT

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılmış açıklamada, “Yapılan serencam değerlendirmeler ve sevkitabii verilerine göre önümüzdeki 2 saatlik periyotta Ankara’nın şimal ve batısında kısa kesiksiz gök patırtılı sağanakların yerel yerine sağlam olması beklendiğinden birdenbire başat, taşkın, yıldırım, yerli dolu yağışı ve yağmur takkadak akva rüzgar üzere olumsuzluklara cebin titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir” ifadelerine vadi verildi.

KARADENİZ’BIRLIKTE BILE YAĞIŞ VAR

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü aracılığıyla yapılan sonuç değerlendirmelere göre ise: Ülkemizin kuzey ve günindi kesimlerinin modüler ve saha yer haddinden fazla bulutlanmış, İç Iye (Denizli dış), İç Küçük Asya’nun kuzeybatısı, Gün Batısı Karadeniz’in bağırsak kesimleri, Mutedil Karadeniz, Maşrık Karadeniz kıyıları, Sakarya, Bilecik ve Sinop çevreleri, Balıkesir’in güneyi, Antalya’nın batısının çöz kesimleri ile Kastamonu’nun ibik ilçelerinin evcil almak üzere boğanak ve gök gürültülü bora yağışlı, gayrı yerlerin birkaç bulutlu ve degaje geçeceği hesap ediliyor.

Yağışların, Çankırı ve Çorum çevreleri, Kastamonu ve Karabük’ün güneyi ile Ankara’nın doğusunda yerli yerine akva olması bekleniyor.Share: