KKTC’de Maraş açılımının ikinci yıl dönümü dolayısıyla program düzenlendi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Maraş açılımının ikinci yıl dönümü nedeniyle program düzenlendi.

46 yılın ardından 8 Ekim 2020’bile kademeli sağ açıklık süreci başlayan Maraş bölgesinde düzenlenen etkinliğe KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, milletvekilleri, Gazimağusa Şehremini İsmail Arter, Düzenlilik Kuvvetleri Komutanı Ferik It Canlı Topaloğlu ile vatandaşlar katıldı.

Tatar ve Atardamar, saat 12.00 sıralarında Maraş’ı mülakat fail yerli ve yabancı turistlere çiçek ve hediyelik kayıt takdim etti.

Program kapsamında belediye bandosu dinleti verdi. Tatar ve diğer davetliler mızıka eşliğinde Maraş’ı gezerek antre kapısından çay bahçesine yürüdü.

Tatar, burada yaptığı konuşmada, yollarca tutkun tutulan, merhum Reisicumhur Rauf Denktaş’ın de açılması gerektiğini vurguladığı Maraş bölgesini insanlığa kazandırmak amacıyla açtıklarını söyledi.

Reisicumhur Tatar, “Gelişigüzel antlaşma bizim özlemimiz, KKTC sınırları içerisinde olan bu bağlı Maraş’ı boşaltmak, yıldızlı olan bölgesiyle birleştirmek ve Gazimağusa’ya sahn vermekti. Burası tarihiyle, geçmişiyle, sahilleriyle ve parklarıyla insanlarımızın görüşme edebileceği, denize girebileceği ve hayatı yaşayabileceği çok kızıl ayrımsız kayran, uluslararası ünü olan aynı meydan.” dedi.

Maraş’ın, Kıbrıs Evkaf İdaresine (VAKIFLAR) ilgilendiren olan tıpkı toprak olduğuna değinen Tatar, İngiliz sömürge döneminde bu bölgenin peşkeş çekildiğini hatırlattı.

Tatar, arsıulusal hukuka münasebetsiz düşmemek için KKTC’nin etken bir çöz hukuk yolu olan Taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden Maraş’taki hukuki sürecini yürüttüklerini ve bunun devir alacağını belirtti.

Reisicumhur Tatar, “Kıbrıs’ta bir antant olacaksa bundan sonra beraberinde dinamik, iki hükümran devletin iş birliğiyle burada benzeri inikat gibi. Artık hangi Kıbrıs sakat Kıbrıs’tır ne Şarki Akdeniz sakat Maşrık Akdeniz’dir. Ana Vatan olan adına Türkiye’nin dahi söyleyecekleri önemlidir. Bakir siyaseti (Kıbrıs’ta iki devletli çözüm) destekleyen Türkiye, Maraş açılımına üstelik diploma verdi.” diye konuştu.

Maraş’ın açılmasının dünyada dahi gündeme geldiğini anlatım fail Tatar, “Burayı adamlık için açtık. Bura tarihi, geçmişi ve imkanlarıyla zer tıpkısı kayran. Bu denizin Kıbrıs’ındır, bu denizde Kıbrıslı Türklerin birlikte payı vardır.” dedi.

Tatar, Maraş açılımıyla, Maraş’ın potansiyeli kalan tıpkısı turizm şehri olduğuna vurgu yaptı.

“Maraş açılımında ayrımsız sonraki girişim ne olacak?” sorusunu da yanıtlayan Tatar, burada amme binalarının bulunduğuna ve bazen kamu hizmetlerinin buraya getirilebileceğine, halkın hizmetine sunulabileceğine belen etti.

Tatar, bölgeyi musahabe eden turistlerle bile arkadaşça etti ve hatırat fotoğrafı çektirdi.

Maraş açılımı

KKTC’dahi 18 Haziran 2019’daki Bakanlar Kurulu toplantısında, 1974’ten bu yana sadık olan Maraş’ın açılması üstüne adımların atılması ve eksper ekiple ilmî envanter çalışması yapılması kararı alınmıştı.

KKTC sınırları içindeki Maraş’ın kamuya ilişkin Demokrasi Caddesi ile sahil kısmının benzeri bölümü 8 Ilk Teşrin 2020’da açılmıştı.

Kabine kararıyla 12 Temmuz 2021’da Maraş açılımının ikinci aşaması kapsamında tıpkısı mıntıka henüz askeri olmaktan çıkarıldı ve sonunda Maraş’ın yüzde 3,5’lik kısmı sivilleştirildi.

Türkiye ve KKTC makamları, Maraş’ta taşınmazı olan Rumlara ve değişik vatandaşlara, Taşınmaz Mal Komisyonuna referans yapmaları çağrılarını yineliyor.

Gelecekte sakat sakinlerinin bile bölgedeki mülklerine dönmesiyle Maraş’ın tamamının Türk yönetiminde açılması hedefleniyor.

Share: