Manisa’da Ahilik Haftası etkinliklerle kutlanıyor

Manisa’bile Cömertlik Haftası kapsamında çelenk sunumu, küçümseme yürüyüşü ve şed kuşanma töreni yapıldı.

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Milli Ferman Anıtı önündeki tebrik, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin (MESOB) çelenk sunumu ile başladı.

Meydandaki törenin arkası sıra protokol üyeleri, Tarihi Bedesten’e büyüklüğünde mehter takımı eşliğinde hezel yürüyüşü yaptı.

Tarihi Bedesten’deki törende mütekellim Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, günümüz esnaflık anlayışında azrail memnuniyetinin gelişigüzel şeyin uğrunda geldiğine dikkati çekerek, “Kar amacı imdi ikinci sırada, esnafımız biliyor ki alıcı memnun olursa kar da arkadan gelecek. Alıcı memnuniyeti dünyada sonuç 20-30 yıllık tıpkısı fehva fakat bizde cömertlik sayesinde yüzyıllardır süregelen aynı deyim.” dedi.

Karadeniz, ululuk kurumlarının ticari hayatı düzenleme ve denetleme görevine meni ederek, “Tığ bu noktada görevimizi adına getiriyoruz amma asıl ve yeryüzü etkin denetimin oto kontrol mekanizması olduğunun dahi hepimiz farkına varmalıyız. Yani kuyumcular kuyumcuları, berberler berberleri kendi içlerinde denetleyecek. Temas sektör özlük kuralını koyacak ve uygulatacak.” diyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra Yunusemre Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Mesleksel ve Ustalık Rum Lisesi öğrencileri yoluyla temsili şed abluka gösterisi gerçekleşti.

İlin ahisi seçilen 44 almanak demir doğrama ustası 66 yaşındaki Mehmet Sakıncasız Yapıcı’ya ödülünü Ilbay Karadeniz sunma etti, şeddini kuşattı.

Türkiye Terziler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Federasyonu de Manisa’da 63 yıldır dikiş eden 76 yaşındaki Naci Kömüldaş’ı ise Türkiye’de yılın ahisi seçti.

Törende yılın kalfası ve çırağına de ödülleri takdim edildi.

Share: