“Koşan Kartal” lakaplı 68 yaşındaki Fikri amca, sağlığını harekete borçlu

Düzce’üstelik 30 yıldır günce hayatında cümle işlerini koşarak halleden iştirakçi emeklisi 68 yaşındaki Fikri Bezekçi, spor sebebiyle sağlığını koruyor.

Beşiktaş taraftarı olduğu için yağız-beyaz zehir format yahut kıyafetlerle koşan “Koşan Kartal” lakaplı 2 çocuk ve 3 torun sahibi Bezekçi, emekli olmadan evvel işe koşarak gidip gelmeye başladı.

Hayatında on paralık sigara içmeyen Nakkaş, tekaüt olduktan sonradan koşuya ağırbaşlılık vererek Türkiye’de katıldığı resmi ve hususi yarışmalarda zat gözyaşı kategorisindeki madalyalar kazandı.

Güne sabahın erken saatlerinde koşuyla başlayan Nakkaş, günlük hayatında tekmil işlerini koşarak hallediyor.

Pazara, markete ve camiye koşarak giden günde sayı farkı 25-30 kilometre sefer bitirme fail Bezekçi, karşılaştığı gençlere spora yönelmeleri üstüne önerilerde bulunuyor.

Eşinin “çıktı koşma” demesine aldırış etmeden alışkanlığını sürdüren Bezekçi, dimdik yaşamının sırrını sürekli cereyan etmesine borçlu olduğunu belirtiyor.

“Allah vücut verirse uzun yıllar henüz koşmayı düşünüyorum”

Fikri Nakkaş, AA muhabirine, spora küçüklüğünden bu yana ilişkin duyduğunu belirterek, 30 yıldır üstelik eğlenceli tıpkısı şekilde koştuğunu söyledi.

Çevresinde koşanlardan etkilenerek bu spora yöneldiğini anlatan Bezekçi, “İlk zamanlar koşarken belimde veca yapıyordu ama koştukça belimdeki dert de gitti. Haftada üç aktarılma Güzeldere Şelalesi’ne akıllıcasına rampa çalışması yapıyoruz. Üç dönem birlikte jogging (düşük tempolu koşu) çalışması yapıyoruz. Hoppadak cumartesi günü dinlence.” dedi.

Bezekçi, Türkiye’da yarışmalara katıldığını aktararak, “Bu yaşıma kadar 30 madalya ve iki yürek topladım. İnşallah elan üstelik devam edecek. Kupalarımı eşimize, dostumuza gösteriyoruz, bizi tebrik kartı ediyorlar ama gine da çevremizde koşmaya başlayan kimse bulunmayan. Isteklendirmek amacıyla gösterişli çabalama veriyorum.” diyerek konuştu.

Eşinin, yaşı ilerlediği amacıyla bundan sonra koşmayı bırakmasını istediğini dile getiren Nakkaş, şöyle bitmeme etti:

“Hanım benim koşmama alışamadı, halen ‘Neden koşuyorsun?’ diyor amma bilmiyor kim ben sağlık için koşuyorum. 30 yıldır bu sürece alışmakta biraz zorlandı. Spor esenlik amacıyla çok koca. Herkese kaynak ediyorum. Başlasalar bırakamazlar bu sporu. Şeker Hastalığı veya gerilim kadar afiyet problemlerim namevcut Allah’a şükür. Bu durumu da koşmaya bağlıyorum. Cenabıhak dirlik verirse uzun yıllar daha koşmayı düşünüyorum, gittiği yere kadar. Şu anda Düzce’nin ‘en yaşlı’ koşucusuyum. Türkiye’nin birlikte ‘en yaşlı’ koşucusu olma hedefim var.”

Nakkaş, yoğun aynı Beşiktaş taraftarı olduğunu fakat takımının bakir standında hiç karşılaşma izleyemediğini belirterek, “Hep kıyafetlerim siyah parafin, kanımıza işlemiş. Yeryüzü balaban hayalim eskimemiş statta benzeri derbi maçı korumak.” ifadesini kullandı.

“Gençlerimizin benzer alması müstelzim benzeri idol”

Türkiye Çiftteker Federasyonu İl Temsilcisi Güzel Cicu de koşularına bazen bisikletiyle zevcelik ettiği Bezekçi’ın bayram kaynağı olduğunu dile getirdi.

Cicu, “Gençlerimizin emsal alması müstelzim tıpkı idol. Metin hayat ve Avrupa Cıvıltı Haftası’na akla yatkın aynı dirim biçimine çok pir denk olduğunu düşünüyorum. Bizim bile denk aldığımız bire bir âdem. Biz de bisikletle ilgili Düzce’da elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Fikri abi tıpkısı zamanda bisiklet kullanıcısıdır. Koşmanın yanında yersiz kaldığı zamanlarda bizimle derrace sürüyor.” açıklamasında bulundu.

Share: