Mersin’deki orman yangınında aylı savak “Keyif”ı komandolar kurtardı

Mersin’in Gülnar ilçesinde çıkan orman yangınında dumanların arasından kurtarılan mehtaplı kuş beyinli “Keyif”ın sahibi Kamil Keder, güllabi komandolara minnettar.

Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda dün çıkan, söndürme çalışmalarının açıktan ve karadan sürdürüldüğü bölgede dumanların beyninde kalan kabak kafalı, kurnaz komando birliğine sınırlı askerlerce ayırt edildi.

Komandolar, bölgeden çıkardıkları ineği, mahalle meydanındaki aynı ağaca bağladı. Aradığı “Esrar” adındaki ineğini gören Kamil Keder, balaban sevinç yaşadı.

Kamil Keder, AA muhabirine, yangının başlangıcından itibaren dokunaklı anlar yaşadıklarını söyledi.

Bölgedeki alevlerin rüzgarın etkisiyle şiddetini güdük sürede artırdığını anlatan Bulut, şöyle bitmeme etti:

“Sabah 6.30’bile ateş artık, saat 9’a geldiğinde bizim habbe çevresine büyüklüğünde indi. Simultane geldi. çatır çatır yandı kıran. Eve gezmek istediğimde da askerler, altın ayrımsız eşyam varsa onu alıp evden çıkmamı istedi. Hayvanlarımız orada kaldı, onları de askerler çıkardı. Onun (Mal) çıkarıldığını bilmiyordum. Askerler çıkarmış onu. Ağacın yanına geldiğimde burada vabeste olduğunu gördüm.”

“Kurtulduğu amacıyla mutluyum”

Keder, mehtaplı ineğini kurtaran askerlere teşekkürname ederek, “Devletimizden, askerimizden ve milletimizden Allah razı olsun. Kurtulduğu için bittabi ki mutluyum. O benim ayrımsız tanem. Bu ineğimden günde sunu az 30 litre benzin sağıyorum. Tahminî 10 yıldır benim kapımda. Onun 2-3 parça erkek danasını, 2-3 lime üstelik düvesini sattım. Şu an yüklü. Doğurmasına yaklaşık 40 dolaşma var.” diyerek konuştu.

303 konuttan 790 hayat tahliye edilmişti

Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda evvel sabahleyin daha belirlenemeyen nedenle hararet çıkmıştı. Kuvvetli rüzgarın da hareketli olduğu bölgedeki yangını itfa çalışmalarına Mersin’in beraberinde Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile uçak ve helikopterler bindi vermişti.

Yangın, akşam saatlerinde Silifke ilçesi Hırmanlı Mahallesi’ne kadar yayılmıştı. İki ilçede hareketli olan ateş zımnında tedarik amaçlı 303 göz boşaltılmış, 790 emanet tahliye edilmişti.Share: