Malatya 3. konu haberleri… Malatya’da Uluslararası Asayiş Kongresi

Malatya İnönü Üniversitesi Önemli Tetkikat Merkezi (İNÜSAM), Arsıulusal Siyasa ve Asayiş Çalışmaları Derneği (INTPOLSEC) ve International Journal of Politics and Security (IJPS) hisse senedi birliğiyle planlı Uluslararası Asayiş Kongresi yapılan küşat programıyla başladı. 16 oturumda gerçekleşecek ve iki dönüş sürecek kongrede Türkiye, KUL, Hindistan, Afganistan, Yunanistan, Rusya ve Çin’den ortaklık sağlayan 72 araştırman, öğretim üyesi marifetiyle 60’ya mümasil ilmî beyanat sunulacak.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Hars Merkezi’nde düzenlenen programa, Vali Hulusi Atmaca, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan Tuncel, İNÜSAM Müdürü Doç. Dr. Fikret Birdişli, kongreye katılan araştırmacılar ve talim üyeleri ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program İNÜSAM Müdürü Doç. Dr. Fikret Birdişli’nin yaptığı açılış konuşmasıyla devam etti. İNÜSAM ve Arsıulusal Siyasa ve Düzenlilik Çalışmaları Derneğinin (INTPOLSEC) çalışmaları üzerine hikmet veren Birdişli, antrparantez konuşmasında Türkiye ve dünyadaki arsıulusal güvenlik çalışmaları ile sivil kuruluşların serencam durumu için değerlendirmelerde bulundu. Birdişli, Malatya Valiliği ile İnönü Üniversitesinin alana yönelik çalışmalara verdiği desteğe vurgu yaparak Vali Hulusi Delimsirek ve Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a teşekkür etti.

“Uluslararası politika güvenlik çalışmalarına her kalem desteği veriyoruz”

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversitesinde arsıulusal asayiş ve politikayla ait yapılan çalışmaları ve lisansüstü düzeyde sunulan eğitimleri hatırlatarak, alana ait herhangi bir kalem desteği verdiklerinin altını çizdi. Türkiye’nin jeo-ciddi konumu zımnında arsıulusal güvenlik alanında yapılan ilmî çalışmaların az çok yetişkin olduğunu ifade fail Kızılay, antrparantez Türkiye’üstelik akıbet dönemde asayiş alanında muteber politikalara ve teknolojik yeniliklere değindi. Kızılay serencam kendisine kongre düzenleme yerleşmiş ile katılımcılara teşekkür ederek kongrenin verimli ve liyakatli geçmesini dilediğini ifade etti.

“Güvenlik bizim üzere rüçhan konulardandır”

İNÜSAM ve INTPOLSEC hareket birliğiyle düzenlenen Uluslararası Düzenlilik Kongresi’nin Malatya’da gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti rapor fail Vali Hulusi Mecnunca, güvenliğin Türkiye amacıyla rüçhan bire bir laf olduğunu vurguladı. Arsıulusal güvenliğin yeri ve önemine ilgili tarihten ve günümüzden örnekler veren Delimsirek, Türkiye’nin etrafında ısıdam çatışmaların yaşandığı aynı mutluluk olmasına rağmen cıvıl cıvıl mehabet geleneği yardımıyla barışı sağlayacak hamlelerde bulunabildiğini belirtti. Arsıulusal düzenlilik alanında yapılacak ilmî cerrahi müdahale ile çalışmaların bu geleneğin sürdürülmesinde ve sistematize edilmesinde az çok bulunmaz olduğunun altını çizen Delicesine, kongreye ev sahipliği fail İnönü Üniversitesine ve katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Programda serencam olarak Hindistan Aligarh Muslim Üniversitesi Politika Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arshi Khan istişare yaptı. Programın böylelikle Vali Hulusi Delice marifetiyle Prof. Dr. Khan’a onurluk arz edildi.

Hem devir içi (online) hem dahi karşı karşıya tutmak amacıyla hibrit yerine planlı kurultay iki dönme sürecek. 16 oturumda gerçekleşecek kongrede Türkiye, ESIR, Hindistan, Afganistan, Yunanistan, Rusya ve Çin’den ortaklık sağlayıcı 72 araştırmacı, öğretim üyesi yoluyla 60’ya yakın bilimsel beyanat sunulacak. – MALATYA

Share: