Mavi bayraklı plajlar artmaya devam ediyor, zirvede Antalya var

Aktüel gökçe bayraklı kumbaşı sayıları anlaşılan olurken, 2022 yılında bu sayının 531’e yükseldiği kaydedildi. Yıllar içre gökçe bayraklı deniz hamamı sayılarının daim artma gösterdiği ise tayin edildi. Antalya 229 semavi bayraklı kumsal ile zirvede düzlük aldı.

Medya izlem kurumu Ajans Press’in, Ekin ve Turizm Bakanlığı verilerinden elde ettiği bilgilere bakarak, Türkiye’deki mavi bayraklı plaj sayıları anlaşılan oldu. Böylecene 2022 itibarıyla Türkiye’nin 531 skor gökçe bayraklı plajı olduğu kaydedilirken, 2021 yılında bu sayının 519 olduğu saptandı. Yıllar içinde semavi bayraklı plaj sayılarının daim artış gösterdiği gözlenirken, gökçe bayraklı deniz hamamı sayısı ile zirveye Antalya yerleşti. Sonunda Antalya’da 229 sayı semavi bayraklı kumbaşı olduğu açıklanırken, Antalya’dan bilahare genişlik haddinden fazla mavi bayraklı kumsal 111 ile Muğla’da kaydedildi. İzmir 66, Aydın 36, Balıkesir 31, Samsun 13, Çanakkale 12, Sazak 11, Kocaeli’nde ise 7 nüsha semavi bayraklı plaj bulunuyor. Bartın, Düzce, İstanbul, Kalabalık, Sakarya, Kırklareli, Van ve Bursa ise gökçe bayraklı deniz hamamı bulundurun ayrıksı iller oldu.

Ajans Press, semavi bayraklı plajlar ile alakalı basına yansıyan bilgelik adetlerini inceledi. Ajans Press mukayyet ve online matbuat arşivinden derlediği bilgilere bakarak ile semavi bayraklı plajlar ile dayalı bu yıl sâdır marifet adedi 7 bin 991 yerine kayıtlara geçti. Yeni gökçe bayrak düzlük plajların alelhusus evcil basında onomatope bulduğu gözlendi. Bacasız sanayi turizm ise bu yıl medyada 1 milyon 200 binin üzerinde bilim içeriğinde düz aldı. – İSTANBUL

Share: