Malatya’da Sma Hastası 7 Mahiye Melik Atabay, Mikro Dışındaki Tedaviye Ulaşamadığı İçin Hayatını Kaybeti

Malatya’dahi, 2 aylıkken SMA Kalem-1 teşhisi konulan 7 maaş Hakan Atabay, dirim mücadelesini kaybetti. Izdıraplı aileye taziye ziyaretinde kâin CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “‘Küçük bağışlardan ne olur’ diye niteleyerek düşünülüyor amma kıytırık bağışlarla bebeklerimizin hayatları kurtuluyor. Vatandaşlarımıza duyarlılık çağrısı yaparken devletimizin bu konuya tıpkısı hal bulmasını birlikte bekliyoruz. SMA hastası çocukların aileleriyle birlikte kaderlerine terk edilmemesi gerekiyor. Bu hastalığın tedavisinin şevket marifetiyle karşılanması gerekir” dedi.

Mehmet ve Canan Atabay çiftçinin çocukları Hakan, 7 kamer ilk dünyaya geldi. Erkendoğan doğan minik bebeğin akım edemediği ve solunumda güçlük çektiğini gören ailesi soluğu hastanede aldı. Hastanede otama altına alınan Kağan’e SMA Tür-1 teşhisi konuldu. Minik bebeğin bedeni, SMA hastalığına elan aşkın dayanamadı. SMA’ya alın verdiği yaşam savaşını kaybeden minik Kağan’in cenazesi, Site Mezarlığı’nda toprağa verildi.

“TEDAVİ MASRAFI YÜKSEK OLDUĞU İÇİN BEBEKLERİMİZİ KAYBEDİYORUZ”

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, minik bebeğin üzüntülü ailesine taziyet ziyaretinde bulundu. Kiraz, taziye ziyaretinde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“SMA hastası Hakan bebeğimizi kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. 7 maaş Kağan bebeği kaybetmenin, ailesiyle birlikte Malatyalılar adına acısını yaşıyoruz. Tekrar birkaç dönüş ilk SMA hastası tıpkı bebeğimizi kaybettik. SMA hastalığının tedavisi pahalı aynı tedavi ve maalesef ululuk karşılamıyor, nedeniyle bu masrafları ailelerin karşılaması gerekiyor. 3 çağ içerisinde iki SMA hastası bebeğimizi kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken ayrıksı kayıpların olmaması zarfında duyarlılık çağrısı beğenmek istiyoruz. Aileler kampanya başlatıyor. Kağan bebeğin ailesi de bir kampanya başlattı amma maalesef çocuğumuza yetişmedi. Hepimizin evladıydı. Dilek istiyor kim bu tedavilerin kâffesi şevket yoluyla karşılansın. Ücreti hangi olursa olsun tek canlıdan daha nadir değil. Bu faziletkâr paralar toplanamadığı amacıyla maatteessüf bir nice çocuğumuzu kaybediyoruz. Tabii kampanyası devam fail çocuklarımız var. Kampanyası devam eden çocuklarımız üzere vatandaşlarımıza buradan bire bir davet yapıyoruz; o bebeklerimizi kaybetmeyelim. Değme vatandaşımızı duygulu davranmaya davet ediyoruz.”

“BU HASTALIĞIN TEDAVİ MASRAFINI DEVLET KARŞILAMALIDIR”

Birçok bebeğin yapılan bağışlarla tedaviye ulaştığını dile getiren Kiraz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Toplanan bağışlarla yurt dışında tedavi olan bebeklerimiz var. Birçok bebeğimizi Malatyalılar namına kurtarabiliriz. ‘Küçük bağışlardan ne olur’ diye düşünülüyor ama bayağı bağışlarla bebeklerimizin hayatları kurtuluyor. Vatandaşlarımıza duyarlılık çağrısı yaparken devletimizin bu konuya bir çözüm bulmasını birlikte bekliyoruz. SMA hastası çocukların aileleriyle gelişigüzel kaderlerine tecezzi edilmemesi gerekiyor. Bu hastalığın tedavisinin celal marifetiyle karşılanması gerekir. Ekonomimiz tabiatıyla benzeri bebeği yaşatmaya yeterlidir. Bu cesamet nazik, kâfi kim yasalar yapılsın ve uygulansın, eksantrik bebeklerimizi kaybetmeyelim.”

“SMA HASTASI ÇOCUKLAR ÖLMESİN”

Hakan Atabay’ın babası Mehmet Atabay ise “Devletimiz, dallı güllü ayrımsız mehabet. SMA hastası çocuklar daha aşkın ölmesin. Bizim canımız yandı, başka ailelerin canı yanmasın istiyoruz” dedi.Share: