Latmos ve Herakleia Antika kentleri ile Bafa Gölü destinasyon toplantısı yapıldı

Muğla’da Latmos Dağı’ndaki 10 bin sene öncesine tarihlenen kalıntıların turizme kazandırılması amacıyla çalışma yürütülüyor.

Dünyanın en bozuk yolları ortada gösterilen Karya Yolu’na familya sahipliği fail Latmos Dağı’nda, kaya resimlerinin olduğu Neolitik Çağ’a tarihlenen haddinden fazla sayıda in bulunuyor. Kayalara çizilen resimler, eskilik insanlarının kardeşlik mesajının bugüne taşınması kendisine niteleniyor.

Bölgenin turizme kazandırılması üzere çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda, Muğla Valisi Orhan Semiz başkanlığında Bafa Gölü, Latmos Dağı ve Herakleia Antik kentlerindeki çalışmaların değerlendirildiği güruh tevhit edildi.

Toplantıda katılımcılara vukuf veren Latmos ve Herakleia Hafriyat Heyeti Başkanı Doç. Dr. Zeliha Masraf Büyüközer, 12 ay hafriyat yapılacak kentte Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Eş Güdüm Başkanlığının desteği ile Endymon Tapınağı ve göl kalesindeki hafriyat çalışmalarını sene sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Göl kalesinde rölöve, yeniden tasarımlama ve yenileme projelerinin hazırlıklarına başlandığını vurgulayan Büyüközer, bodur sürede kazı çalışmalarının tamamlayıp konservasyon aşamasına geçileceğini kaydetti.

Göl kalesinde yapılan çalışmalarda elde edilen yeryüzü mefret verilerden birinin kalenin Reze Beyliği döneminde hareketli kendisine kullanıldığının keşfedilmesi olduğunu tamlayan Büyüközer, kermen kazısında ortaya sâdır mekanların Reze Beyliği döneminde yapıldığını tespit ettiklerini, kaledeki buluntuların iri bir bölümünün da bu döneme ilgilendiren olduğunu bildirdi.

Sunumun ardından Latmos ve Herakleia Antika kentlerinde ve Kapıkırı Mahallesi’nde totaliter bire bir yaklaşımla yapılacak icraat değerlendirildi.

Iye Bölgesi’nin arz büyük gölü olan Bafa Gölü’nün gusto parkı olduğunun belirtildiği toplantıda, göl çevresindeki nebat örtüsünde, 80 familyaya ilgilendiren 237 ana, 325 tür, 22 alttür ve 7 varyete tayin edildiği, beğeni parkının 261 kuş, 22 sürüngen ve 19 memeli türüne birlikte aile sahipliği yaptığı vurgulandı. Ayrıca göl ve tabiat parkının ekolojisinin korunması üzere alınacak tedbirler ve yapılacak çalışmalar görüşüldü.

Toplantının arkası sıra Vali Orhan Şişman ve gayrı katılımcılar, Doç. Dr. Büyüközer mihmandarlığında Kapıkırı Mahallesi, antika kentler ve Bafa Gölü kenar şeridinde incelemelerde bulundu.

Share: