Kütahya tutum haberi | Tarımın geleceği Kütahya’da masaya yatırıldı

6. Arsıulusal Küçük Asya Ekincilik, Besin, Çevre ve Dirim Bilimi Kongresi, Kütahya Belediyesi’nin eş sahipliğinde Ekincilik ve Orman Vekil Yardımcısı İbrahim Yumaklı’nın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Kütahya Belediyesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Türk Fen ve Teknoloji Yayınları (TURSTEP) ve Türkiye Tarım-Gıda Bilimi ve Teknolojisi Dergisi (TURJAF) öncülüğünde gerçekleşecek 6. Uluslararası Küçük Asya Ekincilik, Besin, Çevre ve Dirim Bilimi Kongresi, Kütahya Belediyesi Konferans Salonu’nda yapılan açım töreniyle başladı. Açılışa; Tarım ve Orman Vekil Yardımcısı İbrahim Yumaklı, Kütahya Valisi Ulvi Çelik, Kütahya Şehremini Prof. Dr. Alim Işık, Prof. Dr. Ahmet Şekeroğlu, Prof. Dr. Hasan Eleroğlu, MHP Kütahya İl Başkanı Selçuk Geyik Dikeni, MHP Kütahya Dalan İlçe Başkanı Ayhan Idmansız, haddinden fazla sayıda öğretim üyesi ve murahhas katıldı.

“Kütahya’üstelik 48 bin dikme toprakla buluştu”

Şehremini Prof. Dr. Alim Işık, kongrenin açım konuşmasında, “28 Eş 2022 tarihinde, üreten hemşehrilerimize yardım bulmak amacıyla tohum desteği kararı almıştık. O günkü değeri 400 bin Türk Lirası olan benzeri bütçeyle, Tarım İl Müdürlüğü’ne mukayyet olan çiftçilerimize bu desteği vermiştik. Üreticilerimiz bunları değerlendirdiler ve haddinden fazla bile güzelce ürün aldıklarını söylediler. Zirai sulamada yüzdelik 25 kabilinden ayrımsız iskonto gerçekleştirdik. Keven bölgesinde 51 dereceye vasıl bir sıcak akarsu kuyusunu açtık. söz konusu bölgeyi merdiven bölgesi zar ika yönündeki çalışmalarımız devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda hesaplı ve 81 ilde eş zamanlı yerine gerçekleştirilen ‘Geleceğe Içki, Dünyaya Içki’ kampanyası çerçevesinde Kütahya’birlikte, 23 lokasyonda 48 bin 450 sayı direk toprakla buluştu. Kütahya Belediyesi’nin Zirai Kalkınmayı Terviç gayeli Fide Üretim ve Tevzi Projesi çerçevesinde Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne vabeste Şehzadeler Parkı ortamında düz düzlük 2 bin metrekarelik ser alanında üretilen 126 bin 576 skor domates ve biber fidesi 792 yetiştirici vatandaşımıza ücretsiz kendisine dağıtıldı. Belediyemizin dalavere vukuf sistemlerine entegre gelmek için; afetlerin tahribata illet olabileceği riskli noktaların tespiti, risk derecelerinin belirlenmesi ve alınacak önlemlerin planlanması için vacip araçlara ehil bir yazılım hazırlatıyoruz. Bu çerçevede kırsalda afetlere faktör olabilecek baskın ve akarsu taşkınlarının yeryüzü hassas şekilde hesaplanması üzere vacip araçlara ehil aynı CBS Tabanlı Su Bilimi Hesaplamaları Yazılımını kullanmaya başlayacağız. Ego kongremizin hayırlara açar olmasını diliyor ve katılımlarınız amacıyla hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. – KÜTAHYA

Share: