Küçük Asya Ajansının “Su Altı Plonjon Eğitimi” Antalya’da yapılıyor

Küçük Asya Ajansının (AA) su altı dünyasının görüntülenmesinde görev yapacak fotoğraf muhabir ve kameramanlarının yetiştirilmesi amacıyla düzenlediği Su Altı Plonjon Eğitimi’nin ilki, Antalya’bile gerçekleştiriliyor.

Grup ilçesindeki eğitime önce grup namına İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Trabzon, Edirne ve Çanakkale’den mevrut 15 fotoğraf muhabiri ve yapımcı katıldı.

Sabah er saatlerde Grup Limanı’ndaki tekneye binen kursiyerlere, uzman dalış eğitmeni Orhan Öztürk ve ekibi tarafından dalış malzemeleri için bilgi verildi.

Teorik eğitimin ardından foto muhabiri ve kameramanlar, plonjon ekipmanlarıyla daldı. Kaş koylarında 2 dönem süren dalışlarda, akarsu altında ekipmanların kuşkusuz kullanılacağı ve neler yapılması gerektiği konularında pratik bilgi aktarıldı.

Plonjon eğitmeni Orhan Öztürk, havanın gayet bereketli olduğunu ve sorunsuz dalışlar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Su altı eğitimlerinin kudretli ve keyifli geçtiğini anlatan Öztürk, “Eğitimin tıpkı kısmını devir içi aynı kısmını bile teknede kuram yerine yaptık. İki çağ süresince bütün 4 dalıştan oluşan ameliye eğitimlerimizi tamamlayacağız.” dedi.

Öztürk, katılımcıların eğitim sonunda 18 metreye kadar plonjon yapabilen su altı becerilerini kazanmış “şans dalıcı” olacaklarını kaydetti.

Foto muhabiri ile kameramanların eğitim böylece akarsu altından rahatlıkla görüntü ve foto çekebileceklerini anlatan Öztürk, “Bu eğitimlerden sonradan ekibin, akarsu altını Türkiye’ye ve dünyaya tanıtacak şekilde istikbal seviyeye geleceklerini düşünüyorum. Ekibin performansı ferah. Herkesin eğitimi başarıyla tamamlayacağına inanıyorum.” diyerek konuştu.

“Plonjon eğitimi mesleki gelişimimiz üzere bile çok kızıl”

Dalış eğitimine İstanbul Görüntülü Duyum Servisinden katılan kameraman Hüseyin Anlamak ise yaptıkları dalışlarla su altında neler yapmaları gerektiğiyle ilgili temel ve beceri hikmet aldıklarını tabir etti.

Su altında tıpkısı ağırlık yaşamadıklarını ve eğitimin keyifli geçtiğini dile getiren Takip Etmek, şöyle bitmeme etti:

“Denizlerimizde birçok çekik var ve aldığımız bu eğitimler sebebiyle ülkemizdeki su altını çekerek bunu dünya basınına izah etmek haddinden fazla değerli olacak. Küçük Asya Ajansı, su altı dünyasında yapacağı çekimlerle hem turizme hem bile su altı dünyasının görünür olmasına haddinden fazla büyük ulama sağlamış olacak. Plonjon, eğitim mesleksel gelişimimiz üzere de çokça altın. Yöneticilerimizin bunu düşünerek hakeza aynı eğitimin verilmesini kararlaştırması bizim üzere çok iyi oldu. Hem kendimizi geliştirmiş hem üstelik kurumumuza ekleme ayar sağlamış olacağız.”

Akarsu Altı Dalış Eğitimi, farklı grupların katılımıyla bitmeme edecek.

Share: