Limanlarımıza yanaşan kruvaziyer gemi sayısı 40 bitirme arttı

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2022 yılı Aile-Orak Ayı dönemine ilişik kruvaziyer gemi istatistiklerini açıkladı. 2021 yılının Aile-Temmuz döneminde Türkiye limanlarına takkadak 11 adet kruvaziyer gemisinin yanaştığını kaydeden Karaismailoğlu, 2022 yılının bire bir döneminde bu sayının kısaca 40 tekmil artarak 437’ye yükseldiğini bildirdi.

KUŞADASI LİMANI KRUVAZİYER GEMİLERİN YARISINA HİZMET VERDİ

Karaismailoğlu, “7 mahiye dönemde Kuşadası, 220 adet kruvaziyer gemisiyle ülkemize gelen kül kruvaziyer gemilerin yarısına hizmet vererek sunma çok geminin yanaştığı liman oldu. Kuşadası’nı; 79 sayı gemiyle İstanbul Galataport izledi. Bodrum Limanı ise 45 sayı gemiyle üçüncü sırada düzlük aldı” dedi.

376 BİN 924 YAYA AĞIRLANDI

Ayrımsız dönemde, toplanmış 376 bin 924 kruvaziyer yolcusunun ağırlandığına dikkat çeken Karaismailoğlu, bunun 25 bin 739’unun gelen bulaşici, 34 bin 997’sinin giden yaya, 316 bin 188’inin ise transit bulaşan olduğunu belirtti. 212 bin 486 bulaşici ile en fazla gelgeç trafiğinin Kuşadası Limanı’nda yaşandığını tabir eden Eriştirme Bakanı Karaismailoğlu, bu limanı 98 bin 33 muvakkat ile İstanbul Galataport, 28 bin 629 geçici ile Bodrum Limanı’nın takip ettiğine bel etti.

YER ÇOKÇA GEMİ MAYIS AYINDA YANAŞTI

Kruvaziyer trafiğinin aylara bakarak dağılımına bakıldığında bu yıl 136 gemi ile en çok geminin mayıs ayında limanlara yanaştığının altı çizen Karaismailoğlu, “Haziran’da 122 kruvaziyer gemisi ile yolcu trafiği 115 bin 907 oldu. Orak Ayı ayında Türkiye limanlarına 120 adet kruvaziyer gemisi yanaştı. Temmuz ayında Türkiye limanlarına 10 bin 707 sâri gelirken, 13 bin 478 yolcu huruç yaptı. 96 bin 922 yolcunun üstelik transit geçiş yaptığı belirlendi. Orak Ayı’de toplam bulaşan trafiği 121 bin 107 oldu” değerlendirmesinde bulundu.

KARADENİZ LİMANLARI KRUVAZİYER TURİZMİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Ağustos ayında Karadeniz’in muhteşem limanlarından ve turizm merkezlerinden olan Sinop ve Trabzon’a 5 yıl aradan sonra geçmiş kruvaziyer gemisi yanaştığına aksan fail Karaismailoğlu, “Amasra Limanı’na üstelik ilk defa ayrımsız kruvaziyer gemisi yanaştı” ifadelerini kullandı.

KRUVAZİYER GEMİ NEDİR?

Kruvaziyer sefine, üzerinde birçok konaklama, kemirmek, eğlence seçenekleri mevcut; yüksek bakım standartlarına cemaat; programlanmış muayyen rotalarda turistik amaçlı yerine müteharrik muvakkat gemileridir. Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği’nin tanımı ile; dip sularda en beş altı iki dönme kalabilecek, arz beş altı 100 sâri kapasiteli olmaları gerekmektedir.

Bahir, kum ve güneşe tutkun klasik turizmden bıkan insanların almaşık arayışlarından biri bile Kruvaziyer turizmidir. Bu yolculuk turistin aradığı konforlu, güvenli, seçenekli güzergah seçmelerine imkân sağlar. 4-5 belirgin yüzen otele mail gemilerde, canlılık, alış-ilişki merkezi, balkonlu kamaralar, amerikan bar, casino, lokanta hizmeti, okuma, istirahat, spor ve tedavi merkezleri, oyun, katalog, konuşma salonu, uydu haberleşmesi kadar hizmetler bulunur. Yüzen şehre yakın gemilerde kendilerine ilişik günlük yayınlanan gazete ve dergileri bulunabilir.

Turizm çarkıt haline dönüyor

 

Dünya Golf turizminin gözdesi Antalya

 

Yerel turizmde geçmiş çeyrek geliri 6 milyarı aştı

 

Share: