Kütahya’daki dolgun açım töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Utanmadan yüzlü yüzlü ‘İşsizlik var’ diyorlar, ne işsizliği ya?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ağustos 1922-2022 Nazik Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri Kütahya Şişman Açım Töreni’nde konuştu. Buradaki konuşmasında yurttaşlardan gene ‘sabır’ talip Erdoğan, “Tığ Ekincilik Kredi Kooperatifleri ile vatandaşa henüz haşat mahsulat satmaya başladık. Bu artarak bitmeme edecek. Market sayısını 3 bine çıkaracağız. Vatandaşım pimpirik ürün almaya devam edecek. Biraz çıdam ve bundan sonra bindi istiyorum” dedi.

“YETER Kİ İŞ İSTESİN VATANDAŞ, İŞ”

Kütahya’birlikte açılan fabrikalarda istihdam edilen yüzlerce can olduğuna ve bu sayının günden güne artacağına vurgu yapan Cumhur Reisi Erdoğan, konuşmasının sonlarında ülkede işsizlik sıkıntısı olduğunu söyleyenlere da aksülamel gösterdi. Erdoğan, “Ayrımsız bile terbiyesizce, yüzlü yüzlü diyorlar ki başıboşluk var, hangi işsizliği ya. Yeter ki gelişim istesin vatandaş gelişim. Ama hangi diyor, ‘Benim istediğim kabilinden hisse senedi yok'” ifadesini kullandı.

Reisicumhur Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şu şekilde;

“Sizlerle en son 2019 Mart’ta karşı karşıya kucaklaşmıştık. Sonraları araya salgın girdi ve tahminî 3,5 yıl aradan sonraları demin sizlerle bir aradayız. Dumlupınar zaferimizin 100’üncü yılı vesilesiyle Kütahya’ya gelerek hem sizlerle hasret gidermek, hem zafer sevincimizi kabullenmek, hem üstelik tamamlanan eserlerin açılışını fethetmek istedik. Geçtiğimiz perşembe günü Ahlat’ta Cuma günü üstelik Sayın Bahçeli ile alay malay Malazgirt’teydik.

Şehriyâr Alparslan Bizans’ın çekimli hükümdarı Diyojen’in adetçe yüksek ordusunu yenerek Anadolu’nun kapılarını milletimize Malazgirt’te açmıştır. Milli Mücadele ile asırlardır tükenmeyen aynı kin ve hırsla bizi bu topraklardan alaşağı etmek isteyenlere Anadolu’nun ebedi vatanımız olduğunu bir nöbet daha ilan ettik. Selçuki ve Osmanlı’nın mirasını devralan cumhuriyetimizin kuruluşuna revan posta ter ve kanla döşenmiştir.”

“BU MİLLET, O İMANLI YÜREKLERİYLE İMANSIZLARI İZMİR’DEN DENİZE DÖKTÜ”

“İstiklal mücadelesini, Gazi Mustafa Eksiksizlik’in önderliğinde Anadolu’ya haiz milletimiz, varını yoğunu ortaya koyarak hazırladığı ordusuyla Kocatepe ve Dumlupınar’da bakir benzeri destanın girizgahını yapmıştır. Bu millet, o imanlı yürekleriyle imansızları İzmir’den denize döktü. Kötü fevk tıpkı sayıya cemaat Türk ordusunun kaybı vakit kaybetmeden yüzdelik 6,5 civarında… Şişman Saldırı ve akabindeki çatışmalar, dünya askeri tarihine yer liyakatli topyekun savaş örneği kendisine geçmiştir. Türk’ün ahiret yolculuğu fermanı namına tedavüle sokulan Sevr’i, milletimiz bu topraklarda kanıyla, canıyla yırtmıştır.

“MÜCADELENİN ÇABUCAK SİLAH VE PARAYLA KAZANILMADIĞINI DIZGE GÖRDÜ”

2023’e hazır mıyız? Bap husus bakir bir fetihe hazır mıyız? Bu dönemde İslam dünyasının dört bir yanından, kendileri üstelik binbir yoklukla zihayat dostlarımızdan ülkemize yardım yağmıştır. Balaban Taarruz öncesi de, tıpkısı bugün olduğu gibi, ülkenin askeri gücünden finansal kaynaklarına kadar yekpare imkanlarını sorgulayarak bu işin olmayacağını söyleyenler vardı. Mücadelenin vakit kaybetmeden cebe ve parayla değil, imanla, inançla, azimle kazanıldığını herkes gördü.

“SUBAYINDAN ERİNE GELIŞIGÜZEL ASKERİMİZİ ŞÜKRANLA TANINMAYAN EDİYORUM”

Bir Numara Acun Savaşı’nda dört bir yanda yedi düvele karşı savaşçı, metin haddinden fazla yerde fütuhat kazanan Osmanlı, İstanbul’un işgali ve Sevr dayatmasıyla adeta dermansız bırakılmıştı. Yurt topraklarını dört bir yandan işgale başlayan düşman, Adana, Antep, Maraş direnişleriyle pabucun pahalı olduğunu görünce, sinsi amaçlarının taşeronluğunu Yunan’a bırakmıştır. Mustafa Kemal, Kocatepe’bile kullanılmamış bir destanın adeta girizgahını yapmıştır. İşte bu Ağustos gününün 100. yılı vesilesiyle sarrafiye komutan Mustafa Kemal Rabıtalı’yı, Fevzi Derk Etmek Rabıtalı, İsmet Ağırbaşlı’yı subayından erine beher yiğit askerimizi rahmetle, şükranla el ediyorum. Milletimizin akıbet iki asrı kayıplar ve yeniden ayağa kalkmalarla geçmiştir. 6 asırlık âlem devleti Osmanlı’yı tarihin tozlu raflarına uğurlarken birlikte bilcümle inancımızı metanetli umudumuzu güçlü tuttuk. Zaman ayrımsız sembolü ego Kütahya’de görüyorum. Bu sayede değme badireyi atlattık, oyunları bozduk.”

“HÜKUMETE GELDİĞİMİZDE, DEMOKRASİSİ ZAYIF BİR TÜRKİYE DEVRALDIK”

“Milli mücadeleyi kazanan milletimiz, Cumhuriyet’in kurulmasının arkası sıra hayal ettiği, gelişmiş, kalkınmış Türkiye’ye yankılanmak amacıyla bir hayli araştırmak mecburiyetinde kaldı. Kalkınma hamlelerimizin, el erki girişimlerimizin önü kesilirken, milli ve manevi değerlerimizi yıldırma fail herhangi bir gelişmenin önü açılmıştır. 2. Dünya Savaşı sonrası, bizden elan zor şartlarda kalkınma ve demokrasi mücadelesine giren ülkeler gelişmemiş sürede yol alırken, tığ her 10 yılda tıpkısı yaşadığımız darbelerle sürekli patinaj yaptık. Bu takkadak zat eksikliklerimizden, hatalarımızdan kaynaklı değildi. Türkiye’nin gelişigüzel alanda izansız kalması amacıyla kurulan o mekanizmalar anca güçlüydü ki, dolgunca niyetli girişimler bunun üstesinden gelmeye yetmiyordu.”

“HER ALANDA ÜLKEMİZİ MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNİN ÜZERİNE ÇIKARDIK”

Hükumete geldiğimizde, 2 asırdır ast yapısı boşlama edilmiş, demokrasisi tutkun, ekonomisi kısa bırakılmış, politik ve askeri gücü törpülü bire bir Türkiye devraldık. Birden kolları sıvadık. Türkiye’nin yüzyıllık enfrastrüktür eksikliklerini 20 yılda tamamlayacak aynı büyük kalkınma hamlesi başlattık. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, enerjiye, sanayiye, tarıma, seçme alanda ülkemizi Cumhuriyet’in hedefi olan çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkardık.

“PARÇALANMAMIŞ YILDIRI İNLERİNİ KAFALARINA GEÇİRDİK Mİ?”

Mütekâmil ülkeler dahil tam dünyanın dengeleri karmakarışık olurken biz hedeflerimize akla yatkın yürüyüşümüze duruluk vermedik. Demokraside de rastgele kesimden vatandaşımızın doğruluk ve özgürlüklerini geliştirerek kamu çarpıklıkları ortadan kaldırdık. Terörle mücadele Türkiye’nin sorunlarında evvel sırada mıydı? Gabar’a, Cudi’ye Tendürek’e Bestler Deresi’hangi girdik mi? Bilcümle terör inlerini bunların kafalarına geçirdik mi?”

“AVRUPA RAFLAR BOŞ…”

“Sonuç dönemde milletimizin canını yakan gâh teessürat var ama bu dünyanın de sorunu. Tüm mütekâmil ülkelerin hakeza tıpkı sorunları yokmuş kadar davrandığına bakmayın. Bak doğalgaz bulamıyorlar… Marketlerin rafları Avrupa’de gereksiz.”

“BİRAZ SABIR VE BUNDAN SONRA DESTEK İSTİYORUM”

“Biz Ekincilik Cesaret Kooperatifleri ile vatandaşa elan gergin mahsulat satmaya başladık. Bu artarak devam edecek. Market sayısını 3 bine çıkaracağız. Vatandaşım bozuk para ürün almaya bitmeme edecek. Yılbaşından sonra aldığımız tedbirlerin ve politikaların günce hayattaki yansımalarını daha gani göreceğiz. Az Buçuk sabır ve çıktı destek istiyorum.

Yaşadığımız onca hadiseye rağmen hedefleri yavaş yavaş hayata geçirdik, eksikleri üstelik derakap tamamlıyoruz. 2053 vizyonumuzu oluşturuyoruz. 2071 idealimiz gelecek, ortamında bulunduğumuz asrı Türkiye Yüzyılı haline getirmekte kararlıyız. Ayrımsız asır önceki Iri Taarruzu ve ülkemizi kuşkusuz istiklale kavuşturduğumuzu konuşmuştuk. Türkiye’yi bu günlere getirdiğimizi konuşmuştuk. Yaptığımız yatırımlara, eserlerle, hizmetlerle Kütahya’nın birlikte çehresini değiştirdik. 20 yılda Kütahya’ya toplamda 26 bilyon liralık yatırım yaptık. Bunu tığ yaptık.”Share: