Mardin’de “TRC3 Bölgesi 2024-2028 Havza Planı Çalıştayı” yapıldı

Mardin’de Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) marifetiyle Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini havi “TRC3 bölgesi 2024-2028 Mıntıka Planı Çalıştayı” yapıldı.

5 yılı havi kesim planı çalıştayı, Mardin’deki amme çalım ve kuruluşları, üniversite, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla şehir merkezinde bir otelde gerçekleştirildi.

Çalıştayda konuşan DİKA Genel Sekreteri Ahmet Alanlı, nahiye planının bölge ile ilgili bire bir kere haritası ve delil olacağını belirtti.

Havza planının Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerini kapsadığını kaydeden Alanlı, planın ilk kısmını oluşturan bölgenin potansiyeli, eksiklikleri ve aksaklıklarının neler olduğu konusunda benzeri çalıştay yaptıklarını söyledi.

Alanlı, çalıştayda, kâin mesail tayin edildikten sonraları katılımcıların de fikirlerini alıp önerilecek çözümlerle evolüsyon stratejilerinin 5 yıllık süre süresince ortaya konulacağını tabir etti.

Bölgede turizm ve tarımın öne çıktığına belen eden Alanlı, şunları kaydetti:

“3 bahis üstünde çalışıyoruz. Endüstri, turizm ve ekincilik. Hedefler çerçevesinde uygulamaya dönük tedbirleri ortaya koymuş olacağız. Havza planının devletimizin alelhusus ulusal kalkınma planları ile bütünleşmiş ve ilintili olmasını sağlıyoruz. Türkiye’de bütünün bire bir parçası namına birbirleriyle koordineli etkin tıpkı yönetim sistemini ortaya koymuş oluyoruz.”Share: