Komutan Gürkan’a kılıç hediyesi

Malatya’üstelik noksan asrı fazla tıpkısı süredir damascus ustası olarak sanatını yürütme eden dünyanın az, Türkiye’nin ise tek damascus ustası Yusuf Bayyiğit, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı makamında görüşme etti.

Biri belli belirsiz, başkası sert iki ayrı çeliğin birleştirilerek elde edilen damascus çeliğinden yaptığı ürünlerle ister yurt süresince gerekse elverişsiz dışında yaptığı eserlerle şişman demet gören Damascus Ustası Yusuf Bayyiğit, makamında müzakere ettiği Başbuğ Gürkan ile yaptığı çalışmalarla ilgili bire bir süre kardeşçe etti. Malatya Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan’ı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren ve Başkan Gürkan’a hususi olarak yaptığı eseri ihsan ettiğini tabir fail Damascus ustası Yusuf Bayyiğit, “Malatya Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Selahattin Gürkan’a hususi yerine tıpkı kılıç yaptım. Osmanlı döneminin 1500-1700 yılları beyninde Osmanlı Yeniçeri askerlerinin savaşlarda kullandığı fakat Damascus sıfır kılıçlardan kullandığı tıpkısı replikasını yaptım. İki farklı çelikten 390 hatim otantik tıpkı damascus yöntemiyle yaptığım benzeri kılıç. Yaptığım kılıç Başkanımızın Malatya’mıza yapmış olduğu çalışmalara karşın olumsuz düşüncelere aynı pahal, ayrımsız bayrak olarak başkanımıza öncelemek istedim. Kılıcın üstünde özlük amblemim olan çipo döven ambleminden üç skor hele vurdum. Bugüne kadar herhangi bir malzemeye birer pasaj vururdum fakat başkanımıza yaptığım kılıca üç tane vurdum. Amblemlerin biri başkanımız amacıyla, biri kendim için, tıpkısı tanesi birlikte eş sevdamız olan Malatya üzere vurdum” dedi.

“Yusuf mahirane dünyada eşsiz ustalardan bir tanesidir”

Damascus ustası yerine dünyada bulunmaz ustalardan biri olan Yusuf Bayyiğit’e ziyaretten yağlık teşekkürname fail Malatya Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan, ” Ben Yusuf ustaya teşekkürname ediyorum. Hele damascus, Şam çeliği üstatlarından, zanaatkarlarından dünyada mahdut kişilerden bir tanesidir. Bunlardan arz iyi durumda olandır. Elan önceleri yapmış olduğu çalışmalardan bir tanesini Cumhurbaşkanımıza arz ettik. 325 kat Şam çeliği ve her şey demiri keser Şam çeliği, çeliği üstelik kerki ifadesiyle Şam çeliği damascus demiri ve çeliği kesen anlamındadır. Bu anlamda damascus ustasıyla tıpkı arada olmaktan ve pir armağanı bize takdim etmesinden çokça mutlu olduğumu ikna etmek istiyorum. Bizlere takdim ettiği hediyede amblemlerden ayrımsız tanesini kendisinin üstatlığını, zanaatkarlığını tescil etmesi anlamında yaptığını, diğerini bizlere atfen yaptığını, üçüncü amblemi dahi bilcümle Malatya’nın birliği beraberliği üzere ve kılıcı dahi doğruluk kılıcı ve yoğun olması nedeniyle fena güçlerin kesilmesi anlamında bize ihsan ettiğini rapor ettiler. İnşallah biz Malatya’birlikte birliğin, beraberliğin, dirliğin, düzenin, kaynaşmanın, dayanışmanın ve Malatya paydasında Malatya’yı mazisine layık istikbale hazırlamanın gayreti ve çabası içerisinde olacağız. Ego bu inceliği amacıyla Yusuf ustaya ve değerli hanımefendi eşlerine sonsuz teşekkür ediyorum. Ayn nuru ve halk emeği olan Osmanlı kılıcının replikasını inşallah arz fena hâlde yerde saklayacağız ve Yusuf ustanın hatırası olarak tutacağız” diye niteleyerek konuştu. – MALATYA

Share: