Marco Polo’nun izinde Çin’e giden 73 yaşındaki İtalyan kadın, Düzce’ye geldi

İtalya’nın Venedik kentinden Çin’in başkenti Pekin’e yürüyerek giden 73 yaşındaki Vienna Cammarota Düzce’ye ulaştı.

İtalyan gezici Marco Polo’nun yolculuk ettiği 15 talih güzergahını takip fail Cammarota, Avrupa’dan Asya’ya 22 bin kilometre yürümeyi hedefliyor.

Cammarota, seyahatinin Düzce durağında, kazı çalışmaları sonucu 2 bin almanak Medusa, mask heykelleri, groteks figürü ile Apollon, galibiyet tanrıçası ve avcı Akteon’un kabartma heykellerine ulaşılan Konuralp Bölgesi’ndeki Prusias ad Hypium Antika Kenti’ni mülakat etti.

“Marco Polo’nun izini fehmetmek üzere bu yolculuğa çıktım”

Vienna Cammarota, AA muhabirine, yaptığı yolculukla dikkatleri üzerine çekmesi sonucu sulh elçisi ilan edildiğini söyledi.

Bu yıl çıktığı yolculuğu 2025’te tamamlamayı hedeflediğini aktaran Cammarota, “Marco Polo’nun izini çakmak amacıyla bu yolculuğa çıktım. Bunun ticari ve tarihi anlamda önemi olduğu amacıyla yolculuğa çıktım. Bu yolculukta Roma İmparatorluğu döneminden artan yapılar var. Bu yapıları buyurmak birlikte farklı amacım. Türkiye’yi ongun buldum. İnsanları hamam ve misafirperver. Yaşadığım bölgenin insanlarına şule ve misafirperverlik açısından Türk insanını çok benzettim.” diyerek konuştu.

Cammarota, yolcuğunu Pekin’bile bitirmeyi düşündüğünü dile getirerek, “3 sene ortamında tamamlamayı düşünüyorum bu rotayı. Çin büyük bire bir devlet olduğu için apayrı şehirleri birlikte sahne olmak istiyorum. Şian kentini musahabe edip kayran altında mevcut çeri heykellerine bakmak istiyorum.” ifadesini kullandı.

Antik Roma kültürünün izini da sürdüğüne değinen Cammarota, Düzce’deki antika kentten etkilendiğini sözlerine ekledi.

Share: