Mersin’deki orman yangınına müdahale sürüyor

Mersin’in Gülnar ilçesinde geçkin sabahleyin başlayan ve rüzgarın üstelik etkisiyle Silifke ilçesindeki bire bir mahalleye kadar yayılan cuşiş, açıktan ve karadan müdahaleyle kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

Gülnar’ın Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda başlayan hararet, rüzgarın üstelik etkisiyle büyüyerek Silifke’nin Hırmanlı Mahallesi’ne kadar yayıldı.

Mahallede farklı mevkilere sıçrayan hararet dolayısıyla bir akaryakıt istasyonu, dinlenme tesisi ve bazı evler tedbir için boşaltıldı.

Bölgede gece süresince düz ekiplerinin yanı sıra geceleyin düşünce ve uçuş dizgeli 3 helikopterle yangına engelleme edildi.

Yeşilovacık Mahallesi’ndeki farklı noktalara sıçrayan yangına sabahleyin saatlerinde de gelgel ve kayran ekiplerinin müdahalesi sürüyor.

Cuşiş dolayısıyla ulaşıma kapatılan Mersin Ağacı- Antalya D-400 yağız uğrunda birlikte tedbirler sürdürülüyor.

Mersin Ağacı’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda esbak sabahleyin henüz belirlenemeyen nedenle cuşiş çıkmıştı. Sağlam rüzgarın da etken olduğu bölgedeki yangını itfa çalışmalarına Mersin’in yanında Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile tayyare ve helikopterler bindi vermişti. Cuşiş, akşam ezanı saatlerinde Silifke ilçesi Hırmanlı Mahallesi’ne yayılmıştı. İki ilçede etkin olan coşkunluk nedeniyle hazırlık amaçlı 303 bölük boşaltılmış, 790 birey tahliye edilmişti.Share: