Mersin’deki orman yangınlarına engelleme sürüyor

Mersin Ağacı’in Gülnar ilçesine sınırlı Karadere mevkiinde esbak sabahleyin saatlerinde başlayan daha sonradan Silifke ilçesine merbut Hırmanlı Mahallesi’ne sıçrayan yangına ikinci gününde müdahale sürüyor.

Mersin’in Gülnar ve Silifke ilçesinde sâdır orman yangınına müdahale ikinci gününde üstelik sürüyor. Güzeşte tün saatlerinde yangın zımnında Sazak- Antalya karayolu ulaşıma kapatılmış, 303 hanedeki 790 kişi boşaltma edilmişti. Yangına, şeb kuruntu ve pervaz sistemli 3 helikopter ve karadan ekiplerle müdahale etmişti.

Bugün sabahleyin saatlerinde Mersin Ağacı Valiliği orman yangını nedeniyle arızi adına trafiğe kapatılan Aydıncık-Silifke yolu Büyükeceli mevkiinin tekrardan trafiğe açıldığını duyurdu.

Kuvvetli rüzgarın hareketli olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile tayyare ve helikopterler birlikte itfa çalışmalarına bindi veriyor. Çalışmalara düzlük ekiplerinin birlikte AFAD, UMKE, jandarma ve vatandaşlar birlikte bindi veriyor.

Öte yandan, Silifke ve Gülnar ilçedeki 7 mahallede 93 trafonun enerjisi asayiş üzere kesildi.

Şu anda birlikte 850 personel arazözler, aksiyon makineleriyle arazide mücadelesini sürdürüyor. Ayrıca, 20 civarında TOMA birlikte yangına destek veriyor.

Büyükeceli’üstelik 450 yurttaş tahliye edildi. Antrparantez yeniden Silifke Hırmanlı’da 20 basamak ve 50 vatandaş, Yeşilovacık’ta tatil köyünü boşaltma edildi Kez üzerinde yeniden ayrımsız tatil tesisi boşaltma edildi. Dedeler Mahallesi’nin bile 20 konutluk bir Acarlı mezrasında 50 yurttaş boşaltma edildi. Toplamda da 790 vatandaş boşaltma edildi. Ev yerine de 185 ev, 118 bile gene tatil köyündeki göz başlamak amacıyla 303 konutu boşaltıldı. – MERSİNShare: