Malatyalılar, gizemli gördükleri balıkları yıllardır cenaze töreniyle gömüyor! “Yiyici ölüyor”

Balıklı Çeşme’yle ilgili bildirme enli hikaye olarak, mahallenin kuruluş yıllarında mahalle muhtarının çeşmeyi balıklardan arındırmasının peşi sıra karı üyeleri ile gelişigüzel peş peşe hayatını kaybetmesiyle balıkların bölgede baştan türemesi anlatılıyor. Öldüklerinde cenaze töreni planlı ve yiyenin öleceği bilerek türlü kutsiyetler atfedilen balıkların, birçok hastalığa da mebzul geldiğine inanılıyor.

TURİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

Mahalle sakinlerinin çeşmeye bıraktıkları bulaşıkları üstelik temizledikleri amacıyla kadınların yol uğrağı yeri olan çeşme ve park, şu eyyam yerel-ecnebi turistlerin de ilgisini çekiyor.

“BULAŞIKLARIMIZI YIKIYORLAR”

Balıklarla alay malay yaşamaya alıştıklarını kaydeden mahalle sakinlerinden Padişah Türkan, “Çeşmemizde balıklarımız var. Onlar bize, biz onlara havari oluruz. Çeşmeye bıraktığımız bulaşıklarımızı yıkıyorlar. Bire Bir nevi iz makinesi görevini görüyorlar. Tığ onlara, onlar bize alıştı. Hakeza yaşamımıza bitmeme ediyoruz” dedi.

“ÖLEN BALIKLAR DEFNEDİLİYOR”

Gayrı mahalle sakinlerinden Araştırman-Yazar Musa Aslantaş ise ölen balıkları insanlar gibi defnettiklerini kaydederek, “Köyümüzdeki çeşmenin üst kısmında 5-6 esas su var. Çeşmeyi besleyici kaynaklar bunlar. Yıllar ilk köyümüze dönemin valisi gelmiş. Valiye muhtar içmesi üzere su verince vali koca suyun balık koktuğunu ifade etmiş. Bunun üzerine muhtar çeşmedeki balıkları alıp köyün içerisinde tıpkısı bölgeye defnediyor. Bir müddet bilahare mahalle muhtarının oğlu ve eşi ve daha bilahare kendisi art arda son ediyor. Benzer durumlar elan bilahare yaşanırken, bölge halkı dahi bu gelişmelerinin ardında balıklara benzeri kutsiyet atfetti” diye konuştu.

İşte gizemi çözülemeyen o balıklar;Share: