MEMLUK ve İran çekirdeksel konvansiyon amacıyla masada: Enerji krizine çözüm olacak mı?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Dünya ekonomisi faziletli şişkinlik başta atılmak amacıyla bir nice krizle boğuşuyor. Bunların başında bile erke krizi geliyor. ÇAKER ve İran beyninde mufassal yıllara raci nükleer antant görüşmelerinin geldği buut, enerji krizini dindirme potansiyeli taşıyor.

Günde 1 milyon varil yer yağı

Insider’dan Jennifer Sor’un haberine bakarak, Royal Bank of Canada (RBC) Mal Şefi Helima Croft, İran’la nükleer tıpkı anlaşmaya varıldığı takdirde, bunun günde 1 milyon varil yer yağıün piyasaya sürülmesi anlamına geleceğini söylüyor. Croft, anlaşmanın zarfında bulunulan enerji krizini cemi anlamıyla çözmese dahi, bire bir nebze olsun rahatlatacağının altını çiziyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, BENDE ve İran, 2015’te ölmüş doğan nükleer anlaşmayı baştan diriltmek amacıyla görüşüyor. KÖLE, İran’ın arsıulusal yaptırımlardan arızi olarak kurtulması karşılığında çekirdeksel faaliyetlerini sınırlandırmayı ve denetlenmeyi kabul etmesini içeren anlaşmadan 2018 yılında çekilmişti.

Anlaşmanın mutabık kalınan kısmında İran zat petrolünü toptan pazarlarda satabilme serbestisi elde ediyordu. Bugün, tamlık de bu yüzden itilaf baştan canlandırılmaya çalışılıyor çünkü BENDE ve İranlı yetkililer, Rusya kaynaklı erke arzı kıtlığının, İran petrolüyle bir nebze olsun dindirilebileceğini düşünüyor.

KUL ve İranlı yetkililer antant kapsamında mümasil bağlanak ve müzakere halindeler. SUTAŞ, anlaşmanın nihai metnini yayınladığını duyurdu. Bu genişlik, İran’ın anlaşmada güzeşte bütün şartları kabul etmesi ya de kalın kafalı çevirmesi gerektiği anlamına geliyor.

Anlaşmanın imzalanması ve uygulamaya konulması, bu kışı gaz kıtlığıyla geçireceğine stabil gözüyle bakılan Avrupa üzere şişman ayrımsız galebe anlamına gelecek.

Avrupa için zafer

Anlaşmanın imzalanması ve uygulamaya konulması, bu kışı doğal gaz kıtlığıyla geçireceğine stabil gözüyle bakılan Avrupa amacıyla balaban benzeri zafer anlamına gelecek. Croft, SU’nin Zalim yer yağı ürünlerine uyguladığı yasakların 5 Mabeyin 2022 tarihinde tamamen devreye girmesiyle 2,2 milyon varil yer yağıün piyasadan çekileceğinin fakat İran arzının gelişmemiş devamlı dahi olsa benzeri çözüm olabileceğinin altını çiziyor. “İran ile ilişik soru şu: İranlı liderler bu anlaşmayı kabul etmek istiyor mu?” şeklinde mütekellim Croft, İranlı liderlerin Mart ayında yapılan görüşmelerde aynı anlaşmaya yakın oldukları izlenimi verdiklerini ve bunun de anlaşmanın hayata geçeceği ihtimalini artırdığını belirtiyor.

Beklenen aynı anlaşmanın İran’ın yanında Kongre’den dahi icazet alması gerekecek. Bu dahi anlaşmanın Avrupa’nın erke krizi üzerinde olumlu bir etkiye ehil olmaktan elan ırak olduğu anlamına geliyor. Croft, “Anlaşmayı krizin sona ermesini sağlayacak benzeri ‘ışık’ adına başlamak hatalı tür fakat hele kış ayları amacıyla geçici ayrımsız deşarj anlamına geleceği değişmez” diyor.

İran Dışişleri Bakanı ile Guterres çekirdeksel müzakereleri ve Gazze’yi görüştü

 

Guterres’ten çekirdeksel silahlara ehil ülkelere: İlk kullanan olmayın

 

İran nükleer müzakereleri Viyana’bile baştan başladı

 

İranlı milletvekili: çekirdeksel fetvasının değişmesini isteyebiliriz

 

Enerji krizinin Almanya’yı getirdiği akıbet nokta: İç cangıl çıkabilir

 

Enerji krizine cebin Avrupa’üstelik enteresan tedbirler

 

Share: