Matbuat İlan Kurumu Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, İzmir’de gazete temsilcileriyle buluştu

Basın İlan Kurumu (BİK) Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, basın kuruluşlarına ceza ita yahut ödüllendirme yetkileri olmadığını, fakat mevzuattan kaynaklanan kimi yaptırımları uyguladıklarını söyledi.

Erkılınç, BİK aracılığıyla Balçova Termal Otel’da planlı “Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Kesim Toplantıları”nın açılında, kuma sorunları görüşmek amacıyla bire bir araya geldiklerini belirtti.

BİK’in gazetecilerin hamisi, koruyucusu olmadığını tabir fail Erkılınç, “Sizler iri ortaksınız, yüzdelik 85’lik nasip sahibisiniz. Bizler üstelik siktirici ortağız. Nedeniyle bu ortaklık çerçevesinde sizlerin işlerinizin henüz gani gitmesi, daha yolunda, daha artağan olabilmesi için gayret sarf ediyoruz.” dedi.

Kanunun verdiği yetkileri kullanmaya başladıkları anda ara sıra tepkilerle karşılaştıklarını nâkil Erkılınç, basın kuruluşlarına kesilen cezaların üstelik ara sıra ağız dalaşı konusu olabildiğini kaydetti.

Erkılınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim ceza ödeme yetkimiz bulunmayan. Tığ hangi ödüllendirebiliriz ne bile ceza verebiliriz. Bizim mevzuattan kaynaklanan bazı yaptırımlarımız var. Bu yaptırımlarda bile bu paraların hiçbirisi bizim kasamıza girmiyor. 10 gazetenin içinde 1 ceride haksızlık yapmışsa diğerlerinin hakkını gasbetmiş sayıyoruz ve o parayı onlara dağıtıyoruz. Mağdur olursa telafi ediyoruz. Diğerlerinden alıp o gazeteci arkadaşlara, o gazeteye reddetme ediyoruz parasını. Bizim ödüllendirme kabil bire bir yetkimiz namevcut.”

Mevki genelinde 952 resmi ilan ve reklam yayınlama hakkına haiz gelgel olduğunu dile getiren Erkılınç, resmi ilana mahkum durumda olan gazetelerin bulunduğunu ancak resmi ilana sadık gazeteciliğin çokça etraflı süremeyeceğini, bunun akla yatkın da olmadığını anlatım etti.

Yazılı matbuat ve genel ağ medyası

Basılı ürün organlarının “ünsiyet, özgürlük, denklik, paylaşım” kavramlarını sıkça kullandığının altını çizen Erkılınç, şöyle konuştu:

“Ama yeni aynı dünya doğdu, bakir aynı evlat geldi. Gazetelerin, genel ağ medyasını bulunmayan tutma kadar bir kasıntı içre olduğunu görüyoruz. Ayrıca ‘Bize ne internet bağış yasasından kardeşim? Nereden gerçeklik bulurlarsa bulsunlar. Hangi halleri varsa görsünler.’ kadar. Medya mıdır, medyadır. Habercilik yapıyorlar mı yapıyorlar. Hem birlikte haddinden fazla henüz aceleci habercilik yapıyorlar, çok iyileri var ortamında. Ama bu arada adi tıpkı demir boku de var içinde. Çer, yararsız, basak şeş, bir telefon, ayrımsız medya kendisini pazarlıyor. Ama ben bunların gitgide ayıklanacağını düşünüyorum.”

İzmir, Ziyalı, Denizli, Manisa, Muğla, Uşak’taki domestik gazete sahipleri ve temsilcilerinin katıldığı bölge toplantısı soru, karşılık ve teklif bölümüyle devam etti.Share: