Kiraz yaprağı sarması yavaş deste görüyor

Kiraz yaprağı sarması kilolu ilişki görüyor

MALATYA Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde yetiştirilen ‘dalbastı’ kirazının yaprağından yapılan ve el arasında ‘padişah yemeği’ adıyla aşina kiraz yaprağı sarması ağır sıklet murat görüyor.

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde üretilen ve kendine has tadıyla aşina coğrafi meni tescilli ‘dalbastı kirazı’ yaprağında yapılan yaprağı meyvesinde fiyatlı olan sarma köfteye vatandaşlar şişman ilişki gösteriyor. Kentte yetiştirilen buğdaydan elde edilen bulgurun yaprağa sarılmasıyla tencerede pişirilerek, kaynatılan yoğurtla birleştirilen muhasara köfteler, ağır ateşte pişmesi için bekleniyor. Dalbastı kirazının yaprakları kullanılarak yapılan ve Osmanlı döneminde saray mutfağında yerini kayran kiraz yaprağı sarması, Malatya’nın iştah kabartan lezzetleri beyninde bulunuyor.

“Taleplere yetişemiyoruz”

Irca köftesinin ağız ağıza tabii ürünlerden elde edildiğini belirterek taleplere yetişmekte ağırbaşlılık çektiklerini rapor fail restoran çalışanı köfte ustası Çiy Çalıştırıcı, “Kiraz yaprağı yemeği ustasıyım. Kiraz yaprağı Malatya’nın genişlik angın yemeklerinden tıpkı tanesidir. Kiraz yapraklarımızı, Yeşilyurt ilçesinde gerçekleştirme ediyoruz ve salamurasını yapıyoruz. Kiraz yaprağını tuz ve su ile gelişigüzel basıyoruz. Sonrasında sudan çıkarıp, köftelik bulgurumuzu yoğurarak bir tane biricik sarmaya başlıyoruz. Arkası Sıra ayranının yapıyoruz. Ayranına haya, erik ekşisi, ununu yağını katıp ayran yapıyoruz. Pişen kiraz köftemizle yapmış olduğumuz ayranı birbirine katıyoruz. Daha bilahare ise sadeyağ ve nakit yağ kullanarak soğanları kavuruyoruz. Hazırlamış olduğumuz soğanlı sosu de köftenin üstüne döküyoruz. Ortaya evire çevire sunumlu kiraz yaprağı köftemiz çıkıyor” dedi.

“Yaprağı kiraz fiyatından fiyatlı”

Malatya’nın serencam yıllarda gastronomi şehri olma yolunda korkulu gayretler gider ettiğini kaydeden Bilcümle Restoranlar ve Turizmciler Derneği Malatya Yazıhane Rıdvan Budak ise, “Bu dönemde Malatya’ya mevrut ağyar özellikle kiraz yaprağı sarmasına olan ilgisi bizlerin de dikkatini çekmeye başladı. Kiraz yaprağı sarmasının bunaltıcı anlamda öne çıkması işletmeciler olarak bizleri dahi mutlu ediyor. Kiraz yaprağı sarmasının özellikle yaprağının kiraz fiyatından daha çok olması sonuç yıllarda mevrut misafirlerin bu yemeğe ilgi göstermesi. Misafirler hele biz kiraz yaprağı sarması yemeğe geldik demeleri bizleri üstelik kıvançlı ediyor. Yeşilyurt Belediyesi’nin üstelik kiraz yaprağı sarmasının coğrafi tescil işareti alması de bizleri mutlu etti. Malatya’mızın ürünü Malatya’ya gelen misafirlerin Malatya yöresel tabağını bulması bizleri sevindiriyor” diye niteleyerek konuştu.Share: