Meteorolojiden eleştiri boğanak yağış uyarısı! Kamu gücüyle geliyor

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin yıldız, iç ve şark kesimlerinin parçalı ve meydan düzlük çokça bulutlanmış, Marmara’nın şimal ve doğu akarsu, Şarki Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Şarki Anadolu’nun şimal ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Balkı, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın cenup kesimleri ve Çankırı’nın yıldız kesimlerinin yerel doğmak üzere aralıklı boğanak ve kayran düzlük gök curcunalı bora yağışlı, özge yerlerin az bulutlanmış ve yalınlık geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde yerli tevessül etmek üzere akva olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Gelgel sıcaklıklarının; yağış düzlük yerlerde az buçuk azalacağı, farklı yerlerde balaban ayrımsız değişiklik olmayacağı, alelumum sezon normallerinin altında seyredeceği adisyon ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Maşrık kesimlerde gün batısı ve güneybatı yönlerden hafif, arada bir ölçülü kuvvette, Şark Anadolu’nun doğusunda cenuplu yönlerden akva (40-60 km/saat) namına eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Şark Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde yerli yerine sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek hırçın şartlara cebin (birden yeğin, taşkın, sebep, yağmur takkadak kuvvetli rüzgar vb.) titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Maşrık Anadolu’nun doğusunda gün batısı ve güneybatı yönlerden sağlam (40-60 km/saat) namına esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara alın titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun yerel kalkışmak için sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

EGE

Parçalı, lep kesimlerinin bir iki bulutlu ve bariz geçeceği aritmetik ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Gün Doğusu Akdeniz’in yerli koyulmak amacıyla fasılalı sağanak ve gök ses sağanak yağışlı geçeceği durum ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, şarki kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın cenup ilçeleri ve Çankırı’nın kuzey kesimlerinin yerli gelmek amacıyla aralıklı boğanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, nahiye genelinin yerel olmak için fasılalı boğanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor.

ORTA ve ŞARK KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, toprak genelinin domestik başlamak üzere aralıklı bora ve asuman curcunalı boğanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları ile Kalaba çevrelerinde meydan saha sağlam olması bekleniyor.

ŞARK ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin şimal ve batı kesimleri, Balkı, Bitlis ve Muş çevrelerinin evcil oluşmak için aralıklı sağanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda cenup ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin evcil doğmak amacıyla bora ve gök ses bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor.

Share: