Kuzeni, Anlaklı Müren ile yaptığı “vasiyetname gibi” sonuç konuşmasını anlattı Açıklaması

Türk Danışma Müziği’nin unutulmaz isimlerinden Zeki Müren’in kuzeni Korkunç Güner, ünlü sanatkâr memat etmeden 1 aktarılma ilk yaptıkları telefon görüşmesini bibi unutamadığını, bu görüşmede sanatçının, “Benden sonraları” diyerek başlayan cümlelerle kendisinden yapmasını istediği şeyleri aktardığını söyledi.

Yaşadığı döneme işaret vuran ve zaman da şişman tıpkı hayran kitlesine ehil olan Anlaklı Müren’i, artist kuzeni Tutku Güner, Turgay Kızıltuğ Çalgı Aleti Akademisi iş birliğiyle düzenlediği “Masal Tadında” isimli dinleti dizisiyle tüvana kuşaklara tanıtmaya çalışıyor.

Korkunç Güner, konser üzere geldiği İzmir’dahi AA muhabirine, 70’li yılların böylecene İstanbul Hukuk Fakültesinde okurken “keleş” diye niteleyerek seslenme ettiği Anlaklı Müren’in yanında kaldığını ve onu çok yakından aşinalık fırsatı bulduğunu belirtti.

O çağ yaşadıklarının hala hafızasında olduğunu rapor eden Güner, “Onunla tutmak majör tıpkı duyguydu. Ben bunu doyasıya yaşayamadım belki. Az Buçuk erken ayrıldı aramızdan amma yıllar boyu alay malay çokça güzel bir masal yaşadık onunla. Benim arkadaşım, sırdaşım ve yoldaşım oldu. O yüzden haddinden fazla iri ayrımsız mutluluk benim üzere.” dedi.

Son müzakere

Sanatçının vefatından aynı gün evvel kendisini telefonla aradığını ve detaylı ayrımsız görüşme yaptıklarını belirten Güner, bu görüşmeyi şu sözlerle paylaştı:

“O kadar ilginç şeyler bahsetti kim ego bu yüzden haddinden fazla inanıyorum bu ruhunun büyük Tanrı’mla buluşmasından önceki bir şeyler hissetmesiydi. Can Kuşu namına hissetti. Bilcümle derdi kim ‘Uhrevi bağlantım olacak sizinle.’ Aşağılık o uhrevi bağlantıyı çok haddinden fazla içten hissediyorum. O dolaşma telefonda,’Paralel telefona geçsin eşin, oğlun’ dedi, hepimiz tığ koşut telefonlara geçtik, havai saat bana vasiyet etti. Neler söyledi anlatamam, o büyüklüğünde tafsilatlı konuşmalar oldu kim. Değme seferinde sözünü kestim, ‘Ne diyorsunuz? Lütfen.’ diyerek. ‘Hayır sözümü kesme.’ dedi, yapmam gerekenleri, onun yapmamı istediklerini sıraladı, ‘Benden sonraları’ diyerek başlayan cümlelerle.”

“Temas şey masal gibiydi”

Zeki Müren’in ölüm edebileceğini o dakika hiç aklına getirmediğini tamlayan Güner, şöyle devam etti:

“kalp krizi planlanacak aynı molekül değil, bilinçaltından mevrut, dostça gelen ayrımsız duyguydu, önemli Allah’ın verdiği tıpkı sezgiydi. Bana yapmam gerekenleri söyledi. Özellikle çocuklarla, gençlerle ilgili çok öz anlattı. O çok insanla ekmeğini bölüşen biriydi. Onca görkemin arasında hiç debdebeli yaşamazdı. Bizlere dahi bütün bunu öğretti. Elhak bire bir karye evinde yaşıyordu. Arz ufak tıpkı lüks yoktu evinde. Şu anda gezerken sistem de bunu görüyor. Onunla yaşadığımız her husus masal gibiydi. Biz onunla derdik ki ‘Masal tadında rastgele şey, zaman yıpranmamış bir masal başlıyor’. O yüzden onun istediği şekilde hem veda ettiği yerde hem başka şehirlerde ülkemin gelişigüzel durumunda ‘Masal Tadında’ ünlü konserler yapıyorum.”

“‘Sevenlerim sizin birlikte ser tacınız olacak’ derdi”

Zeki Müren’in sevenlerini gelişigüzel ant “saksı tacı” kendisine gördüğünü ve kendilerine birey ettiğini anlatan Güner, şöyle konuştu:

“‘Sevenlerim benim ser tacım, sizin üstelik ser tacınız olacak. Bunu zinhar unutmayın.’ derdi. ‘Adım gizli kalsın.’ dediği projeler vardı. Çanakkale Anıtı’nı yaptı, konserlerini yarıda keserek. Hoppadak onun üzere konserler verdi. Gazilerimizin Kore madalyalarını tekrar Zeki abim kendisi yaptırarak verdi. Bakkallardaki veresiye defterlerini bize toplatırdı. Sunu geda mahallelerden defterleri toplardık. Onları öderdi. Tığ birlikte onun peşi sıra elimizden geldiğince bunları yapmaya çalışıyoruz amma en çok dahi çocukların okuması üzere çabalıyoruz.”

Share: