Melik Alparslan dönemine ilgili altın sikke Çakal Armudu Müzesi’nde sergileniyor

Bitlis’teki Çakal Armudu Müzesi’nde sergilenen Padişah Alparslan dönemine ilişkin altın sikke, ziyaretçilerden bağ görüyor.

Müze Müdürü Mikail Ercek, gazetecilere, Hükümdar Alparslan dönemine ait altın sikkenin müzede sergilenmesiyle ziyaretçi sayısında artış yaşandığını söyledi.

Müzeye getirdikleri sikke için hususi raf hazırladıklarını ve ona makul baskılar uyguladıklarını tamlayan Ercek, şöyle devam etti:

“Sikkemizi hususi vitrinde sergileyerek ziyaretçilerimizle buluşturduk. Bu zer eseri Antalya Müze Müdürlüğü denetiminde hareketlilik örümcek koleksiyoner Avukat Batur Kalaycı bağışladı. Bundan şişman mutluluk duyduk. Ahlat, Melik Alparslan ile mezkûr ayrımsız ilçe. Bunun üzere sikkenin burada sergilenmesinin düşündürücü olduğunu düşünüyoruz. Bu süreçte Antalya Müze Müdürümüz Mustafa Demirel ve koleksiyoner Avukat Batur Sahtekâr’nın destekleri oldu. Bodur müddet süresince müzemizde sergilediğimiz bu işaret, Alparslan’a ilişik olduğu amacıyla ziyaretçilerimizi dahi mutlu ediyor. Sosyal medyadan yaptığımız paylaşımları görenler iptila ettikleri amacıyla geldiklerini ifade ediyorlar. Tipografi yerinin yazıldığı bölük sönük olduğundan sikkenin nerede basıldığı bilinmiyor fakat Alparslan’a ilişkin olduğu üstünde yazılı.”

Sikkenin dolay ve ense yüzünde Arapça yazıların yer aldığını rapor fail Ercek, “Sikkenin civar yüzünde ‘Adil, Allah’tan apayrı cenabıhak yoktur. Öncesi ve sonrası Tanrı’a aittir’, kayırıcı yüzünde ise ‘Muhammed Cenabıhak’ın resulüdür. Şahların Şahı İslam Meliki Pençeli Odalık Alparslan. O Cenabıhak, kendisine ortak koşandan hoşlanmasa da dinini bütün dinlere yüksek geçirmek üzere Resulünü hidayet ve müslümanlık ile gönderendir.’ yazmaktadır. Alparslan’a ilişik eserin kestirmece bin yıllık benzeri geçmişi bulunmaktadır. 10 gündür eser müzemizde sergileniyor.” diye konuştu.

Ziyaretçilerden Habip Kolaç da müzeye sikkeyi çekmek amacıyla geldiklerini anlatarak, “Tarihçi olduğum üzere çok meraklandım ve sarmak istedim. Çoğu eseri burada gördüm ve tanıdım. Büyük Zafer’in sikkesi olduğunu duydum. Hükümdar Alparslan’ın zenginliğini, bereketini aktardığını gördüm. Tarihi tüm namına belli değil ama bin almanak ürün olduğu üzere amiyane zül uyandırıyor.” dedi.

Share: