Kumru yuvası üzere sobayı yakmıyor

Elazığ’da kestirmece 1 ay ilk soba borusunun üstüne yuva eden iki çocuk kumru zımnında soba yakmayan endüstri esnafından oto cümbüş ustası Ersin Polat, “Derakap seçme sene geliyorlar. Bu yıl ikinci kere geldiler. Yuva yaptı ve kış ayına balya geldiği üzere yuvayı kirletmek istemedik. Sobayı yakmıyoruz, montlarımızla çalışıyoruz” dedi.

Elazığ sanayi sitesinde hareketlilik ustası olan Ersin Polat’ın işlettiği dükkandaki soba borusuna kestirmece 1 kamer geçmiş kumru yuva yaptı. Her sene eğlenceli adına gelen kumrular bu sene iki yol geldi. Kumrular, dükkandaki soba borusunun üstüne yuva yaptı. İki kesim yavru kumru için yuvayı bozmayan Polat, havaların sıfırın altında 7 dereceye kadar düştüğü Elazığ’da sobayı yakmıyor. İki çırağıyla alay malay montlarını giyerek müteharrik Polat, kumruların yuvalarından uçmasını beklediklerini, aksi takdirde kış süresince soba yakmayacaklarını kaydetti.

Kumrunun yuvasına uymazlık gidermek amacıyla sobayı yakmadıklarını belirten Çelik, “Çabucacık herhangi bir yıl geliyorlar. Bu yıl ikinci defa geldiler. Şita ayına denk geldi. Biz birlikte baktık ki sobanın borusu üstüne yuva yapmışlar, yıkmadık. Büyüyüp uçmalarını bekliyoruz. Bu soğukta soba yakmıyoruz. Şu anda iki bala var. Yuva yapıyorlardı açıkçası yuva yapamıyorlardı, tığ de yardımcı olduk. Yuvayı yaptı ve dediğim gibi şita ayına balya geldiği üzere becermek istemedik. Sobayı yakmıyoruz, montlarımızla çalışıyoruz” diyerek konuştu. – ELAZIĞ

Share: