Marmara ve Ege’de 8 ilde bora, 4 ilde ise yağan kırcı hayatı münasebetsiz yönde etkiledi

Afet ve Acil Buut Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa, Kütahya ve Bursa için dolaşma içre ve akşam saatlerinde akva yağmur uyarısı yapılmıştı.Açıklamada, 11 ilde etken olması beklenen sağlam yağışlara ait, “24 Ağustos Çarşamba günü; Marmara’nın cenup ve batısı ile Yıldız Iye’bile görülecek boğanak ve asuman curcunalı boğanak yağışların; Edirne, Tekirdağ, Yalova, Bilecik, İzmir, Manisa ve Kütahya’üstelik akva, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Edirne’nin güneyi ile Tekirdağ’ın batısında vadi yer çokça sağlam olması beklenmektedir” denildi.

8 İLDE BORA, 4 İLDE YOĞUN YAĞIŞ ETKİLİ OLDU

Yapılan uyarıların ardından takatli haddinden fazla ilde bora yağmur etkili oldu. İzmir, Kütahya, Denizli ve Muğla’da boğanak yağıştan kaynaklı su baskınları yaşandı. Öte yandan Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Manisa’dahi ise su baskınlarının yanı sıra mahmul yağışları de hayatı ters etkiledi.

İZMİR’DE SU BASKINLARI

İzmir’bile zaman saat 16.00 sıralarında aktif olan boğanak yağış yurttaşlara pres anlar yaşattı. Bayraklı ve Bornova ilçelerinde cadde ve sokaklar suyla dolarken, Veli Üniversitesi Hastanesi’nin koridorlarını birlikte akarsu bastı. Hastane bahçesinin ve içerisinin suyla dolu olduğu anların kayran aldığı görüntüler içtimai medyada paylaşıldı. Yurttaşların şifahane içerisinde akarsu dolu koridorlarda zorlukla yürüdüğü görüldü. Yağmur dolayısıyla trafikte dahi aksamalar meydana geldi.

BALIKESİR’DE KIRCI VE GÖKGÜRÜLTÜLÜ YAĞIŞ

Hava Bilgisi marifetiyle zaman için meşbu ve asuman gürültülü boğanak yağış uyarısı yapılan Balıkesir ve mekân ilçelerinde saat 15.00 sıralarında sağanak yağış başladı. Meşbu ile muğlak yaklaşık 1 saat enerjik olan bora nedeniyle cadde ve sokaklar yağmur sularıyla doldu. Su birikintileri nedeniyle sürücüler el anlar yaşadı. Yağmuru ana yol üzerinde yakalanan vatandaşlar ise tevakki etmek için saçak altlarına sığındı. Edremit körfezinde de etken olan sağanak ve kirci yağışı sebebiyle vatandaşlar araçlarının üzerini halı, battaniye ve kartonlarla örterek doluya karşı önlemler aldı. Sakil yağan baran cihetiyle çok sayıda eş ve hareket yerinin temel taşı katlarını su bastı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi BASKİ ve İtfaiye ekipleri yaşancak karşıt durumlara alın hazır olduklarını, vatandaşların olumsuzluklara alın titiz ve müdebbir olunması gerektiğini bildirdi.

BURSA’DA YOĞUN YAĞIŞI

Bursa şehir merkezinde öğle saatlerinde gün ortası saatlerinden itibaren yer kayran asuman patırtılı boğanak aktif olurken, Keles ile Osmangazi ilçelerinin yüksek rakımdaki mahallelerine meşgul yağdı. Keles’te ceviz büyüklüğünde yağan dolu hayatı pahal etkiledi. Bir vatandaşın aracını, branda bezi örterek doludan korumaya çalıştığı anlar, kameraya yansıdı. Meşgul, tarım arazilerine da uymazlık verdi. Eskişehir Nahiye Hesap ve Er Ikaz Merkezi’nden yapılan değerlendirmeye göre Bursa’dahi metrekareye saatte 75 kilogram yağmur düşmesi bekleniyor. Gök ses bora yağış nedeniyle oluşabilecek dominant ve akarsu baskınlarına cebin hem Bursa Valiliği hem dahi Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Denizköpüğü, içtimai medya hesaplarından vatandaşları dikkatli olmaları üstüne uyardı. Yapılan turuncu kodlu uyarının kesim tarihi bu tün yarısına kadardı, ancak Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü’nden ikinci tıpkısı uyartı daha geldi. Bursa için ferda saat 23.00’a büyüklüğünde kuvvetli yağış uyarısı verildi.

ÇANAKKALE’DE MEŞGUL VE SU BASKINI

Çanakkale’birlikte beklenen yağış Ezine ilçesinde faal oldu. İlçede saat 16.00 sıralarında fırtınayla alay malay yağmur başladı. Yağmurun peşi sıra birlikte meşbu yağdı. Camlara vuran meşbu taneleri evlerinde oturan vatandaşları korkuttu. Boğanak zımnında ara sıra caddelerde su birikintileri oluştu. Âdeta Sanayi Sitesi’nde da sokaklar suyla doldu. Sıkıntı zımnında bazen ağaçların dalları kırıldı. Ezine Belediyesi ekipleri tıkanan rögarları açarak akarsu tahliyesini sağladı. Alıngan ağaç dalları da esasen ekipler vasıtasıyla toplandı.

MANİSA’DA KOMPLE VE YAĞMUR NEDENİYLE EDISYON ANLAR YAŞANDI

Hava Bilgisi yoluyla zaman amacıyla kirci ve asuman curcunalı sağanak yağış uyarısı yapılan Manisa’nın model ilçeleri Şehzadeler ve Yunusemre’üstelik saat 15.00 sıralarında yağmur başladı. Mahmul ile karışık yaklaşık 1 saat hareketli olan sağanak zımnında ana yol ve sokaklar baran sularıyla doldu. Manisa- Menemen kara önünde sürücüler arada sırada ilerlemekte etki çekti. Yağmura hazırlıksız yakalanan motor sürücüleri ve vatandaşlar pres anlar yaşadı.Bir esnafın çöpler nedeniyle tıkanan mazgalı tarafından açmaya çalıştığı görüldü. Belediye ekipleri cadde ve sokaklarda temizlik çalışması başlattı.

KÜTAHYA’DA DERELER TAŞTI

Kentte hareketli olan sağanak günce yaşamı ve trafiği damarlı etkiledi. Yağmura tedariksiz yakalananlar, ilişkin yerlere ve saçak altlarına sığındı. Fatih Odalık Mehmet Bulvarı, Dumlupınar Bulvarı ve Yunusemre Caddesi ile Kütahya-Afyonkarahisar uğrunda kırıcı su birikintileri oluştu. 100. Yıl, 30 Ağustos, Sebep Beyazıt ve Bahçelievler mahallelerinde kâh karı ve hisse senedi yerlerine akarsu bastı. İl Emniyet Müdürlüğü’ne kapalı gidiş geliş ekipleri, yolda artan araçlar dolayısıyla Dumlupınar Bulvarı’nı trafiğe kapattı.

DERE TAŞTI, KÖYLÜLER KÜME KURDU

Kütahya şehir merkezine 20 kilometre mesafedeki Porsuk köyünde gösterişli yağışın ardından Kürtler Deresi taştı. Köylüler, taşan suların evlerine girmemesi üzere bir nice noktaya kategori kurdu. Hava sıcaklığının 18 dereceye düştüğü kentte, sağanağın aralıklarla süreceği bildirildi. Nahiye Adisyon ve Erken Ihtar Merkezi’den yapılan açıklamada da “Sağlam yağışlar beklendiğinden ansız başat, taşkın, saika, domestik dolu yağışı ve yağmur takkadak akva rüzgar kabil olumsuzluklara karşı tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

DENİZLİ’DE AKARSU BASKINLARI

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde öğleden bilahare ani bastıran dokunaklı yağış hayatı olumsuz yönde etkiledi. Bozburun ve Bakırlı mahalleleri çevresinde kestirmece kem saat etken olan yağış zımnında esas yollar ile bazı familya ve iş yerlerinde akarsu baskınları yaşandı. Larpadak bastıran yağışa tedariksiz yakalanan gâh sürücüler, Denizli – İzmir karayolu üstünde mevcut Nakız Kavşağı kendisine bilinen köprü altında oluşan akarsu birikintisinde çevrilmiş kaldı. Çevrilmiş mütezayit sürücülerin imdadına yetişen itfaiye ekipleri, mevrut ihbarlar doğrultusunda akarsu baskınlarının yaşandığı familya ve gelişim yerlerine de anına müdahale etti. Merkezefendi ilçesinin gâh bölümlerinin akarsu baskınlarıyla mücadele ettiği anlarda ise site merkezinin yanında Pamukkale ilçesi genelinde kavurucu sıcakların etkisi devam etti. Yaşanan su baskınlarından bihaber olan vatandaşlar, güneşli hamam tıpkı yaz gününde park yeri ve sokaklara atak etti.

MUĞLA’DA SAĞANAK YAĞIŞ HAYATI AKSI ETKİLEDİ

Muğla’nın Milas ilçesinde zaman ortasında başlayan ve şehir merkezinde deli dolu olan sağanak yağış, kırsalda bile hayatı menfi etkilendi. Milas için bugün ve erte üzere asuman ses boğanak yağmur uyarısı yapılırken; asuman curcunalı bora yağışa karşı tetik olunması isteniyor. Hava Bilgisi’den yapılan uyarıda apansızın başat, su baskını, saika, domestik meşgul yağışı ve yağmur anında akva rüzgar, hortum mekanizma riski üzere olumsuzluklara cebin tetik ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

BİLECİK’TE ELEKTRİK KESİNTİLERİ

Bilecik’te diyar merkezinde tahminî 1 saat süren bora, kâh binaların bodrumlarında su baskınlarına posta açtı. Sağanak kâh mahallelerde elektrik kesintilerine hastalık oldu. Akarsu birikintilerinden geçmeye etkin ara sıra vesait arızalanarak yolda kaldı. Akarsu birikintileri site içi ve kentler arası kara yollarında trafikte aksamalara hastalık oldu. Birçok güdücü araçlarını sığınmak için çevredeki akaryakıt istasyonlarına çekti. Gidiş Geliş ekipleri da kontrollü şekilde ulaşımın sağlanması amacıyla emek yürütüyor. Şehir merkezinde hassas ongun dalları nedeniyle ulaşımda arıza meydana geldi.Share: