Mahrukatçıların şita hazırlığı

Kahramanmaraş’ta zindelik gösteren 100’ün üzerindeki mahrukatçı esnafında koyu kış hazırlıkları başladı.

Onikişubat ilçesinin Şazibey Mahallesi’nde canlılık gösteren mahrukatçı esnafı odun ve kömür satışının beraberinde ayrımlı türlerde şekillenen ahşap ürünleri da hazırlayıp satıyor. Esnafın çoğunluğunda kış mevsimi öncesi hazırlıklar başlarken, kütük demir halindeki odunlar hızar makinalarında belirli boyutlarda kesilip stoklanıyor. Kış mevsimi öncesi biçilmiş odunun titrem fiyatı ise 2 bin 100 liradan satışa çıktı.

Esnafta okkalı şita temposunun yıl sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceğini tabir fail mahrukatçı Yüksek Güngör, “Kış mevsimi hazırlıklarımız başladı odunlarımızı kesip satışa amade kuzuluk getiriyoruz. Genellikle ihtiyaç hallerinde ahşap sülale, dam yahut alaçık kabilinden yapılarda beğenilen ahşaplar bile hazırlıyoruz. Tıpkı zamanda ayrı ayrı ölçülerde, kaba satışlarımız ve kavak ve çam kabilinden ürünlerde satıyoruz. Alelhusus kış mevsiminde odun satışları için koyu çalışmamız başladı. Şu anda biçilmiş aynı ton odunun 2 bin 100 lira. Ancak fiyatlara aldırış etmiyoruz ve müşterilerin korunması yerine fırsatçılara vadi vermemeye çalışıyoruz. Tahmini burada 150 civarında esnaf var ve bunlar de Kahramanmaraşlıların taleplerini karşılıyor” dedi.

Vatandaşların kış hazırlıkları için geç kalmamaları çağrısında mevcut Musa Antrenör ise, “Vatandaşların yağışlar başlamadan odunları alsın. Odunlar ıslanıyor ve şu zaman odunun bildirme arık olduğu mevsim” diyerek konuştu. – KAHRAMANMARAŞ

Share: