Malatya’da ‘Depreme Dayanıksız’ Olduğu Gerekçesiyle Yıkılmasına Değişmeyen Sunulan Okulun Öğrencileri Eksantrik Okullara Dağıtıldı, Veliler Servis Talebinde…

Malatya’üstelik, depreme çerden çöpten olduğu gerekçesiyle yıkılıp baştan yapılmasına değişmeyen verilen Kemal Özalper İlköğretim Okulu’nun öğrencileri eksantrik okullara dağıtıldı. Mektepli velileri, Milli Terbiye Müdürlüğü ve Malatya Valiliği’nden çocuklarına servis verilmesini murat etti. Mektepli velisi Aliekber Aşina, “Pazartesi haset okullar açılacak, rastgele açıklama yapılmadı, çocuklarımız mağdur” dedi.

Malatya’dahi, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılmasına karar sunulan Kemal Özalper İlköğretim Okulu’nun öğrencileri değişik okullara dağıtılınca hem öğrenciler hem üstelik aileleri kıygın oldu. Öğrenci velileri, bugün ilk Milli Yetişek Müdürlüğü ve sonra birlikte Malatya Valiliği’ne giderek çocuklarına servis verilmesi talebinde bulundu.

“ÇOCUKLARIMIZ MAĞDUR”

Iye Aliekber Biliş, çocuğunun Kemal Özalper Ortaokulu’nda tahsil gördüğünü anlatım ederek, “Okuldan ara ve akil tahtaların götürüldüğü söylendi. Elan bilahare bize gelen mesajda, çocuklarımızın Feyzullah Taşkınsoy İlkokulu’na gönderilecekleri bildirildi. Sonrasında oradan vazgeçildi. Abdülhamid Konak İlkokulu’na taşınacakları söylendi ama herhangi bir resmi yazı yok. Pazartesi günü okullar açılacak, seçkin izah yapılmadı, çocuklarımız kıygın” dedi.

Çocuklarının Abdülhamid Han İlkokulu’na verilmesi halinde Zaviye’den Özalper Mahallesi’ne gidecek bire bir otobüs olmadığını dile getiren Görülen, şunları söyledi:

“rastgele muvasala aracı yok. Ayrımsız bile o yetmemiş kabil Fahri Kayahan’dan Özalper’e bire bir defa iniyor. Orada gidiş geliş tahammülfersa sıkışıyor. Çocuklar buraya tek başlarına gidemezler. Eğer o okul öneriliyorsa uray otobüsleri Kemal Özalper okulunun uğrunda öğrencileri alıp, velilerle bu arada okula götürüp getirebilirler. Akıbet derslik öğrencileri var. Bu öğrenciler, öğlenci yapılınca sınavlara hazırlanamıyorlar. Birtakım öğrenciler de sabah okula gidince öğleden sonra hususi okulları oluyor, ondan yoksun kalıyorlar. Bire Bir da sınıflar 50-60 gönül mi olacak? Sınıfta suret çok olursa öğrenim kuşkusuz görülecek?”

“FÜRU OKULA NASIL GİDECEK”

Ortaokulda okuyan öğrencilerin Abdülhamid Eğlek İlkokulu’na, ilkokulda okuyan öğrencilerin ise biraz okula dağıtılacağını kaydeden Görülen, “değme resmi abece gelmedi. Okullar pazartesi günü açılacak hem ulaşım hem de terbiye yönünden amiyane sorun yaşanıyor. Yetkililerden hal bekliyoruz. Bunu çözeceklerine bile inanıyorum” diye niteleyerek konuştu. Yâr, Milli Yetişek Müdürü ile görüşemediklerini anlatım ederek, “Benzeri ülfet gerçekleştirdik. Onlar üstelik kendilerine bakarak akilane izah yaptılar. Onların bile elinden bir özdek gelmiyor. Yetkililerin bu duruma çare bulacaklarına canı yürekten inanıyorum” diye niteleyerek konuştu.

Iye Şans Bakır ise mağdur olduklarını ifade ederek, “Seçkin birimizin çocuğu ayrımlı okullara verildi. 2-3 çocuğu olanlar okula nasıl gönderecekler? Tığ buraya tılsım bulmaya geldik. İl Özel İdare ve Abdülhamid Konak okullarına servis murat ediyoruz. Çocuklar okula bittabi gidecek? Bu noktada hepimiz mağduruz. Bize müzaheret edilene büyüklüğünde hiçbir yere gitmeyeceğiz” dedi.Share: