Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gurur, gençlerle buluştu Açıklaması

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Çalım, “Çoluk Çocuk, bizim geleceğimizsiniz. Bu manada biz gelişigüzel zaman sizlerle birlikte sefer yürüdük. Bundan onur duyduk, yürümeye dahi bitmeme edeceğiz.” dedi.

Gelgel, Zeytinburnu Ulus Bahçesi’nde “Gençlerle Mülakat” etkinliğine katıldı.

Gençlerin Türkiye’nin geleceği olduğunu vurgulayan Hava, SELIM Tümen olarak amaçlarının gençlere henüz bereketli bire bir bakım sunmak olduğunu söyledi. SELIM Öğür’nin 21. yılının kutladığını hatırlatan Hava, 21 yıldır gençlerle akım ettiklerini dile getirdi.

Nazır Gurur, 473 ulus bahçesi yaptıklarını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul bile 18 milyon metrekare büyüklüğünde parçalanmamış 46 budun bahçesi yapıyoruz. Buralarda gençlerimiz, aileleriyle dobra ayakyolu geçirecek. Bu bahçelerde doğayla çöz içe tabiatı öğreneceksiniz. Bu alanlar iklim değişikliğiyle savaşım edeceğimiz benzeri düzlük vazifesi bile görüyor. Ayrımsız zamanda hareket şehriyiz. 23 sene evvel 18 bin 400 canımızı kaybettik, sonra Düzce depremi oldu canlarımızı kaybettik. Herhangi Bir depremde, selde, heyelanda 81 el kardeşiz, biriz, beraberiz, hep alay malay balaban ve hareketli Türkiye’yiz. Sizler da bizim geleceğimizsiniz. Bu manada biz her zaman sizlerle birlikte nöbet yürüdük. Bundan onur duyduk, yürümeye bile bitmeme edeceğiz. “

“Türkiye’yi gençlerle alay malay inşa edeceğiz”

Kurum, değme şeyin aynı hayalle başladığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hayalet etmeyince hiçbir iddianız olamaz. İddianız yoksa bile geleceğe dayalı aynı proje yapma imkanınız olamaz. Fon ettiğinizi gerçekleştirirseniz hem kendiniz hem dahi ülkeniz üzere tıpkısı şeyler üretmiş olursunuz. Ecdadımız, bize çok majör miras bıraktı ve bizler bu mirasa topluluk çıkmak zorundayız. Sizler, Fatih’in torunlarısınız ve Fatih’in emanetlerine ehil çıkma nesillersiniz. O yüzden sizler, herkese, hep gençlere, vatandaşlarımıza değer mesafede dürüstlük çerçevesinde projelerimizi anlatacaksınız. Sultan Fatih’in cesaretiyle, kararlılıkla balaban ve işlek Türkiye’yi sizlerle birlikte mensur edeceğiz. Bizler sizler üzere bilcümle henüz iyisini yapmaya mücahede gösteriyoruz. İşte yeşil alanlarımız, üniversitelerimiz, spor sahalarımız, kütüphanelerimiz, kıraathanelerimiz bunların hepsini bulunduğunuz yerde ihtiyacınızı giderebilin diyerek yapıyoruz.”

Nazır Gelgel, yer sarsıntısı değil, riskli binaların öldürdüğünün bütün gelişigüzel görüldüğünün altın çizerek, “Hepimize düşen seferberlik ruhu içerisinde binalarımızı dönüştürmektir. Bu manada üstelik önemli bire bir irade ortaya koyduk. 17 Ağustos’un yıl dönümünden 2 gün bilahare Sayın Cumhur Reisi’mızın teşrifleriyle Esenler’birlikte Türkiye’nin sunma iri kentsel tahavvül projesinin önce etabını, 2030 anahtarımızı vatandaşlarımıza teyit edeceğiz. Biz istiyoruz ki hiçbir ailemize, ocağımıza incitici düşmesin.” diye niteleyerek konuştu.

“Sayın Reisicumhur’mızla övünün”

Hava, gençlere seslenerek, şunları söyledi:

“Devletinizle, liderimizle, Sayın Cumhurbaşkanı’mızla övünün, alım duyun ve her yerde bile göğsünüzü gere gere anlatın. Bu çap öyle balaban aynı çap, anca işlek aynı fehamet kim her afette, selde, heyelanda, yangında vatandaşını tek ant açgözlü ve açıkta bırakmadı. Vatandaşlarımıza sözler verdik, o sözleri ayrımsız sene içre gerçekleştirdik. Kamu afetlerde vatandaşlarımızın iki saat bilahare yanındaydık ve yaralarını çabuk tıpkı şekilde sardık. Sarmaya bile bitmeme edeceğiz. Tığ bu konuda kararlıyız, çocuklarımıza elan dolgunca, elan işlek ayrımsız mevki tasarruf etmek amacıyla kamu ekibimizle alay malay aralıksız çalışıyoruz. Sizler bizden aldığınız bayrağı çok elan ileriye taşıyacaksınız. Faal Türkiye’nin inşasını gençlerimizle birlikte yapacağız. Buna gönülden inanıyoruz.”

Çekicilik, kentsel inkılap sürecinde 2035 yılına kadar dönüşüme girmemiş konutun kalmayacağını belirterek, “Bu konutların bir kısmını sizler dönüştüreceksiniz, yeşil alanlarımızı artıracaksınız. İklim değişiyor, seller, yağışsızlık, toprak kayması, afetlerin sayısı, şiddeti, sıklığı değme güzeşte dolaşma artıyor. İşte kavim bahçelerimiz, depremde toplantı vazifesi gördüğü kabilinden iklim değişikliğiyle savaşım noktasında dahi yutak alanlar oluyor.” ifadelerine düz verdi.

“Içtimai göz projelerinden gençlerimize kontenjan”

Daha sonra gençlerden mevrut soruları yanıtlayan Kurum, Zeytinburnu’nun içre artan tekstil ve endüstri alanlarına ilgilendiren ilkgüz ayında Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın tıpkı proje açıklayacağını söyledi.

Kurum, gençlerle ilişkin istihdam zorunluluğu getirdiklerini hatırlatarak, bu çerçevede binlerce gence aksiyon imkanı sağladıklarını kaydetti.

Içtimai hane projelerinden gençlere kontenjan ayrılması üzerine müjdeyi haftalar önceki verdiklerini hatırlatan Hava, “Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü şişman sosyal bölük projesinde ilk kez gençlerimize kontenjan ayıracağız. Mezun reşit, hayata kullanılmamış atılacak gençlerimiz bu projeden familya alabilecekler.” dedi.

“Riskli binalarda oturmayın” çağırısı fail Gelgel, “Elkızı acilen riskli çatı tespiti yapalım, size icar ve huruç yardımı verelim. Binaların dönüşümüne ilişkin her kalem desteği verelim. Apartman sakinleri anlaşsınlar, çoğunluğu sağlasınlar ve müracaat etsinler. Belediyemizle zaman Zeytinburnu’nun ayrı ayrı mahallelerinde bir nice kentsel tahavvül projesini yürütüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“Kentsel dönüşümde bütüncül bire bir himmet olmasını istiyoruz”

Icra Vekili Alım, Zeytinburnu Stadı’nın Zeytinburnu’na ve Zeytinburnuspor’a yakışmadığını belirterek, “Buraya ait tıpkısı proje hazırlıyor belediyemiz. Biz üstelik Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak herhangi bir kalem desteği vereceğimiz sözünü veriyoruz. Sunu gücük zamanda bu projemizi dahi hayata geçireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Gelgel, kentsel dönüşümde totaliter tıpkı düzentileme olmasını istediklerini vurgulayarak, “Gelişigüzel alanda ufki mimari doğru, istinatgâh pozitif 3-4 dinsiz geçmeyen projeler yapıyoruz. İçinde baziçe alanlarıyla, sosyal teçhizat alanlarıyla, yeşil alanlarıyla örnek kentçilik modelini kamu şehirlerimize yayıyoruz. ” dedi.

Nazır Kurum, dünyanın 1,2 santigrat etap ısındığına dikkati çekerek, “Bunun sebebi sivri istihlak ve natürel kaynaklarımızı on paralık bitmeyecek kadar kullanmamız. Eksiksiz saf kaynaklarımıza erbap çıkmamız lazım. Bu çerçevede çokça heybetli tıpkı vizyonu Sayın Cumhurbaşkanı’mız ortaya koydu. 2053’te kemiksiz liyakatsiz tart hedefini ortaya koyarak Yeşil Kalkınma sürecini başlattık. Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi ile yürüttüğümüz Rate Atılmış projemiz var. Kaynaklarımızın eli nimetli kullanılabilmesi üzere evirmek zorundayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Programın böylecene Nazır Hava, gençlerle türkü söyleyip, özçekim yaptı.Share: