Kocaeli haberleri | Kocaeli Esenlik Müdürü: Şikayet olmasa dahi kontrollerimizi yaptırmakta kâr var

KOCAELİ İl Esenlik Müdürü Yüksel Pehlevan, obezite, şeker hastalığı, duygu hastalıkları üzere hastalıkların geç teşhisinde, tedavinin zorlaştığını söyledi. Erken teşhisin önemini vurgulayan Pehlevan, “Bicik kanseri, göden, çöz kanserlerinde er teşhiste balaban oranda; rahim ağzı kanserinde erken teşhiste otama oranı neredeyse yüzdelik 100’e andıran. Tek şikayet olmasa bile muayyen aralıklarla kontrollerimizi yaptırmakta kâr var” dedi.

Kocaeli İl Afiyet Müdürü Yüksel Pehlevan, dünyada en kalın ölüme sebep olan kronik hastalıklara karşı uyarılarda bulundu. Şeker Hastalığı, obezite, his hastalıkları, teneffüs yolu hastalıkları kadar haddinden fazla makro ve ölüm oranları çok faziletkâr olan hastalıkların, erken kişileştirme edilmeleri halinde tedavilerinin kolaylaştığını belirten Pehlevan, birçok amansız hastalık türünün üstelik erken teşhisle nazik oranda tedavi edilebildiğini belirtti. Bu cins hastalıkların belirtilerinin çok geç ya de çok epey şekillerde görüldüğünü anlatım fail Pehlevan, şikayet olmasa dahi kişilerin eğlenceli aralıklarla aile hekimlerine kontrollerini yaptırmalarını referans etti.

‘ERKEN TEŞHİSTE AMANSIZ HASTALIK DAHİL, ÇOĞU HASTALIĞIN TEDAVİSİ MÜMKÜN’Kronik hastalıklarda er teşhisin önemini vurgulayan Pehlevan, “Dünyada genişlik yoğun görülen, en fazla ölüme bozukluk olan hastalıklar kronik hastalıklardır. Bunlar diyabet, hipertansiyon, kanser ve solunum yolu hastalıkları gibi hastalıklar. Ülkemizde bu oranın azaltılması yönündeki icraat acilen bitmeme ediyor. Onun için tamlık vatandaşlarımızın erken dönemde hastalıkların taranması noktasında, alelhusus birinci etap keyif kuruluşlarımıza, aile hekimliklerimize, metin avlu merkezlerine tınlamalı yerine gitmeleri ve tansiyonlarını ölçtürmeleri, özellikle 40 yaşından sonra kesinkes soluk şekerine baktırmaları, er kanser taramaları yaptırmaları nazik ehemmiyet taşıyor. Bu çeşit hastalıklarda er teşhis çok eke. Çünkü er teşhiste bütün bu hastalıkların, kanser karışma çoğunun tedavisi olabilir ve hayat konforunu en az düzeyde etkileyerek hayatımızı bitmeme ettirme şansını yakalamaktayız. Onun üzere yekpare vatandaşlarımızın bu kontrollerini, tahlillerini yaptırarak bu hastalıkların erken teşhisi ve tedavilerinin henüz zorlamasız, henüz konforlu aynı şekilde yapmalarını istiyoruz. Bu konuda hep vatandaşlarımızı obezite, hipertansiyon, diyabet ve kardiyovasküler hastalıkları önleme açısından kontrollerini yaptırmaları nazik ehemmiyet taşıyor” dedi.’SİNSİ HASTALIKLAR’Kronik hastalıkların kişilerin yaşam konforunu adım adım etkilediğini belirten Pehlevan, “Bu hastalıklar sinsi hastalıklardır. Bir Anda, tıpkı günde insanların hayat konforunu bozmayabiliyor. Bir süre sonra aheste tıpkısı şekilde bize vurdumduymaz dönüşleri oluyor. Felç geçirebiliyoruz ya de ilerlemiş benzeri kanserle yüz yüze gelebiliyoruz. Kalp yetmezliğine posta açabiliyor. Özellikle solunum aygıtı hastalıklarında evet üstelik diyabete sınırlanmış bilcümle nörolojik, damarsal, böbrek, göz ve aklınıza gelebilecek vücudun gelişigüzel yerinde komplikasyonlara el açabilecek durumlarla karşılaşabiliyoruz. Fakat kontrollü benzeri şeker hastalığı hastalığıyla beraber, hayat kalitesini az daha on paralık etkilemeyecek şekilde mufassal bir hayat olabilir. Diyabet hastalığının tedavisi tür, ümranlı otama yöntemleri var. Başka taraftan er aşama kanserlerde, meme kanseri, mide, çöz kanserlerinde erken teşhiste balaban oranda otama kabil olabilmektedir. jinekoloji açısından rahim ağzı kanserinde, hele taramalarda erken teşhiste otama oranı neredeyse yüzde 100’e yakın. Onun için böyle çokça macerasız şikayetleri bile önemsemek geçişsiz. Hiçbir şikayet olmasa üstelik mukannen aralıklarla eş hekimine katiyetle her an kontrollerimizi yaptırmakta fayda var” diyerek konuştu.

Share: